კიდევ რომელი ცხოველის მიყვანას აპირებს კობა სუბელიანი ზოოპარკში? : ინტერვიუ / კ.სუბელიანი ; ესაუბრა თ.ციციშვილი // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.10[MFN: 235610]
• Кереселидзе, Давид (спикер министерства иностранных дел Грузии, автор комментария); Дондуа, Давид (первый заместитель главы МИД Грузии, автор комментария);
ანოტაცია: О требованиях представителей Грузии на предстоящих международных Женевских переговорах между Грузией и РФ
მიიღება ხელის მოწერა მაისისთვის / საქართველოს პროფესიონალურ კავშირთა ყოველდღიურ გაზეთ "მუშის" კანტორა // მუშა. - თბილისი, 1923. - 26 აპრილი. - N129. - გვ.2[MFN: 235612]
შინაარსი: რკინის გზის ხიდის აფეთქება[რურის ოლქში]; საქარხნო კომიტეტის მოხსენება[რეინის და ვესტფალიის მხარის მუშათა პროტესტი ფრანგების მიერ ნახშირის გატაცების შესახებ]; ფაშისტების საწინააღმდეგო კომიტეტის მოხსენება[კლარა ცეტკინისა და ბარბიუსის მოწოდება მუშებისადმი]; ღირსეული პასუხი[განაჩენი კაშენისა და მონმუსოს მიმართ]; ბრძოლა შრომის ხელფასის შემცირების წინააღმდეგ[ინგლისში]; პროლეტარიატი ირაზმება[ავსტრიაში]; კომუნისტური ორგანიზაციების დევნა[ჩეხოსლოვაკია]; უ-პეი-ფუს დამარცხება[ჩინეთში]; ბრძოლა კანტონთან[ჩინეთში]; ინგლისის მუშების გაჭირვებული მდგომარეობა; აჯანყება დასავლეთ ფრაკიაში; უმუშევართა თათბირი[ბარმენში]; "ომის ლიგა"[ერთა ლიგა]; თათბირი ლოზანაში
საქართველოს გამარჯვება ჩვენი გამარჯვებაცაა : ინტერვიუ / რ.დიაგუტისი ; ესაუბრა მ.სიდამონიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.11[MFN: 235615]
• Капанадзе, Вахтанг (начальник Генерального штаба Вооруженных сил Грузии, автор комментария); Брэдшоу, Адриан (заместитель Верховного главнокомандующего европейскими силами НАТО, автор комментария);
ანოტაცია: О предстоящем строительстве совместного учебно-оценочного центра НАТО и Грузии
რუსთაველის პრემიის ლაურეატს ფერადი თბილისი მოსწონს : ინტერვიუ / დ.ერისთავი ; ესაუბრა მ.ჩხეიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.12[MFN: 235617]
დღემდე ვერ გამიგია, როგორ მოხვდა საიდუმლო მასალები მასმედიის ხელში : ინტერვიუ / თ.ფალავანდიშვილი ; ესაუბრა მ.ჩხაიძე // ყველა სიახლე. - თბილისი, 2006. - 18-24 აგვისტო. - N15. - გვ.13[MFN: 235618]