ფოტოები: სერგეი მინასიანი
ანოტაცია: თურქეთ-სომხეთს შორის საზღვრის გახსნის თაობაზე
პერსონალია: მინასიანი სერგეი (პოლიტოლოგი).
თემატიკა: თურქეთ-სომხეთის ურთიერთობები .
// [MFN: 21355 ]
ბურჯანაძე "მაესტროს" ყიდულობს? აკეთებს თუ არა ტელევიზიას ეროსი კიწმარიშვილი და რა პრობლემები შეექმნა ბადრი ბიწაძეს უცნობის "საკნიდან" გამოსვლის შემდეგ // ვერსია . - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.2[MFN: 21356 ]
ორგანიზაცია: ტელეკომპანია "რუსთავი-2" ; ტელეკომპანია "მაესტრო" ; ტელეკომპანია "კავკასია" .
პერტაია, ირაკლი
რუსთავული რამაზ-ლამაზი. გოგობერიშვილმა აზოტს სასჯელი აარიდა // სარბიელი . - , 2006. - 1 აპრილი. - N72. - გვ.14[MFN: 21357 ]
UDC: 796.323.2 + 796.093.1(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ჩემპიონატი
პერსონალია: გოგობერიშვილი რამაზ (კალათბურთელი).
უკრაინა საქართველოსთან თამბაქოს ომს იწყებს! "ბრიტიშ ამერიკან ტობაკო უკრაინა" თამბაქოს ადგილობრივ მწარმოებლებს აკოტრებს // ვერსია . - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.2[MFN: 21358 ]
ანოტაცია: საქართველო-უკრაინის ეკონომიკურ თანამშრომლობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქათამაძე გრიგოლ (უკრაინაში საქართველოს ელჩი).
ორგანიზაცია: უკრაინის ეკონომიკის სამინისტრო .
თემატიკა: საქართველოს საგარეო სავაჭრო პოლიტიკა .
გუბაზ სანიკიძე: "მინდა გულწრფელად ვისაუბროთ, რა და ამას საწყენად არ ვამბობ!" : ინტერვიუ / გუბაზ სანიკიძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია . - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.3[MFN: 21359 ]
ფოტოები: გუბაზ სანიკიძე - "ეროვნული ფორუმის" ლიდერი
პერსონალია: სანიკიძე გუბაზ ("ეროვნული ფორუმი"-ს ლიდერი ).
ცოტნე გამსახურდიამ და ბაჯელიძემ 27 ოქტომბერს ერთმანეთს ძველი წყენა გაუხსენეს. ცოტნე გამსახურდიას ბრალი განზრახ მკვლელობასა და იარაღის უკანონოდ შეძენა-შენახვა-ტარებაში წაუყენეს : ინტერვიუ ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია . - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.4[MFN: 21360 ]
ფოტოები: ცოტნე გამსახურდია - საქართველოს პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას შვილი
რატომ ეშინიათ ალასანიასი. საპარლამენტო უმრავლესობა უკვე იმაზე ალაპარაკდა, რომ დედაქალაქის მერის პირდაპირ არჩევა მიზანშეწონილი არაა // რეზონანსი . - , 2009. - 25 სექტემბერი. - N258. - გვ.1-2[MFN: 21361 ]
ანოტაცია: პარლამენტის წევრთა დამოკიდებულება თბილისის მერის პირდაპირი წესით არჩევის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ბობოხიძე აკაკი (პარლამენტის წევრი); მაჭავარიანი მიხეილ (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი); დარჩიაშვილი დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი); ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატების" ერთ-ერთი ლიდერი).
ღლონტი, თამარ
მოსახლეობა კრიზისშია, ეკონომიკა რეცესიაშია, ბიზნესი კი ყვავის // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.7[MFN: 21362 ]
UDC: 338.124.4(479.22)
ანოტაცია: ქვეყნის ეკონომიკაში შექმნილი მდგომარეობის კრიტიკა
თემატიკა: ეკონომიკური კრიზისი .
საკვანძო სიტყვები: რეცესია ; საბანკო საქმე ; "ეკონომიკის სტიმულირების პაკეტი" .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2132 | 2133 | 2134 | 2135 | 2136 | 2137 | 2138 | 2139 | 2140 | 2141 | 2142 | შემდეგი » ბოლო »»