"ციმბირმდან მოსკოვამდე" რუსული აქცენტებით, სადაც პოლიტიკაც ჩანს... // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 5-11 ნოემბერი. - N38. - გვ.15[MFN: 23260]
ანოტაცია:  თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში ავგუსტ ბურნონვილის ბალეტის "ციმბირიდან მოსკოვამდე" დადგმის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ანანიაშვილი ნინო (ბალერინა, საბალეტო დასის ხელმძღვანელი); ანდერსენი ფრენკ (ქორეოგრაფი).
თემატიკა:  საბალეტო სპექტაკლები.
სურსათის ხარისხის კონტროლი, შესაძლოა, ისევ გადაავადონ. კანონის ამოქმედებამდე ერთი თვე დარჩა, მაგრამ მთავრობა საიდუმლო გეგმაზე მუშაობს // რეზონანსი. - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N89. - გვ.7,9[MFN: 23261]
UDC:  351.773.1(479.22)
ანოტაცია:  "სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ" კანონში ხარისხის კონტროლისა და ინსპექტირების მუხლების ამოქმედებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ახალბედაშვილი ივერი (პარლამენტის აგრარული კომიტეტის აპარატის უფროსი); ტყემალაძე ზურაბ ("მრეწველთა პარტიის" თავმჯდომარე); კოღუაშვილი პაატა (ეკონომიკის ექსპერტი); ყურაშვილი რამაზ (დიაბეტის ცენტრის თავმჯდომარე, ევროკავშირის ექსპერტი).
თემატიკა:  სურსათის კონტროლი.
ხელისუფლება პატარკაციშვილებს "იმედს" უბრუნებს. ჯოზეფ ქეისა და პატარკაციშვილების ოჯახის ომი ახალ ფაზაში გადადის // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - გვ.8[MFN: 23262]
UDC:  334.7 + 347.669(479.22)
ანოტაცია:  პატარკაციშვილის ოჯახის ადვოკატის ლ.ბირკაიას პრესკონფერენციაზე - სასამართლო დავის შესახებ ბადრი პატარკაციშვილის მემკვიდრეობის გამო
მოხსენიებული პირები:  ქეი ჯოზეფ (ბიზნესმენი); ზელცერი ემანუელ (ჯ.ქეის ადვოკატი); გუდავაძე ინა (ბ.პატარკაციშვილის მეუღლე); ბერეზოვსკი ბორის (ბიზნესმენი); ბირკაია ლაშა (ადვოკატი).
ორგანიზაცია:  "იმედი" - ტელევიზია.
თემატიკა:  ბიზნესმენები; მემკვიდრეობის მართვა.
საკვანძო სიტყვები:  ანდერძი; საერთაშორისო ექსპერტზა.