UDC: 316(479.22) + 821.353.1(092)
ფოტოები: თამარ ერისთავი; ალექსანდრე ერისთავი მეუღლესთან, როსკან ნიჟარაძესთან ერთად
ანოტაცია: თამარ ერისთავისა და მისი ოჯახის შესახებ
პერსონალია: ერისთავი თამარ (მთარგნელი, პოეტი); მაყაშვილი შალვა ; ერისთავი ალექსანდრე ; მაყაშვილი კოტე (პოეტი); მაყაშვილი მარო (ეროვნული გმირი); ერისთავი ნათელა ; ერისთავი მზია ; ჯანდიერი კოტე (პოლკოვნიკი).
თემატიკა: ქართველი საზოგადოება ; ქართველი მთარგმნელები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს გასაბჭოება ; რეპრესიები ; ქართული ინტელიგენია ; ქართული არისტოკრატია .
ნიჟარაძე, გია
"შერკინებაში სერიოზული პრობლემები გვაქვს" : "უკრაინელთა მასპინძლობა უფრო იაფი დაგვიჯდება, ვიდრე ასეთი "მოგზაურობა" : ინტერვიუ / გია ნიჟარაძე ; გვერდი მოამზადა რატი შელეგიამ // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2012. - 21 - 27 მაისი. - N21 (929). - გვ.46[MFN: 224191 ]
ანოტაცია: მომავალი მატჩების შესახებ
პერსონალია: ნიჟარაძე გია (საქართველოს რაგბის კავშირის თავმჯდომარე).
მხოლოდ რეკორდი, თუ კარიერაც? : კობიაშვილს დისკვალიფიკაცია ემუქრება / გვერდი მოამზადა რატი შელეგიამ // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2012. - 21 - 27 მაისი. - N21 (929). - გვ.46[MFN: 224192 ]
ფოტოები: ლევან კობიაშვილი
პერსონალია: იაკობაშვილი ლევან (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები: მატჩები ; მსაჯთან შეპასუხება .
სამი ახალწვეულით / გვერდი მოამზადა რატი შელეგიამ // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2012. - 21 - 27 მაისი. - N21 (929). - გვ.46[MFN: 224193 ]
ანოტაცია: საქართველოს ფეხბურთელთა ეროვნულ ნაკრებში ომარ მიგინეიშვილის, სოლომონ კვირკველიას და ნიკა ძალამიძის მიწვევის შესახებ
პერსონალია: ქეცბაია თემურ (საქართველოს ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); მიგინეიშვილი ომარ (ქუთაისის "ტორპედოს" მეკარე); კვირკველია სოლომონ (ყაზანის "რუბინის" მცველი); ძალამიძე ნიკა (პოლონური "იაგელონიას" ნახევარმცველი).
ივანიშვილმა დაიწყო : მანიფესტაციაში 110 ათასი კაცი მონაწილეობდა // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2012. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N22 (930). - გვ.2[MFN: 224194 ]
UDC: 316.485.22 + 329](479.22)
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, "ქართული ოცნების" ლიდერი).
თემატიკა: საპროტესტო აქციები საქართველოში ; პოლიტიკური პარტიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო არჩევნები ; წინასაარჩევნო კამპანია .
პირველი სხდომა და აღლუმი ქუთაისში // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2012. - 28 მაისი - 3 ივნისი. - N22 (930). - გვ.2[MFN: 224195 ]
UDC: 355/359 + 328](479.22)
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: სამხედრო აღლუმი ; საქართველოს პარლამენტი .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის მშენებარე შენობა ; ღონისძიება .