ანოტაცია:  სამინისტროში მომხდარი ცვლილების მიზეზებზე
პერსონალია:  სანიკიძე თამარ (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); ზურაბიშვილი დავით (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  პროფესიონალიზმი; რეფორმები; მიზეზები.
1. ხოშტარია, სოფო
"წელს ბაღის გარეშე დაახლებით 20 ათასი ბავშვი დარჩება"[!] : "ბაღები პარლამენტის მიღებული გადაწყვეტილებისთვის მოუმზადებელი აღმოჩნდა" : ინტერვიუ / სოფო ხოშტარია ; ესაუბრა ემა ტუხიაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 29 ივლისი - 4 აგვისტო. - N31 (991). - გვ.35[MFN: 227150]
ანოტაცია:  მუნიციპალურ ბაღებში გადასახადის გაუქმებასა და მსურველთა რაოდენობის ზრდის თაობაზე
პერსონალია:  ხოშტარია სოფო (თბილისის საბავშვო ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი).
1. ანზორ ადამია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 29 ივლისი - 4 აგვისტო. - N31 (991). - გვ.37[MFN: 227151]
პერსონალია:  ადამია ანზორ.
1. "კვირის პალიტრის" რედაქცია
მარიამ კიკნაველიძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 29 ივლისი - 4 აგვისტო. - N31 (991). - გვ.37[MFN: 227152]
პერსონალია:  კიკნაველიძე მარიამ.
1. მგალობლიშვილი, მიხეილ
1937 წელი... : (დასაწყისი იხ. "კვირის პალიტრა" N27-30) : (გაგრძელება შემდეგ ნომერში) / მიხეილ მგალობლიშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 29 ივლისი - 4 აგვისტო. - N31 (991). - გვ.39[MFN: 227153]
UDC:  341.322.6(479.22)