"რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის მიღწევები აშკარად იმედისმომცემია" / ეკა ასათიანი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.14[MFN: 227475]
ანოტაცია:  რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის განახლების შესახებ
პერსონალია:  სიდიკი ფარუქ (რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის დირექტორი); აბაზაძე ირაკლი (რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის კომერციული დირექტორი).
თემატიკა:  რუსთავის მეტალურგიული ქარხანა.
საკვანძო სიტყვები:  ფოლადის ჩამოსხმა; ქარხნის ლაბორატორიები; არმატურის ექსპორტი.
1. კვიკვინია, სვეტლანა
სხვა ნაპირი : სოხუმის სახსოვარი : FC GAGRA : ხევში "ნაპოვნი" აფხაზეთი : თოლიები. ჩვენ და კატერები / სვეტლანა კვიკვინია // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.17[MFN: 227476]
ანოტაცია:  დევნილის ჩანაწერები
საკვანძო სიტყვები:  ტკივილი.
1. ლეშკაშელი, ნათია
"ავღანური არდადეგები" : "ინტერპრესნიუსის" ჟურნალისტები ჰილმენდის პროვინციაში იმყოფებოდნენ : ინტერვიუ / ნათია ლეშკაშელი, თიკო ციცვიძე ; ესაუბრა ეკა აბაშიძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.18. - გაზეთი "ყველა სიახლე" N38[MFN: 227477]
ანოტაცია:  ავღანური ამბების შესახებ
პერსონალია:  ლეშკაშელი ნათია (ჟურნალისტი); ციცვიძე თიკო (ფოტორეპორტიორი).
1. ჯიყაშვილი, ლელა
ნანი ბრეგვაძის პირველი CD ალბომი საქართველოში / ლელა ჯიყაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.19[MFN: 227478]
ფოტოები:  ნანი ბრეგვაძე
პერსონალია:  ბრეგვაძე ნანი (მომღერალი).
1. თხილაიშვილი, ნათია
"ახალგაზრდა ბანკირების პროგრამა" - დასაქმების რეალური შანსი "პროკრედიტ ბანკისგან" : ინტერვიუ / ნათია თხილაიშვილი ; ესაუბრა ემა ტუხიაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.19[MFN: 227479]
პერსონალია:  თხილაიშვილი ნათია (კადრების შერჩევის ქვეგანყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  6-თვიანი ინტენსიური კურსი; კანდიდატების შერჩევა.
1. თევზაძე, ნიკა
ექიმ შუბლაძის საიდუმლო პაციენტი : როგორ გადაარჩინა კომუნისტების კლანჭებს ქართველმა ექიმმა უკრაინელი პატრიოტი / ნიკა თევზაძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2013. - 23 - 29 სექტემბერი. - N39 (999). - გვ.20[MFN: 227480]
პერსონალია:  შუხევიჩი რომან (გენერალი).
თემატიკა:  დოკუმენტური მოთხრობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 22743 | 22744 | 22745 | 22746 | 22747 | 22748 | 22749 | 22750 | 22751 | 22752 | 22753 |  შემდეგი »  ბოლო »»