ფოტოები:  გიორგი აბდალაძის ფოტოები
ანოტაცია:  გიორგი აბდალაძის შესახებ
პერსონალია:  აბდალაძე გიორგი (ფოტოგრაფი).
1. ბაიბურთი, ვან
"რელიგიების სტატუსის განსაზღვრა გარეგინ II-ს არ მოუთხოვია" : "იდიოტიზმია, რაც "ბრიტანიკაში" გამოქვეყნდა" : "ქართველები და სომხები ბრძენი ერი ვართ და ამ პროვოკაციას არ ავყვებით" : ინტერვიუ / ვან ბეიბურთი ; ესაუბრა იზო რიკაძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2011. - 11 - 17 ივლისი. - N28(884). - გვ.14[MFN: 221969]
ფოტოები:  ვან ბეიბურთი
ანოტაცია:  გარეგინ II-ის საქართველოში ვიზიტისა და სომხეთის საპატრიარქოსთვის რამდენიმე ტაძრის გადაცემის მოთხოვნის თაობაზე
პერსონალია:  ბეიბურთი ვან (პრეზიდენტის მრჩეველი); გარეგინ II (სომხეთის კათალიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  რელიგიების სტატუსთან დაკავშირებით.
1. მიხედეთ მოძალადე პოლიციელებს! / გვერდი მოამზადა ეკა ასათიანმა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2011. - 11 - 17 ივლისი. - N28(884). - გვ.15[MFN: 221970]
ფოტოები:  ლაშა ექონია მეუღლესთან, სოფო ბიგვავასთან ერთად; ნუგზარ სართანია
ანოტაცია:  თემები, რომლებიც ნანა ფაჟავამ გაახმაურა, ზუგდიდელი პოლიციელის, ლაშა ექონიას მიერ თავისი მეუღლის "საყვარლობაში ეჭვმიტანილის" ნუგზარ სართანიას სასტიკად "დასჯასა" და პოლიციელთა მიერ არასრულწლოვანის, ნიკა დაგარგულიას გაუპატიურების მცდელობას ეხება
პერსონალია:  ფაჟავა ნანა (ჟურნალისტი); ექონია ლაშა (ზუგდიდის პოლიციის მაღალჩინოსანი); სართანია ნუგზარ; დაგარგულია ნიკა; ბენდელიანი ნანი.
საკვანძო სიტყვები:  წამება; შეურაცხყოფა; ცრუაღიარება.
1. პატარკაციშვილი, მზია
საყოველთაო კმაყოფილება... : მზია პატარკაციშვილი: "ამ შეთანხმებით ქეი კმაყოფილი არ უნდა დარჩენილიყო" : ინტერვიუ / მზია პატარკაციშვილი ; გვერდი მოამზადა ეკა ასათიანმა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2011. - 11 - 17 ივლისი. - N28(884). - გვ.15[MFN: 221971]