მიმართვა პოლიტიკურ პარტიებს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 26 ოქტომბერი. - N289. - გვ.16[MFN: 21263]
ფოტოები:  სალომე ზურაბიშვილი
ანოტაცია:  პოლიტიკური პარტიების გაერთიანების შესახებ
ორგანიზაცია:  პარტია "საქართველოს გზა".
განჩინება საჯარო შეტყობინების შესახებ. 31 აგვისტო, 2009 წელი, ქ. რუსთავი // რეზონანსი. - , 2009. - 23 ოქტომბერი. - N286. - გვ.17[MFN: 21264]
პერსონალია:  ღონღაძე ნიკოლოზ (მოპასუხე); გრიგალაშვილი ვეფხია (თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი).
1. "საქართველოს ბანკი" მმართველ გუნდში ცვლილებებს ახორციელებს // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 22-29 ოქტომბერი. - N37(556). - გვ.12[MFN: 21265]
თემატიკა:  საბანკო საქმე; საკადრო ცვლილება.
1. სახელმწიფო ინდმეწარმედ იქცა. ბიზნესი კვლავ ხელისუფლებაზე იქნება მიბმული // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.6[MFN: 21266]
UDC:  336.14 + 342.537.2 + 336.274.3(479.22)
ანოტაცია:  "საბიუჯეტო პროექტის" კრიტიკა - ბიუჯეტიდან სესხების გაცემის პრინციპის გამო. რ.მურღულიასა და დ.ნარმანიას მოსაზრებები
მოხსენიებული პირები:  მურღულია თემურ (ინოვაციური მართვის ინსტიტუტის დირექტორი); ნარმანია დავით (ეკონომიკის ექსპერტი).
თემატიკა:  ბიუჯეტი; კანონპროექტები; საბიუჯეტო სესხები.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო სესხების პროგრამები.
რა ხდება გაზეთ "ალიონის" გარშემო. ანუ გადავიდა თუ არა ხელისუფლება გაზეთ "ალიონთან" ბრძოლის გადამწყვეტ ეტაპზე // რეზონანსი. - , 2009. - 24 ოქტომბერი. - N287. - გვ.16[MFN: 21267]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მხრიდან ოზურგეთში გამომავალ გაზეთ "ალიონზე" ზეწოლის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ასათიანი ნუგზარ (გაზეთ "ალიონის" რედაქტორი); მიქატაძე ტიფო ("რესპუბლიკური პარტიის" გურიის რეგიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი); ნაცვალაძე ლელა ("სამართლიანი საქართველოსათვის" ოზურგეთის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი); ჩიტაიშვილი ვალერი (გურიის გუბერნატორი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2122 | 2123 | 2124 | 2125 | 2126 | 2127 | 2128 | 2129 | 2130 | 2131 | 2132 |  შემდეგი »  ბოლო »»