დასასვენებელი სახლები / ელბაქიანი // მუშა. - თბილისი, 1924. - 29 თებერვალი. - N384. - გვ.3[MFN: 234970]
შინაარსი:  შრომა და დასვენება; დასასვენებელი სახლები დასავლეთ ევროპაში; დასასვენებელი სახლები საბჭოთა რუსეთში
თემატიკა:  დასასვენებელი სახლები.
მსოფლიო ბიოდიზელის წარმოებაზე გადადის / შორენა გონგლაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 3 ივლისი. - N181. - გვ.10[MFN: 234971]
ანოტაცია:  ნავთობის ალტერნატიური წყაროების შესაძლო შექმნაზე
თემატიკა:  ნავთობპროდუქტები.
საკვანძო სიტყვები:  დიზელი.
1. ესაძე, რეზო (რეჟისორი)
მთავარია, ირგვლივ ჰარმონია იყოს : ინტერვიუ / რ.ესაძე ; ესაუბრა თ.გონგაძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 28 ივლისი-3 აგვისტო. - N12. - გვ.13[MFN: 234972]
UDC:  791.44.071.1 + 331.225](479.22)
ანოტაცია:  რეზო ესაძისთვის რუსთაველის პრემიის მინიჭებასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  რეჟისორები; პრემიები.
ოცდაათ ვერცხლად გაყიდულები // საერთო გაზეთი. - თბილისი, 2015. - 1 ივლისი. - N24. - გვ.2[MFN: 234973]
UDC:  336.74 + 342.537(479.22)
ანოტაცია:  ეროვნული ბანკიდან საზედამხედველო სამსახურის გამოყოფის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქადაგიძე გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ეროვნული ბანკი; კანონპროექტები.
1. კოწოწაშვილი, შორენა
გამყრელიძეს გირგვლიანის სასამართლო პროცესზე დასწრება აუკრძალეს / შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 4 ივლისი. - N182. - გვ.2,4[MFN: 234974]
სანებლიძე, დავით ("ახალი მემარჯვნეების" წევრი, დეპუტატი, კომენტარის ავტორი);  ხიდაშელი, თინა ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი, კომენტარის ავტორი);  ნათელაშვილი, შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);  გამყრელიძე, დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  სანდრო გირგვლიანის მკლელობის საქმესთან დაკავშირებით სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია:  გირგვლიანი სანდრო (ეროვნული ბანკის თანამშრომელი).
თემატიკა:  მკვლელობა; სასამართლოები.
საკვანძო სიტყვები:  343.61; 347.99](479.22).
1. ბალვანერა, ბრუნო
"საქართველო უნდა ამაყობდეს გამართული საბანკო სისტემით" : ინტერვიუ / ბრუნო ბალვანერა ; ესაუბრა მარი ჯავახიშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2015. - 8-14 ივლისი. - N23 (1088). - გვ.8[MFN: 234975]
UDC:  338 + 336.71](479.22)
ჯავახიშვილი, მარი (კორესპ.);
ფოტოები:  ბრუნო ბალვანერა
ანოტაცია:  საქართველოს ევროპულ მომავალზე, ქვეყნის საბანკო სექტორსა და ეროვნული ბანკისთვის საბანკო ზედამხედველობის ფუნქციის ჩამორთმევის თაობაზე
პერსონალია:  ბალვანერა ბრუნო (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) დირექტორი სამხრეთ კავკასიაში, მოლდავეთსა და ბელორუსიაში).
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკა; ბანკები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური სტიმული; ტურიზმი; საბანკო სისტემა; რეფორმები.
ნანა კაკაბაძე: "არჩევნებისთვის მხოლოდ ნაციონალები ემზადებიან" : ივანიშვილი არაფერს აკეთებს" : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა. - ახალი თაობა, 2015. - 1 ივლისი. - N151. - გვ.2[MFN: 234976]
ანოტაცია:  ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში დაბრუნების შანსების, ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური და სამართლებრივი პროცესების შესახებ
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 23493 | 23494 | 23495 | 23496 | 23497 | 23498 | 23499 | 23500 | 23501 | 23502 | 23503 |  შემდეგი »  ბოლო »»