განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ ; 11 ნოემბერი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - გვ.12[MFN: 23285 ]
ანოტაცია: ყადაღისაგან ქონების გათავისუფლება
პერსონალია: ახალკაციშვილი ფატმან (მოსარჩელე); ვეზდენი ზოია (მოსარჩელე); ბედიანაშვილი ხათუნა (მოსარჩელე); ჭანტურია ჭაბუკა (მოსარჩელე); სისაური რევაზ (მოსარჩელე); გოგიაშვილი სოფიო (მოპასუხე); მდინარაძე (ჭავჭანიძე) მაია (მოპასუხე); ბოკუჩავა მანანა (მოპასუხე); შალიბაშვილი ვახტანგ (მოსარჩელე); ახალკაციშვილი ფატმან (მოპასუხე).
გალაკტიონი - კიდევ და კიდევ ამოსაცნობი : ინტერვიუ / ნოდარ ტაბიძე ; ესაუბრა მაია ლევანიძე // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 12-18 ნოემბერი. - N39. - გვ.11[MFN: 23286 ]
ანოტაცია: გალაკტიონ ტაბიძის სახლ-მუზეუმზე, მწერლის ცხოვრებასა და შემოქმედებაზე საუბრობს მუზეუმის უფროსი მეცნიერ-კონსულტანტი.
პერსონალია: ტაბიძე გალაკტიონი (მწერალი).
სრულად ობიექტური კი, ასე მგონია მხოლოდ მიცვალებულნი არიან. ვის შეუძლია დღეს, რეალურად იმის წარმოდგენა, თუ რა ჯოჯოხეთი ტრიალებდა 1937 წელს // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 12-18 ნოემბერი. - N39. - გვ.12[MFN: 23287 ]
UDC: 94(47+57)(479.22) + 792(092)
ფოტოები: აკაკი ვასაძე
ანოტაცია: აკაკი ვასაძის მოგონებები სტალინთან შეხვედრის შესახებ.
პერსონალია: ვასაძე აკაკი (მსახიობი); ხორავა აკაკი (მსახიობი); ჩარკვიანი კანდიდ (საქართველოს კპ ცკ-ის პირველი მდივანი).
თემატიკა: საბჭოთა საქართველო ; ქართველი მსახიობები .
Досрочное голосование на повышенной ноте. Тбилиси требует от Москвы разъяснений в связи с проведением выборов президента РФ в Абхазии и Южной Осетии // Независимая газета . - M, 2008. - 28 февраля. - N39. - C.1,8[MFN: 23288 ]
UDC: 342.843(470:479.224:479.225) + 323.173(479.22:479.224:479.225)
• Романов, Игорь ;
ანოტაცია: Выборы президента России на территории Абхазии и Южной Осетии - нарушение норм международного права
მოხსენიებული პირები: Гаглоева Ирина (председатель Госкомитета Южной Осетии по информации и печати ); Вашадзе Григол (заместитель министра иностранных дел); Коваленко Вячеслав (посол РФ в Грузии); Дубровина Елена (член центризбиркома РФ); Путин Владимир (президент России); Якобашвили Темур (госминистр Грузии по вопросам реинтеграции); Волков Василий (член ЦИКа РФ); Кынев Александр (политолог); Малашхиа Шота (председатель парламентской комиссии по восстановлению территориальной целостности Грузии).
თემატიკა: არჩევნები ; კონფლიქტური რეგიონები .
შენგელია, გიორგი
საქართველოს საფონდო ბაზრის მიმოხილვა // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - ჩანართი: საფონდო ბაზრების მიმოხილვა. - 2 დეკემბერი. - 2009. - გვ.11[MFN: 23289 ]
UDC: 336.761(479.22)
ანოტაცია: სიახლეები საფონდო ბირჟაზე
თემატიკა: საფონდო ბირჟა .
საკვანძო სიტყვები: რეფინანსირების განაკვეთი ; ფულადი გზავნილების მოცულობა .
საერთაშორისო საფონდო ბაზრების მიმოხილვა // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - ჩანართი:საფონდო ბაზრის მიმოხილვა. - 2 დეკემბერი. - 2009. - გვ.11[MFN: 23290 ]
UDC: 336.761(100)
ანოტაცია: სიახლეები საზღვარგარეთის ეკონომიკაში
ორგანიზაცია: Cadbury - ბრიტანული ტკბილეულის მწარმოებელი კომპანია .
საკვანძო სიტყვები: ობლიგაციების რესტრუქტურიზაცია დუბაიში ; ეკონომიკური ზრდა აშშ-ში .