UDC:  316(479.22) + 821.353.1(092)
ფოტოები:  თამარ ერისთავი; ალექსანდრე ერისთავი მეუღლესთან, როსკან ნიჟარაძესთან ერთად
ანოტაცია:  თამარ ერისთავისა და მისი ოჯახის შესახებ
პერსონალია:  ერისთავი თამარ (მთარგნელი, პოეტი); მაყაშვილი შალვა; ერისთავი ალექსანდრე; მაყაშვილი კოტე (პოეტი); მაყაშვილი მარო (ეროვნული გმირი); ერისთავი ნათელა; ერისთავი მზია; ჯანდიერი კოტე (პოლკოვნიკი).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადოება; ქართველი მთარგმნელები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს გასაბჭოება; რეპრესიები; ქართული ინტელიგენია; ქართული არისტოკრატია.
"შერკინებაში სერიოზული პრობლემები გვაქვს" : "უკრაინელთა მასპინძლობა უფრო იაფი დაგვიჯდება, ვიდრე ასეთი "მოგზაურობა" : ინტერვიუ / გია ნიჟარაძე ; გვერდი მოამზადა რატი შელეგიამ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2012. - 21 - 27 მაისი. - N21 (929). - გვ.46[MFN: 224191]
ანოტაცია:  მომავალი მატჩების შესახებ
პერსონალია:  ნიჟარაძე გია (საქართველოს რაგბის კავშირის თავმჯდომარე).
1. მხოლოდ რეკორდი, თუ კარიერაც? : კობიაშვილს დისკვალიფიკაცია ემუქრება / გვერდი მოამზადა რატი შელეგიამ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2012. - 21 - 27 მაისი. - N21 (929). - გვ.46[MFN: 224192]
ფოტოები:  ლევან კობიაშვილი
პერსონალია:  იაკობაშვილი ლევან (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  მატჩები; მსაჯთან შეპასუხება.
1. სამი ახალწვეულით / გვერდი მოამზადა რატი შელეგიამ // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2012. - 21 - 27 მაისი. - N21 (929). - გვ.46[MFN: 224193]
ანოტაცია:  საქართველოს ფეხბურთელთა ეროვნულ ნაკრებში ომარ მიგინეიშვილის, სოლომონ კვირკველიას და ნიკა ძალამიძის მიწვევის შესახებ
პერსონალია:  ქეცბაია თემურ (საქართველოს ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); მიგინეიშვილი ომარ (ქუთაისის "ტორპედოს" მეკარე); კვირკველია სოლომონ (ყაზანის "რუბინის" მცველი); ძალამიძე ნიკა (პოლონური "იაგელონიას" ნახევარმცველი).
1. ივანიშვილმა დაიწყო : მანიფესტაციაში 110 ათასი კაცი მონაწილეობდა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2012. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N22 (930). - გვ.2[MFN: 224194]
UDC:  316.485.22 + 329](479.22)
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, "ქართული ოცნების" ლიდერი).
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები საქართველოში; პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო არჩევნები; წინასაარჩევნო კამპანია.
1. პირველი სხდომა და აღლუმი ქუთაისში // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2012. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N22 (930). - გვ.2[MFN: 224195]
UDC:  355/359 + 328](479.22)
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სამხედრო აღლუმი; საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის მშენებარე შენობა; ღონისძიება.