განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ ; 11 ნოემბერი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - გვ.12[MFN: 23285]
ანოტაცია:  ყადაღისაგან ქონების გათავისუფლება
პერსონალია:  ახალკაციშვილი ფატმან (მოსარჩელე); ვეზდენი ზოია (მოსარჩელე); ბედიანაშვილი ხათუნა (მოსარჩელე); ჭანტურია ჭაბუკა (მოსარჩელე); სისაური რევაზ (მოსარჩელე); გოგიაშვილი სოფიო (მოპასუხე); მდინარაძე (ჭავჭანიძე) მაია (მოპასუხე); ბოკუჩავა მანანა (მოპასუხე); შალიბაშვილი ვახტანგ (მოსარჩელე); ახალკაციშვილი ფატმან (მოპასუხე).
გალაკტიონი - კიდევ და კიდევ ამოსაცნობი : ინტერვიუ / ნოდარ ტაბიძე ; ესაუბრა მაია ლევანიძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 12-18 ნოემბერი. - N39. - გვ.11[MFN: 23286]
ანოტაცია:  გალაკტიონ ტაბიძის სახლ-მუზეუმზე, მწერლის ცხოვრებასა და შემოქმედებაზე საუბრობს მუზეუმის უფროსი მეცნიერ-კონსულტანტი.
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონი (მწერალი).
ფოტოები:  აკაკი ვასაძე
ანოტაცია:  აკაკი ვასაძის მოგონებები სტალინთან შეხვედრის შესახებ.
პერსონალია:  ვასაძე აკაკი (მსახიობი); ხორავა აკაკი (მსახიობი); ჩარკვიანი კანდიდ (საქართველოს კპ ცკ-ის პირველი მდივანი).
თემატიკა:  საბჭოთა საქართველო; ქართველი მსახიობები.
ანოტაცია:  Выборы президента России на территории Абхазии и Южной Осетии - нарушение норм международного права
მოხსენიებული პირები:  Гаглоева Ирина (председатель Госкомитета Южной Осетии по информации и печати ); Вашадзе Григол (заместитель министра иностранных дел); Коваленко Вячеслав (посол РФ в Грузии); Дубровина Елена (член центризбиркома РФ); Путин Владимир (президент России); Якобашвили Темур (госминистр Грузии по вопросам реинтеграции); Волков Василий (член ЦИКа РФ); Кынев Александр (политолог); Малашхиа Шота (председатель парламентской комиссии по восстановлению территориальной целостности Грузии).
1. შენგელია, გიორგი
საქართველოს საფონდო ბაზრის მიმოხილვა // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - ჩანართი: საფონდო ბაზრების მიმოხილვა. - 2 დეკემბერი. - 2009. - გვ.11[MFN: 23289]
UDC:  336.761(479.22)
ანოტაცია:  სიახლეები საფონდო ბირჟაზე
საკვანძო სიტყვები:  რეფინანსირების განაკვეთი; ფულადი გზავნილების მოცულობა.
1. საერთაშორისო საფონდო ბაზრების მიმოხილვა // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - ჩანართი:საფონდო ბაზრის მიმოხილვა. - 2 დეკემბერი. - 2009. - გვ.11[MFN: 23290]
UDC:  336.761(100)
ანოტაცია:  სიახლეები საზღვარგარეთის ეკონომიკაში
ორგანიზაცია:  Cadbury - ბრიტანული ტკბილეულის მწარმოებელი კომპანია.
საკვანძო სიტყვები:  ობლიგაციების რესტრუქტურიზაცია დუბაიში; ეკონომიკური ზრდა აშშ-ში.