ფოტოები: გიორგი ზანგური - მსახიობი
ანოტაცია: ახალ ქართულ სერიალ "კლინიკა"-სთან დაკავშირებით
პერსონალია: ლიფონავა გიორგი (რეჟისორი); ზანგური გიორგი (მსახიობი).
ორგანიზაცია: ტელეკომპანია "იმედი" ; მესხიშვილის თეატრი .
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი ; თბილისი .
ოქიტაშვილი, დავით
ოქიტაშვილი საკუთარ საპროდიუსერო ცენტრს ხსნის. "რამდენიმე დღის წინ ვიყავი ჰონკოგში, სადაც მქონდა სერიოზული შეხვედრები და ამის მერე მივიღეთ გადაწყვეტილება" : ინტერვიუ / დავით ოქიტაშვილი ; ესაუბრა ნინო კვირკველია // რეზონანსი. კვირის . - , 2009. - 8 ნოემბერი. - N302(6173). - გვ.9[MFN: 21978 ]
UDC: 7 + 334(479.22)
თემატიკა: ხელოვნება ; შოუ ბიზნესი .
ბრეგვაძე, ბადრი
გუნდი არის, ბუმი გვინდა! ბადრი ბრეგვაძე: უმაღლესს მომავლის თვალით ვუყურებთ : ინტერვიუ / ბადრი ბრეგვაძე ; ესაუბრა ილია ნანობაშვილი // სარბიელი . - , 2006. - 5 მაისი. - N100. - გვ.4[MFN: 21979 ]
ანოტაცია: საუბარი საჩხერის გუნდ "ჩიხურას" მწვრთნელთან
"საქართველოში, დღეს, ვერ ვხედავ პიროვნებას, რომელსაც შეუძლია, რევოლუციის ლიდერობა იკისროს!" როგორ აფასებს ოპოზიციის ბრძოლას და რატომ პასიურობს ლევან ბერძენიშვილი : ინტერვიუ / ლევან ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია . - , 2009. - 9-10 ნოემბერი. - N120(328). - გვ.3[MFN: 21980 ]
ფოტოები: ბერძენიშვილი ლევან - "რესპუბლიკური პარტიის" წევრი
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება ; არჩევნები ; ოპოზიცია ; ქუჩის აქციები .
სენსაცია: საქართველოში ეკონომიკური კრიზისი დამთავრდა. ჟანრი - ოპტიმისტური ტრაგედია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 4-10 ნოემბერი. - N35. - გვ.3[MFN: 21981 ]
UDC: 338.124.4 + 336.71(479.22)
ანოტაცია: გამოხმაურება სებ-ის პრეზიდენტის გამოსვლაზე ჟურნალისტებთან - მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე ეკონომიკაში. ზ.გვასალიას კომენტარი
მოხსენიებული პირები: ქადაგიძე გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი); გვასალია ზურაბ ("საქართველოს ბანკების ასოციაციის" პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: სებ-ი - საქართველოს ეროვნული ბანკი ; "კრედიტინფო" .
თემატიკა: ეკონომიკური კრიზისი ; საბანკო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: იმპორტი ; ექსპორტი ; მშპ ; ვაჭრობა ; სესხები .
თორდია, ლაშა
"ფაქტების დამალვას არავინ აპირებს!"დასჯის თუ არა საპარლამენტო კომისია პრეზიდენტ გამსახურდიას (თვით)მკვლელობის დამკვეთებსა და შემსრულებლებს // ვერსია . - , 2009. - 9-10 ნოემბერი. - N120(328). - გვ.4[MFN: 21982 ]