შვედი ქართველი საქართველოში ცხოვრებაზე კვლავაც ოცნებობს. თუმცა თავის ადგილს სამშობლოში ჯერ ვერ ხედავს! : ინტერვიუ / კოტე კაიშაური ; ესაუბრა ნინო ცხოიძე // რეზონანსი. - , 2009. - 21 ოქტომბერი. - N284(6155). - გვ.10[MFN: 21247]
განჩინება. საქართველოს სახელით სარჩელისა და თანდართული დოკუმენტების გზავნილის საჯაროდ გავრცელების შესახებ. 30 სექტემბერი, 2009 წელი. ქ. თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 21 ოქტომბერი. - N284(6155). - გვ.11[MFN: 21250]
განჩინება საქართველოს სახელით სარჩელისა და თანდართული დოკუმენტების გზავნილის საჯაროდ გავრცელების შესახებ. 8 ოქტომბერი, 2009 წელი, ქ. თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.17[MFN: 21251]
ანოტაცია: გალერეა "ჰობში" გაიხსნა გამოფენა სახელწოდებით "სოხუმი, აგვისტო 2009წ.", სადაც წარმოდგენილი იყო 2009 წლის აგვისტოში სოხუმში გადაღებული ფოტოები, ბოლო პერიოდში აფხაზეთში გამოცემული წიგნები, ჟურნალები, ტურისტული გზამკვლევები და სუვენირები
ზურაბ ხონელიძე: ქართულ პოლიტიკაში პატიოსნების დრო დადგა! ქართული სახელმწიფო იშლება და ქართული ეთნოსი კულტურულ-ისტორიულ რაობას კარგავს : ინტერვიუ / ზ.ხონელიძე ; ჩაიწერა ნ.ცხოიძემ // რეზონანსი. - , 2009. - 24 ოქტომბერი. - N287. - გვ.11-12[MFN: 21253]
ამ ხელისუფლების პირობებში, შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანას არ უნდა ველოდოთ. ყველაფერი, რაც ევროპელების მოთხოვნაა, შეუძლებელია მისაღები იყოს ჩვენთვის" // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.6[MFN: 21254]