ბოლნისში აღმართული "კუბო" ბიუჯეტს 368 000 ლარი დაუჯდა! ვის "მიუძღვნა" ეს შენობა გამგებელმა ლალიაშვილმა?! // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2009. - 12-19 ნოემბერი. - N40(559). - გვ.6[MFN: 22375 ]
UDC: 336.14(479.22)
ანოტაცია: ბოლნისში გამგეობის ახლად აშენებული შენობის ხარჯებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: მუმლაძე დავით (ბოლნისის გამგეობის ინფრასტრუქტურისა და ეკონომიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); ლალიაშვილი იოსებ (ბოლნისის გამგებელი).
ორგანიზაცია: საამშენებლო კომპანია "შიფს ბილდინგ ექსპრეს გრუპი" .
თემატიკა: ბიუჯეტის ხარჯები .
ბოლქვაძე, დავით
დავით ბოლქვაძის ტიტულნახევარი. ნახევრადჩემპიონობა სიონში, თასი ამერში : ინტერვიუ / დავით ბოლქვაძე ; ესაუბრა კობა ინასარიძე // სარბიელი . - , 2006. - 18 მაისი. - N111. - გვ.4[MFN: 22376 ]
UDC: 796.332(479.22)
ანოტაცია: საუბარი გუნდ "ამერის" ფეხბურთელთან
თემატიკა: სპორტი ; ფეხბურთი .
პირველი ოქტომბრის მდგომარეობით კომერციული ბანკების საკრედიტო დაბანდების 53.8 პროცენტი იურიდიული პირების დაკრედიტებაზე მოდის : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22377 ]
საკვანძო სიტყვები: კომერციული ბანკები .
ბეჟაშვილი, ლევან
შვედური გამოცდილების გათვალისწინებით საქართველოში კონტროლის პალაის სტრუქტურული და ფუნქციონალური სრულყოფა ხდება : ინტერვიუ / ლ. ბეჟაშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა . - , 2009. - 16 ნოემბერი. - N310. - გვ.4[MFN: 22378 ]
UDC: 336.711.65(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს კონტროლის პალატასა და შვედეთის ეროვნულ აუდიტორულ ოფისს შორის თანამშრომლობაზე
თემატიკა: სახელმწიფო კონტროლი .
"საქართველოს ბანკმა" ბაზარზე 2 ახალი საკრედიტო ბარათი American Express Card და American Express Gold Card-ი გამოიტანა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22379 ]
ორგანიზაცია: "საქართველოს ბანკი" .
საკვანძო სიტყვები: საკრედიტო ბარათები .
ფონდი ღია საზოგადოება-საქართველო
მიწვევა საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად "დემოკრატიული ღირებულებები ქართულ კულტურაში" // რეზონანსი . - , 2009. - 13 ნოემბერი. - N307. - გვ.5[MFN: 22380 ]
UDC: 7.092(479.22)
თემატიკა: კონკურსები .
ნონიაშვილი, ხათუნა
გორის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები დევნილების სასმელ წყალში მატლები და გველის წიწილები დაცურავენ // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2009. - 12-19 ნოემბერი. - N40(559). - გვ.7[MFN: 22381 ]
UDC: 614.777(479.22)
ანოტაცია: გორის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები დევნილების წყლითმომარაგების პრობლემებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ჭულუხაძე ანდრო (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: წყლის ჰიგიენა .
"სახალხო ბანკის" ძირითადი აქციონერი "ლიბერთი კაპიტალი" ბანკის წვრილ აქციონერებს ფასიანი ქაღალდის 0.018 ლარად გაყიდვას სთავაზობს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22382 ]
ორგანიზაცია: "სახალხო ბანკი" ; "ლიბერთი სიქიურითიზ" - "სახალხო ბანკისა" და "ლიბერთი კაპიტალის" შვილობილი საბროკერო კომპანია .
"კავკასიის განვითარების" ბანკის თბილისის ფილიალის აქტივების წილი საბანკო სექტორის მთლიან აქტივებში პირველი ოქტომბრისთვის 0.18 პროცენტია : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22383 ]
ორგანიზაცია: "კავკასიის განვითარების" ბანკის თბილისის ფილიალი .
საკვანძო სიტყვები: აქტივები .
HSBC საქარველოს საწესდებო კაპიტალი 12,5 მილიონი დოლარით გაიზრდება : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22384 ]
ანოტაცია: გეგმა 2010 წლისათვის
ორგანიზაცია: HSBC საქართველო - ბანკი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2234 | 2235 | 2236 | 2237 | 2238 | 2239 | 2240 | 2241 | 2242 | 2243 | 2244 | შემდეგი » ბოლო »»