[საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ეფექტურობის შესახებ] / ლიკა ამირაშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 ივნისი. - N151. - გვ.2[MFN: 233974]
UDC:  343.195(479.22)
ნანეიშვილი, თემურ (ფიზიოლოგი, კომენტარის ავტორი);  თევზაძე, გიგი (ფილოსოფოსი, ფსიქოლოგი, კომენტარის ავტორი);  ჩხარტიშვილი, ლაშა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);  ვარდოსანიძე, სერგო (ისტორიკოსი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);
თემატიკა:  ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი.
1. 30 უმუშევარი რისკქვეშ // მუშა. - თბილისი, 1925. - 14 იანვარი. - N11. - გვ.2[MFN: 233975]
UDC:  32(474.5)
ანოტაცია:  რეაქციონერთა მიერ ლიტველი კომუნისტების დევნის შესახებ
ორგანიზაცია:  კოვნო, ლიტვის ქალაქი.
1. პროფკავშირებში // მუშა. - თბილისი, 1923. - 19 აპრილი. - N123. - გვ.4[MFN: 233976]
შინაარსი:  ანი, პროფსაბჭოს კულტ-განყოფილება[პროფსაბჭოს კლუბი; პროფსაბჭოს ბიბლიოთეკა; სამწუხარო მოვლენა; ლექციები პროფმოძრაობის შესახებ; კავშირის წევრთა ბავშვები; კინო-პალასი; ლექციები პროფკავშირებში; ექსკურსიები]; აღმშენებლობითი კავშირში; პოლიგრაფიულ წარმოების კავშირში[უმუშევართა ფონდი; პროფმუშაობა; ჟურნალის გამოცემა; შრომის დაცვა; კოლექტიური ხელშეკრულებები; კულტმუშაობა]; ქიმიკოსთა კავშირში[საპონ-ზეთის ტრესტში; დავა "ცეკავშირთან"; კოლექტიური ხელშეკრულებები; დახმარება უმუშევართ; კულტმუშაობა]; ფ.-ტ. კავშირში[პლენუმის სხდომა; აფხაზეთის ფ.-ტ. მუშა-მოსამსახურეთა ყრილობა]
მოხსენიებული პირები:  ტიშკოვი (სახელმწიფო აღმშენებლობის კომიტეტის კოლეგიის წევრი); ჩისლიევი (სახელმწიფო აღმშენებლობის კომიტეტის კოლეგიის წევრი); ანდრონიკაშვილი (სახელმწიფო აღმშენებლობის კომიტეტის კოლეგიის წევრი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს მბეჭდავი, პოლიგრაფიული წარმოების კავშირის ჟურნალი.
ჰაერივით საჭირო ანტისაჰაერო სისტემის მოლოდინში / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 9 ივნისი. - N151. - გვ.3[MFN: 233977]
UDC:  623.76(479.22)
ხიდაშელი, თინა (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  მაისაია, ვახტანგ (სამხედრო ანალიტიკოსი, კომენტარის ავტორი);  წითელაშვილი, ტრისტან (სამხედრო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  საჰაერო თავდაცვითი სისტემების შეძენის საკითხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საჰაერო თავდაცვითი სისტემები.
საქმის განხილვისას საყვარელი არავის უხსენებია / ე. ჩაფიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1996. - 14 მაისი. - N59. - გვ.12[MFN: 233978]
ნავროზაშვილი, მერაბ (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  რძლის მიერ დედამთილის მკვლელობის მიზეზებისა და სასამართლოს შესახებ
პერსონალია:  ბებია ოლღა (გარდაცვლილი); ბებია მანანა (დანაშაულში ეჭვმიტანილი).
1. თევზაძე, გია (რუსთაველის თეატრის დირექტორი)
რუსთაველის თეატრს სახელმწიფომ ბიუჯეტი გაუნახევრა : ინტერვიუ / გია თევზაზე ; ესაუბრა ნატა კობიძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 28 ივნისი. - N176. - გვ.10[MFN: 233979]