ეს ყველა მოსწავლის მშობელმა უნდა იცოდეს : წელს სკოლის მოსწავლეები ნახმარ წიგნებს მიიღებენ : ინტერვიუ / თამარ სანიკიძე ; ესაუბრა ემა ტუხიაშვილი // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2015. - 29 ივნისი - 5 ივლისი. - N26 (1091). - გვ.8-9[MFN: 236858]
შინაარსი: თ. უგ-ძე, რკინისგზელთა კავშირში[სამტრედიის, ბათუმის, განჯისა და გუმბრის უბნების კავშირებში]; ხის დამამუშავებელთა კავშირში[სრულიად რუსეთის ხის დამამუშავებელთა კავშირის 5 წლის იუბილე]; პ.შ., მიწა-ტყის კავშირში[კოჯრის აგარაკები მუშა-მოსამსახურეთათვის; დასასვენებელი სახლები მიწა-ტყის კავშირის წევრებისთვის(მცხეთაში); გამოფენაში მონაწილეობის მიღება(რუსეთის სასოფლო-სამეურნეო გამოფენაში მონაწილეობა); გლეხის სახლის დაარსება; მებოსტნეობისა და მებაღეობის კურსების დაარსება; დახმარება მუშფაკის მსმენელებს; მუშათა კლუბის გახსნა]; ხელოვნების მუშაკთა კავშირში[რაიადგილკომების დაარსება; ხელოვნების მუშაკთა სახლი; კულტშეფობის ფონდი(თანხა ჰაეროპლანის შესაძენად); კავშირის ყრილობაზე; პროფსაბჭოს სამდივნოში[ადგილების განაწილება დასასვენებელ სახლებში; შორაპნის შავი ქვის ტვირთმზიდავ არტელის შესახებ; მომხსენებლები სრ. საქართველოს პროფკავშირთა ყრილობაზე; მცხეთის აგარაკისთვის(ოლღას მონასტრის შენობა თავისი ნივთებით გადაეცეს მცხეთის აგარაკს)]
მოხსენიებული პირები:ბედუკაძე (რუსეთის სასოფლო-სამეურნეო გამოფენის კომიტეტის წევრი).
მოხსენიებული პირები:ტბელიშვილი თემურ (ჰიდრომეტეოროლოგიური დეპარტამენტის ექსპედიციური სამმართველოს წამყვანი სპეციალისტი); გაფრინდაშვილი მერაბ (გარემოს ეროვნული სააგენტოს გეოლოგიის დეპარტამენტის უფროსი).
• Абашидзе, Зураб (спецпредставитель премьер-министра Грузии по связям с Россией, автор комментария); Маргвелашвили, Георгий (президент Грузии, автор комментария); Карасин, Георгий (замминистра иностранных дел РФ, автор комментария);
ანოტაცია: Реакция МВД Грузии на перенос российскими пограничниками границы вглубь Грузии в Южной Осетии и установлении пограничных столбов
"სააკაშვილსა და ადეიშვილს აშკარად უსმენენ - უკრაინულმა "ვიკილიკსმა" მორიგი ფარული ჩანაწერი გაავრცელა ; ალია // ალია. - თბილისი, 2015. - 14 ივლისი. - N105. - გვ.5[MFN: 236863]
ანოტაცია: 12 ივლისით დათარიღებული ფარული ჩანაწერის შესახებ
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი, 2004-2013, ოდესის ოლქის გუბერნატორი); ადეიშვილი ზურაბ (საქართველოს იუსტიციის ყოფილი მინისტრი, ოდესის ოლქის პროკურორი).
"ასე თუ გავიწირებოდით და ცხედარს ვერ ვიპოვიდით, არ მეგონა" : ინტერვიუ / თამთა ზარანდია, მედეა კაპანაძე ; ესაუბრა თეა ხურცილავა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2015. - 29 ივნისი - 5 ივლისი. - N26 (1091). - გვ.11[MFN: 236866]