1. ბოლნისში აღმართული "კუბო" ბიუჯეტს 368 000 ლარი დაუჯდა! ვის "მიუძღვნა" ეს შენობა გამგებელმა ლალიაშვილმა?! // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 12-19 ნოემბერი. - N40(559). - გვ.6[MFN: 22375]
UDC:  336.14(479.22)
ანოტაცია:  ბოლნისში გამგეობის ახლად აშენებული შენობის ხარჯებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  მუმლაძე დავით (ბოლნისის გამგეობის ინფრასტრუქტურისა და ეკონომიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); ლალიაშვილი იოსებ (ბოლნისის გამგებელი).
ორგანიზაცია:  საამშენებლო კომპანია "შიფს ბილდინგ ექსპრეს გრუპი".
თემატიკა:  ბიუჯეტის ხარჯები.
1. ბოლქვაძე, დავით
დავით ბოლქვაძის ტიტულნახევარი. ნახევრადჩემპიონობა სიონში, თასი ამერში : ინტერვიუ / დავით ბოლქვაძე ; ესაუბრა კობა ინასარიძე // სარბიელი. - , 2006. - 18 მაისი. - N111. - გვ.4[MFN: 22376]
UDC:  796.332(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი გუნდ "ამერის" ფეხბურთელთან
თემატიკა:  სპორტი; ფეხბურთი.
1. პირველი ოქტომბრის მდგომარეობით კომერციული ბანკების საკრედიტო დაბანდების 53.8 პროცენტი იურიდიული პირების დაკრედიტებაზე მოდის : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22377]
UDC:  336.71(479.22)
თემატიკა:  საბანკო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  კომერციული ბანკები.
1. ბეჟაშვილი, ლევან
შვედური გამოცდილების გათვალისწინებით საქართველოში კონტროლის პალაის სტრუქტურული და ფუნქციონალური სრულყოფა ხდება : ინტერვიუ / ლ. ბეჟაშვილი // რეზონანსი. მთელი კვირა. - , 2009. - 16 ნოემბერი. - N310. - გვ.4[MFN: 22378]
UDC:  336.711.65(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს კონტროლის პალატასა და შვედეთის ეროვნულ აუდიტორულ ოფისს შორის თანამშრომლობაზე
თემატიკა:  სახელმწიფო კონტროლი.
1. "საქართველოს ბანკმა" ბაზარზე 2 ახალი საკრედიტო ბარათი American Express Card და American Express Gold Card-ი გამოიტანა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22379]
ორგანიზაცია:  "საქართველოს ბანკი".
საკვანძო სიტყვები:  საკრედიტო ბარათები.
1. ფონდი ღია საზოგადოება-საქართველო
მიწვევა საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად "დემოკრატიული ღირებულებები ქართულ კულტურაში" // რეზონანსი. - , 2009. - 13 ნოემბერი. - N307. - გვ.5[MFN: 22380]
UDC:  7.092(479.22)
თემატიკა:  კონკურსები.
1. ნონიაშვილი, ხათუნა
გორის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები დევნილების სასმელ წყალში მატლები და გველის წიწილები დაცურავენ // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2009. - 12-19 ნოემბერი. - N40(559). - გვ.7[MFN: 22381]
UDC:  614.777(479.22)
ანოტაცია:  გორის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები დევნილების წყლითმომარაგების პრობლემებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჭულუხაძე ანდრო (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  წყლის ჰიგიენა.
1. "სახალხო ბანკის" ძირითადი აქციონერი "ლიბერთი კაპიტალი" ბანკის წვრილ აქციონერებს ფასიანი ქაღალდის 0.018 ლარად გაყიდვას სთავაზობს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22382]
ორგანიზაცია:  "სახალხო ბანკი"; "ლიბერთი სიქიურითიზ" - "სახალხო ბანკისა" და "ლიბერთი კაპიტალის" შვილობილი საბროკერო კომპანია.
1. "კავკასიის განვითარების" ბანკის თბილისის ფილიალის აქტივების წილი საბანკო სექტორის მთლიან აქტივებში პირველი ოქტომბრისთვის 0.18 პროცენტია : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22383]
ორგანიზაცია:  "კავკასიის განვითარების" ბანკის თბილისის ფილიალი.
საკვანძო სიტყვები:  აქტივები.
1. HSBC საქარველოს საწესდებო კაპიტალი 12,5 მილიონი დოლარით გაიზრდება : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 11-17 ნოემბერი. - 36. - გვ.10[MFN: 22384]
ანოტაცია:  გეგმა 2010 წლისათვის
ორგანიზაცია:  HSBC საქართველო - ბანკი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2234 | 2235 | 2236 | 2237 | 2238 | 2239 | 2240 | 2241 | 2242 | 2243 | 2244 |  შემდეგი »  ბოლო »»