მიმართვა პოლიტიკურ პარტიებს // რეზონანსი. მთელი კვირა . - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.16[MFN: 21263 ]
ფოტოები: სალომე ზურაბიშვილი
ანოტაცია: პოლიტიკური პარტიების გაერთიანების შესახებ
ორგანიზაცია: პარტია "საქართველოს გზა" .
განჩინება საჯარო შეტყობინების შესახებ. 31 აგვისტო, 2009 წელი, ქ. რუსთავი // რეზონანსი . - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.17[MFN: 21264 ]
UDC: 342.9(479.22) + 347.5
პერსონალია: ღონღაძე ნიკოლოზ (მოპასუხე); გრიგალაშვილი ვეფხია (თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი).
"საქართველოს ბანკი" მმართველ გუნდში ცვლილებებს ახორციელებს // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2009. - 22-29 ოქტომბერი. - N37(556). - გვ.12[MFN: 21265 ]
თემატიკა: საბანკო საქმე ; საკადრო ცვლილება .
სახელმწიფო ინდმეწარმედ იქცა. ბიზნესი კვლავ ხელისუფლებაზე იქნება მიბმული // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.6[MFN: 21266 ]
UDC: 336.14 + 342.537.2 + 336.274.3(479.22)
ანოტაცია: "საბიუჯეტო პროექტის" კრიტიკა - ბიუჯეტიდან სესხების გაცემის პრინციპის გამო. რ.მურღულიასა და დ.ნარმანიას მოსაზრებები
მოხსენიებული პირები: მურღულია თემურ (ინოვაციური მართვის ინსტიტუტის დირექტორი); ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა: ბიუჯეტი ; კანონპროექტები ; საბიუჯეტო სესხები .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო სესხების პროგრამები .
გირკელიძე, გიორგი
რა ხდება გაზეთ "ალიონის" გარშემო. ანუ გადავიდა თუ არა ხელისუფლება გაზეთ "ალიონთან" ბრძოლის გადამწყვეტ ეტაპზე // რეზონანსი . - , 2009. - 24 ოქტომბერი. - N287. - გვ.16[MFN: 21267 ]
ანოტაცია: ხელისუფლების მხრიდან ოზურგეთში გამომავალ გაზეთ "ალიონზე" ზეწოლის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ასათიანი ნუგზარ (გაზეთ "ალიონის" რედაქტორი); მიქატაძე ტიფო ("რესპუბლიკური პარტიის" გურიის რეგიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი); ნაცვალაძე ლელა ("სამართლიანი საქართველოსათვის" ოზურგეთის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი); ჩიტაიშვილი ვალერი (გურიის გუბერნატორი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2122 | 2123 | 2124 | 2125 | 2126 | 2127 | 2128 | 2129 | 2130 | 2131 | 2132 | შემდეგი » ბოლო »»