თემატიკა: რეჟისორები ; პრემიები .
ოცდაათ ვერცხლად გაყიდულები // საერთო გაზეთი . - თბილისი, 2015. - 1 ივლისი. - N24. - გვ.2[MFN: 234973 ]
UDC: 336.74 + 342.537(479.22)
ანოტაცია: ეროვნული ბანკიდან საზედამხედველო სამსახურის გამოყოფის შესახებ
მოხსენიებული პირები: ქადაგიძე გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ეროვნული ბანკი ; კანონპროექტები .
კოწოწაშვილი, შორენა
გამყრელიძეს გირგვლიანის სასამართლო პროცესზე დასწრება აუკრძალეს / შორენა კოწოწაშვილი // ახალი თაობა . - თბილისი, 2006. - 4 ივლისი. - N182. - გვ.2,4[MFN: 234974 ]
• სანებლიძე, დავით ("ახალი მემარჯვნეების" წევრი, დეპუტატი, კომენტარის ავტორი); ხიდაშელი, თინა ("რესპუბლიკური პარტიის" წევრი, კომენტარის ავტორი); ნათელაშვილი, შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი, კომენტარის ავტორი); გამყრელიძე, დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: სანდრო გირგვლიანის მკლელობის საქმესთან დაკავშირებით სასამართლო პროცესის შესახებ
პერსონალია: გირგვლიანი სანდრო (ეროვნული ბანკის თანამშრომელი).
თემატიკა: მკვლელობა ; სასამართლოები .
საკვანძო სიტყვები: 343.61 ; 347.99](479.22) .
ბალვანერა, ბრუნო
"საქართველო უნდა ამაყობდეს გამართული საბანკო სისტემით" : ინტერვიუ / ბრუნო ბალვანერა ; ესაუბრა მარი ჯავახიშვილი // კვირის პალიტრა . - თბილისი, 2015. - 8-14 ივლისი. - N23 (1088). - გვ.8[MFN: 234975 ]
UDC: 338 + 336.71](479.22)
• ჯავახიშვილი, მარი (კორესპ.);
ფოტოები: ბრუნო ბალვანერა
ანოტაცია: საქართველოს ევროპულ მომავალზე, ქვეყნის საბანკო სექტორსა და ეროვნული ბანკისთვის საბანკო ზედამხედველობის ფუნქციის ჩამორთმევის თაობაზე
პერსონალია: ბალვანერა ბრუნო (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) დირექტორი სამხრეთ კავკასიაში, მოლდავეთსა და ბელორუსიაში).
თემატიკა: საქართველოს ეკონომიკა ; ბანკები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური სტიმული ; ტურიზმი ; საბანკო სისტემა ; რეფორმები .
კაკაბაძე, ნანა (უფლებადამცველი)
ნანა კაკაბაძე: "არჩევნებისთვის მხოლოდ ნაციონალები ემზადებიან" : ივანიშვილი არაფერს აკეთებს" : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ნ. ცაბაძე // ახალი თაობა . - ახალი თაობა, 2015. - 1 ივლისი. - N151. - გვ.2[MFN: 234976 ]
ანოტაცია: ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლებაში დაბრუნების შანსების, ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკური და სამართლებრივი პროცესების შესახებ
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; არჩევნები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 23493 | 23494 | 23495 | 23496 | 23497 | 23498 | 23499 | 23500 | 23501 | 23502 | 23503 | შემდეგი » ბოლო »»