განჩინება საქართველოს სახელით სარჩელისა და თანდართული დოკუმენტების გზავნილის საჯაროდ გავრცელების შესახებ. 8 ოქტომბერი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.17[MFN: 21251]
UDC:  342.9(479.22) + 347.5
ანოტაცია:  ფულადი ვალდებულების შესრულება
პერსონალია:  ცინცაძე ციური (მოპასუხე).
ორგანიზაცია:  სს "პროკრედიტ ბანკი".
თემატიკა:  განჩინება; ვალდებულებითი სამართალი.
1. ქურდაძე, თეონა
სოხუმი, აგვისტო, 2009 წელი. თბილისში სოხუმს კიდევ ერთხელ მოეფერნენ // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.11[MFN: 21252]
კაკაურიძე, სალომე
ანოტაცია:  გალერეა "ჰობში" გაიხსნა გამოფენა სახელწოდებით "სოხუმი, აგვისტო 2009წ.", სადაც წარმოდგენილი იყო 2009 წლის აგვისტოში სოხუმში გადაღებული ფოტოები, ბოლო პერიოდში აფხაზეთში გამოცემული წიგნები, ჟურნალები, ტურისტული გზამკვლევები და სუვენირები
თემატიკა:  გამოფენები.
1. ხონელიძე, ზურაბ
ზურაბ ხონელიძე: ქართულ პოლიტიკაში პატიოსნების დრო დადგა! ქართული სახელმწიფო იშლება და ქართული ეთნოსი კულტურულ-ისტორიულ რაობას კარგავს : ინტერვიუ / ზ.ხონელიძე ; ჩაიწერა ნ.ცხოიძემ // რეზონანსი. - , 2009. - 24 ოქტომბერი. - N287. - გვ.11-12[MFN: 21253]
UDC:  323:327(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლიტიკურ მეცნიერებათა დოქტორთან საქართველოს საშინაო და საგარეო პოლიტიკის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო და საგარეო პოლიტიკა.
1. ამ ხელისუფლების პირობებში, შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანას არ უნდა ველოდოთ. ყველაფერი, რაც ევროპელების მოთხოვნაა, შეუძლებელია მისაღები იყოს ჩვენთვის" // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.6[MFN: 21254]
UDC:  349.2(479.22)
ანოტაცია:  შრომის კოდექსის შეცვლის აუცილებლობაზე - სპეციალისტთა კომენტარები
მოხსენიებული პირები:  ჭირაქაძე გიორგი ("საკართველოს ბიზნეს ასოციაციის" პრეზიდენტი); ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი); პეტრიაშვილი ირაკლი (პროფკავშირების თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  .
თემატიკა:  შრომითი კანონმდებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  ევროკავშირის მოთხოვნა; "ჯი-ეს-პი პლუსი"-ის შეჩერება; შრომის კოდექსი.
1. კუპრეიშვილი, თამაზ
ჩაის ფესტივალი. კავკასიის საერთო ეკონომიკური ინტერესები // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.11[MFN: 21255]
ანოტაცია:  რკინის რიგის ქუჩაზე კავკასიური ჩაის ფესტივალი გაიმართა
თემატიკა:  ფესტივალები.
1. ჩაფიძე, ირმა
ლიანა ისაკაძე გერმანულ-ბალკანური კამერული ორკესტრის ხელმძღვანელად მიიწვიეს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.11[MFN: 21256]
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე, დირიჟორი, საქართველოს ეროვნული კამერული ორკესტრის საპატიო ხელმძღვანელი, საქართველოს სახალხო არტისტი).
თემატიკა:  კულტურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2121 | 2122 | 2123 | 2124 | 2125 | 2126 | 2127 | 2128 | 2129 | 2130 | 2131 |  შემდეგი »  ბოლო »»