ნარკვევი ანარქიმზის[ანარქიზმის] შესახებ / რ. // მუშა. - თბილისი, 1923. - 13 მაისი. - N143. - გვ.3[MFN: 236859]
ანოტაცია:  ვ. სვიატლოვსკის "ნარკვევი ანარქიზმის შესახებ"
პერსონალია:  ბაკუნინი (ანარქისტი); კრაპოტნიკი (ანარქისტი).
თემატიკა:  ანარქიზმი.
1. პროფესიონალური კავშირებში // მუშა. - თბილისი, 1923. - 13 მაისი. - N143. - გვ.3[MFN: 236860]
შინაარსი:  თ. უგ-ძე, რკინისგზელთა კავშირში[სამტრედიის, ბათუმის, განჯისა და გუმბრის უბნების კავშირებში]; ხის დამამუშავებელთა კავშირში[სრულიად რუსეთის ხის დამამუშავებელთა კავშირის 5 წლის იუბილე]; პ.შ., მიწა-ტყის კავშირში[კოჯრის აგარაკები მუშა-მოსამსახურეთათვის; დასასვენებელი სახლები მიწა-ტყის კავშირის წევრებისთვის(მცხეთაში); გამოფენაში მონაწილეობის მიღება(რუსეთის სასოფლო-სამეურნეო გამოფენაში მონაწილეობა); გლეხის სახლის დაარსება; მებოსტნეობისა და მებაღეობის კურსების დაარსება; დახმარება მუშფაკის მსმენელებს; მუშათა კლუბის გახსნა]; ხელოვნების მუშაკთა კავშირში[რაიადგილკომების დაარსება; ხელოვნების მუშაკთა სახლი; კულტშეფობის ფონდი(თანხა ჰაეროპლანის შესაძენად); კავშირის ყრილობაზე; პროფსაბჭოს სამდივნოში[ადგილების განაწილება დასასვენებელ სახლებში; შორაპნის შავი ქვის ტვირთმზიდავ არტელის შესახებ; მომხსენებლები სრ. საქართველოს პროფკავშირთა ყრილობაზე; მცხეთის აგარაკისთვის(ოლღას მონასტრის შენობა თავისი ნივთებით გადაეცეს მცხეთის აგარაკს)]
მოხსენიებული პირები:  ბედუკაძე (რუსეთის სასოფლო-სამეურნეო გამოფენის კომიტეტის წევრი).
1. ტბელიშვილი, თემურ
ვერესი გეშინოდეთ... უფრთხილდით გლდანულას! : ინტერვიუ / თემურ ტბელიშვილი ; ესაუბრა ეკა ლომიძე // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2015. - 29 ივნისი - 5 ივლისი. - N26 (1091). - გვ.10[MFN: 236861]
UDC:  556.53 + 551.515.9
ლომიძე, ეკა (კორესპ.);
ანოტაცია:  მდინარე გლდანულას შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ტბელიშვილი თემურ (ჰიდრომეტეოროლოგიური დეპარტამენტის ექსპედიციური სამმართველოს წამყვანი სპეციალისტი); გაფრინდაშვილი მერაბ (გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგიის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  მდინარეები; სტიქიური უბედურებები.
საკვანძო სიტყვები:  ღვარცოფული კერა; არამდგრადი კალაპოტი; წყალმოვარდნები.
1. Разделительная линия // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2015. - 15-21 июля. - N29. - С.1[MFN: 236862]
UDC:  323.173(479.22:479.225) + 327(479.22:470)
Абашидзе, Зураб (спецпредставитель премьер-министра Грузии по связям с Россией, автор комментария);  Маргвелашвили, Георгий (президент Грузии, автор комментария);  Карасин, Георгий (замминистра иностранных дел РФ, автор комментария);
ანოტაცია:  Реакция МВД Грузии на перенос российскими пограничниками границы вглубь Грузии в Южной Осетии и установлении пограничных столбов
გეოგ.დასახელება:  село Дици.
თემატიკა:  ოკუპირებული ტერიტორიები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. "სააკაშვილსა და ადეიშვილს აშკარად უსმენენ - უკრაინულმა "ვიკილიკსმა" მორიგი ფარული ჩანაწერი გაავრცელა ; ალია // ალია. - თბილისი, 2015. - 14 ივლისი. - N105. - გვ.5[MFN: 236863]
UDC:  35.08 + 325.2(=353.1)(479.22)(477)
ანოტაცია:  12 ივლისით დათარიღებული ფარული ჩანაწერის შესახებ
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, ოდესის ოლქის გუბერნატორი); ადეიშვილი ზურაბ (საქართველოს იუსტიციის ყოფილი მინისტრი, ოდესის ოლქის პროკურორი).
თემატიკა:  მაღალჩინოსნები; ქართველები საზღვარგარეთ.