ფოტოები:  სერგეი მინასიანი
ანოტაცია:  თურქეთ-სომხეთს შორის საზღვრის გახსნის თაობაზე
პერსონალია:  მინასიანი სერგეი (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  თურქეთ-სომხეთის ურთიერთობები.
1. // [MFN: 21355]
ბურჯანაძე "მაესტროს" ყიდულობს? აკეთებს თუ არა ტელევიზიას ეროსი კიწმარიშვილი და რა პრობლემები შეექმნა ბადრი ბიწაძეს უცნობის "საკნიდან" გამოსვლის შემდეგ // ვერსია. - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.2[MFN: 21356]
ორგანიზაცია:  ტელეკომპანია "რუსთავი-2"; ტელეკომპანია "მაესტრო"; ტელეკომპანია "კავკასია".
რუსთავული რამაზ-ლამაზი. გოგობერიშვილმა აზოტს სასჯელი აარიდა // სარბიელი. - , 2006. - 1 აპრილი. - N72. - გვ.14[MFN: 21357]
UDC:  796.323.2 + 796.093.1(479.22)
პერსონალია:  გოგობერიშვილი რამაზ (კალათბურთელი).
1. უკრაინა საქართველოსთან თამბაქოს ომს იწყებს! "ბრიტიშ ამერიკან ტობაკო უკრაინა" თამბაქოს ადგილობრივ მწარმოებლებს აკოტრებს // ვერსია. - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.2[MFN: 21358]
ანოტაცია:  საქართველო-უკრაინის ეკონომიკურ თანამშრომლობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ქათამაძე გრიგოლ (უკრაინაში საქართველოს ელჩი).
ორგანიზაცია:  უკრაინის ეკონომიკის სამინისტრო.
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო სავაჭრო პოლიტიკა.
გუბაზ სანიკიძე: "მინდა გულწრფელად ვისაუბროთ, რა და ამას საწყენად არ ვამბობ!" : ინტერვიუ / გუბაზ სანიკიძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.3[MFN: 21359]
ფოტოები:  გუბაზ სანიკიძე - "ეროვნული ფორუმის" ლიდერი
პერსონალია:  სანიკიძე გუბაზ ("ეროვნული ფორუმი"-ს ლიდერი ).
ცოტნე გამსახურდიამ და ბაჯელიძემ 27 ოქტომბერს ერთმანეთს ძველი წყენა გაუხსენეს. ცოტნე გამსახურდიას ბრალი განზრახ მკვლელობასა და იარაღის უკანონოდ შეძენა-შენახვა-ტარებაში წაუყენეს : ინტერვიუ ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2009. - 30 ოქტომბერი - 1 ნოემბერი. - N116(324). - გვ.4[MFN: 21360]
ფოტოები:  ცოტნე გამსახურდია - საქართველოს პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას შვილი
რატომ ეშინიათ ალასანიასი. საპარლამენტო უმრავლესობა უკვე იმაზე ალაპარაკდა, რომ დედაქალაქის მერის პირდაპირ არჩევა მიზანშეწონილი არაა // რეზონანსი. - , 2009. - 25 სექტემბერი. - N258. - გვ.1-2[MFN: 21361]
ანოტაცია:  პარლამენტის წევრთა დამოკიდებულება თბილისის მერის პირდაპირი წესით არჩევის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბობოხიძე აკაკი (პარლამენტის წევრი); მაჭავარიანი მიხეილ (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი); დარჩიაშვილი დავით (საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთი ლიდერი); ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატების" ერთ-ერთი ლიდერი).
1. ღლონტი, თამარ
მოსახლეობა კრიზისშია, ეკონომიკა რეცესიაშია, ბიზნესი კი ყვავის // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 21-27 ოქტომბერი. - N33. - გვ.7[MFN: 21362]
UDC:  338.124.4(479.22)
ანოტაცია:  ქვეყნის ეკონომიკაში შექმნილი მდგომარეობის კრიტიკა
თემატიკა:  ეკონომიკური კრიზისი.
საკვანძო სიტყვები:  რეცესია; საბანკო საქმე; "ეკონომიკის სტიმულირების პაკეტი".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2132 | 2133 | 2134 | 2135 | 2136 | 2137 | 2138 | 2139 | 2140 | 2141 | 2142 |  შემდეგი »  ბოლო »»