Samsung Note 3 უკვე საქართველოშია : ინტერვიუ / შოთა ლურსმანაშვილი ; ესაუბრა ლალი პაპასკირი // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.12[MFN: 227471 ]
ანოტაცია: კომპანია Samsung-ის შესახებ
პერსონალია: ლურსმანაშვილი შოთა (Samsung-ის მობილური და IT მოწყობილობების გაყიდვების მენეჯერი საქართველოში).
თემატიკა: კერძო კომპანიები საქართველოში .
ძაგნიძე, სერგო
სატელეფონო ხულიგნები არ ისვენებენ : ინტერვიუ / სერგო ძაგნიძე ; ესაუბრა ეკა ასათიანი // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.13[MFN: 227472 ]
UDC: 343.362(479.22)
ანოტაცია: ამა თუ იმ ობიექტში ბომბის არსებობის თაობაზე ცრუ ინფორმაციის გადაცემის შესახებ
პერსონალია: ძაგნიძე სერგო (ანტიტერორისტული ცენტრის ყოფილი უფროსი).
თემატიკა: ცრუ შეტყობინებები .
საკვანძო სიტყვები: "სატელეფონო ტერორისტები" ; დანაშაული ; სასჯელის გამკაცრება .
ასათიანი, ეკა
ავსტრიულმა კომპანია "გებრიუდერ ვაისმა" პრემიუმკლასის ლოგისტიკური ტერმინალი საქართველოშიც გახსნა / ეკა ასათიანი // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.13[MFN: 227473 ]
პერსონალია: ვაისი ვოლფრამ სინგერ (კომპანია "გებრიუდერ ვაისის" აღმასრულებელი დირექტორი); ხარლამოვი ალექსანდრე (კომპანიის გენერალური დირექტორი); კვირიკაშვილი გიორგი (საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი).
ორგანიზაცია: "გებრიუდერ ვაისი" ; "თეგეტა მოტორსი" .
საკვანძო სიტყვები: ტვირთების გადაზიდვა .
პაპასკირი, ლალი
"სახლამდე ერთი ნაბიჯიღა ჰქონდა დარჩენილი, მანქანა რომ დაეჯახა" : კახა კალაძის დაცვის წევრმა ზესტაფონში 27 წლის ქალი გაიტანა / ლალი პაპასკირი, თეა ხურცილავა // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.14[MFN: 227474 ]
UDC: 614.8
პერსონალია: ძნელაძე ხატია ; ცხვარაძე ელგუჯა ; ჭუმბურიძე კახა (კახი კალაძის დაცვის წევრი).
საკვანძო სიტყვები: ტრაგედია .
"რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის მიღწევები აშკარად იმედისმომცემია" / ეკა ასათიანი // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.14[MFN: 227475 ]