1. გემრიელი გამოფენა "ბისკვიტ შოპში" : აქ ყველაფერი საფირმოა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.15[MFN: 218684]
UDC:  334(479.22) + 664.68
ანოტაცია:  საკონდიტრო ფირმა "ბისკვიტ შოპის" შესახებ
პერსონალია:  დავითაია მანანა (ფირმა "ბისკვიტ შოპის" დირექტორი); ცხომელიძე ნათია (კომპანია DGF-ის წარმომადგენელი საქართველოში); პასტორალი ბრუნო (საფრანგეთის ერთ-ერთი საუკეთესო კონდიტერი).
თემატიკა:  კერძო კომპანიები საქართველოში; საკონდიტრო ნაწარმი.
საკვანძო სიტყვები:  ფრანგი კულინარის ოსტატობა; თანამშრომლობა; კულინარია; ნატურალური პროდუქტები; მინანქარი; კრუასები.
1. რუსეთი გავლენის სფეროს იბრუნებს, აშშ კი უარს არ ამბობს : Times : რას წერენ ჩვენზე / მოამზადა თინათინ მარგველაშვილმა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.16[MFN: 218685]
ფოტოები:  ობამა ბარაკ; მედვედევი დიმიტრი
პერსონალია:  ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მიტოვება; საბჭოთა გავლენა; დიალოგი.
1. საქართველო ადასტურებს... : The Washington Post : რას წერენ ჩვენზე / მოამზადა თინათინ მარგველაშვილმა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.16[MFN: 218686]
ანოტაცია:  სააკაშვილის განაცხადი მაღალგამდიდრებული ურანის პარტიის დაკავებაზე და რუსეთის დადანაშაულებაზე
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდება.
1. "პალიტრა მედია" 15 წლის იუბილეს ულოცავს გაზეთ "კვირის პალიტრას" : ბომონდი; ყველა სიახლე; კარიბჭე; ოჯახის მკურნალი; ლიტერატურული პალიტრა; ათიანი; გზა; საბავშვო კარუსელი; სიტყვა და საქმე; რეიტინგი; რადიო პალიტრა FM 103.9; არსენალი; საინფორმაციო პორტალი ამბები. GE; ლელო; Georgian Journal; ეკონომიკური პალიტრა; ბიბლუსი; ოსკარი; ინტერპრესნიუსი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.18[MFN: 218687]
თემატიკა:  პრესა.
საკვანძო სიტყვები:  იუბილარი.
1. ჟორდანია, ხათუნა
"ჩემს ცხოვრებაში კლავ მზიანი დღეები იქნება" : მეორე ნახევრები : ინტერვიუ / ხათუნა ჟორდანია ; ესაუბრა მარინა ბაბუნაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.20[MFN: 218688]
UDC:  392.3(=353.1)
ფოტოები:  ჟორდანია ხათუნა; ხაჩიძე ზურა; ხაჩიძე ანასტასია
პერსონალია:  ჟორდანია ხათუნა; ხაჩიძე ზურა (მომღერალი); ჟორდანია მერაბ.
თემატიკა:  ქართული ოჯახები.
1. ქვლივიძე, ნონა
140 მილიონი ლარის ეკონომიკა უმწეოთა ხარჯზე : სადაზღვევო ბიზნესმა ჩათრევას ჩაყოლა ამჯობინა და განმეორებით ტენდერზე შემცირებულ ფასსაც დათანხმდა / ნონა ქვლივიძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.21.23. - ჩანართი: ეკონომიკური პალიტრა N17 (125), 26/IV-2/V 2010[MFN: 218689]
პერსონალია:  ცხოვრებაძე ედუარდ (სადაზღვევო კომპანია "ალფას" დირექტორი); რამიშვილი ნიკა (სადაზღვევო კომპანია "არქიმედ გლობალ ჯორჯიას" დირექტორი); მეგრელიშვილი ვახტანგ (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  ვაუჩერის ფასი; ხელშეკრულება; შეღავათები.
1. ტუხიაშვილი, ემა
სოფლის მეურნეობა - ბიზნესის "ღარიბი ნათესავი" : ბაღებისა და სავარგულების დიდ ნაწილს გლეხობა კვლავ დაუმუშავებელს დატოვებს / ემა ტუხიაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.21-22. - ჩანართი: ეკონომიკური პალიტრა N17 (125), 26/IV-2/V 2010[MFN: 218690]
პერსონალია:  ღუდუმიძე ჯემალ; მაზმიშვილი ზაქარია; ლომიძე გია.
თემატიკა:  საქართველოს სოფლის მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  რეფორმები; ტრაქტორები.
რესტორნებში "ბიზნესამინდმა" ცოტათი გამოიდარა : ბიზნესის კეთების გართულება თვლას მეწარმესაც ასწავლის და მომხმარებელსაც / ემა ტუხიაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2010. - 26 აპრილი - 2 მაისი. - N17 (821). - გვ.21.24. - ჩანართი: ეკონომიკური პალიტრა N17 (125), 26/IV-2/V 2010[MFN: 218691]
UDC:  642 + 338.22
პერსონალია:  წიტაიშვილი ლალი (რესტორნის ადმინისტრატორი); თენიეიშვილი გია (რესტორნის დირექტორის მოადგილე); კუციაშვილი ნანა (რესტორნის ადმინისტრატორი).
თემატიკა:  რესტორნები; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ადამიანის მომსახურების საფასური; ფასდაკლება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 21865 | 21866 | 21867 | 21868 | 21869 | 21870 | 21871 | 21872 | 21873 | 21874 | 21875 |  შემდეგი »  ბოლო »»