ფოტოები:  ლევან გორდეზიანი
ანოტაცია:  ქართველი საზოგადოების პრობლემებზე საუბრობს
პერსონალია:  გორდეზიანი ლევან (ისტორიკოსი, თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახელობის სახ. უნივერსიტეტის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  ტელევიზიების გადაცემები; საზოგადოებაზე ზემოქმედება; ხელისუფლების პოლიტიკა; ღირსების გრძნობა; უსამართლობა.
1. ოჩიაური, ხათუნა
"ფული ბიუჯეტში მიდის, გამაგებინეთ, სად არის აქ კორუფცია?!" : "მსოფლიოში შესაძლოა უპრეცედენტოც კი იყოს ასეთი გამჭვირვალე ტენდერი, როგორიც ჩვენ მოვიფიქრეთ" : "ამაოებას არ ამოება" ძალიან საინტერესო ქადაკებაა... ხელოვნების ნიმუშზე "ლამაზის" ან "მახინჯის" თქმა მხოლოდ შემფასებლის დაბალ კვალიფიკაციაზე მეტყველებს" : ინტერვიუ / ხათუნა ოჩიაური ; გვერდი მოამზადა იზო რიკაძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2011. - 28 თებერვალი - 6 მარტი. - N9(865). - გვ.6-7[MFN: 220977]
UDC:  323 + 354](479.22)
ფოტოები:  ხათუნა ოჩიაური
ანოტაცია:  საზოგადოების განწყობაზე, ელიტარულ კორუფციაზე, სამარშრუტო ტაქსების მძღოლების გაფიცვაზე, თამარ კვესიტაძის ძეგლზე "ამაოების არ ამოება"
პერსონალია:  ოჩიაური ხათუნა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  საქართველოს საშინაო პოლიტიკა; აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური პროგრამები; ხალხის დახმარება; დაუცველი ფენა; ოპოზიცია; გაფიცვა.
"სააკაშვილი საკუთარ თავზე იწვნევს ნულოვან ტოლერანტობას" : "მიცვალებულს რომ შეურაცხყოფა არ მიაყენო, ადამიანი უნდა იყო" : ინტერვიუ / გოგა ხაინდრავა ; გვერდი მოამზადა იზო რიკაძემ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2011. - 28 თებერვალი - 6 მარტი. - N9(865). - გვ.7[MFN: 220978]
ფოტოები:  გოგა ხაინდრავა
პერსონალია:  ხაინდრავა გოგა (კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში ყოფილი სახელმწიფო მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
საკვანძო სიტყვები:  კორუფცია; უკმაყოფილება; ოპოზიციის დაკნინება; დაპირისპირება.
უცხო მიწაზე დაღუპული კიდევ ერთი შინმოუსვლელი... : ნებისმიერ წუთს სიტყვის უთქმელად შეეძლო სამშობლოსთვის თავგანწირვა / ეკა ასათიანი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2011. - 28 თებერვალი - 6 მარტი. - N9(865). - გვ.8[MFN: 220979]