1. ტელეგრამები // მუშა. - თბილისი, 1923. - 26 აპრილი. - N129. - გვ.2[MFN: 235614]
შინაარსი:  რკინის გზის ხიდის აფეთქება[რურის ოლქში]; საქარხნო კომიტეტის მოხსენება[რეინის და ვესტფალიის მხარის მუშათა პროტესტი ფრანგების მიერ ნახშირის გატაცების შესახებ]; ფაშისტების საწინააღმდეგო კომიტეტის მოხსენება[კლარა ცეტკინისა და ბარბიუსის მოწოდება მუშებისადმი]; ღირსეული პასუხი[განაჩენი კაშენისა და მონმუსოს მიმართ]; ბრძოლა შრომის ხელფასის შემცირების წინააღმდეგ[ინგლისში]; პროლეტარიატი ირაზმება[ავსტრიაში]; კომუნისტური ორგანიზაციების დევნა[ჩეხოსლოვაკია]; უ-პეი-ფუს დამარცხება[ჩინეთში]; ბრძოლა კანტონთან[ჩინეთში]; ინგლისის მუშების გაჭირვებული მდგომარეობა; აჯანყება დასავლეთ ფრაკიაში; უმუშევართა თათბირი[ბარმენში]; "ომის ლიგა"[ერთა ლიგა]; თათბირი ლოზანაში
1. დიაგუტისი, რიჩარდას (ლიტვის ელჩი საქართველოში)
საქართველოს გამარჯვება ჩვენი გამარჯვებაცაა : ინტერვიუ / რ.დიაგუტისი ; ესაუბრა მ.სიდამონიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.11[MFN: 235615]
UDC:  341.713(474.5)
ანოტაცია:  საქართველოსა და ქართველების შესახებ
თემატიკა:  ელჩები.
1. НАТО в Грузии // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2015. - 1-7 июля. - N27. - С.3[MFN: 235616]
Капанадзе, Вахтанг (начальник Генерального штаба Вооруженных сил Грузии, автор комментария);  Брэдшоу, Адриан (заместитель Верховного главнокомандующего европейскими силами НАТО, автор комментария);
ანოტაცია:  О предстоящем строительстве совместного учебно-оценочного центра НАТО и Грузии
1. ერისთავი, დიმიტრი (მხატვარი)
რუსთაველის პრემიის ლაურეატს ფერადი თბილისი მოსწონს : ინტერვიუ / დ.ერისთავი ; ესაუბრა მ.ჩხეიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.12[MFN: 235617]
1. ფალავანდიშვილი, თეიმურაზ (რეჟისორი)
დღემდე ვერ გამიგია, როგორ მოხვდა საიდუმლო მასალები მასმედიის ხელში : ინტერვიუ / თ.ფალავანდიშვილი ; ესაუბრა მ.ჩხაიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.13[MFN: 235618]
UDC:  791.633(479.22)
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 23557 | 23558 | 23559 | 23560 | 23561 | 23562 | 23563 | 23564 | 23565 | 23566 | 23567 |  შემდეგი »  ბოლო »»