თსუ-მ სტიქიის შედეგებთან საბრძოლველად სპეციალური ანგარიში გახსნა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2015. - 29 ივნისი - 5 ივლისი. - N26 (1091). - გვ.3. - ჩანართი: უნივერსიტეტი N7 (50), 2015[MFN: 236946]
პარლამენტი საზოგადოებას თვითმმართველობის არჩევის უფლებას არ აძლევს / ა. ძოწენიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 16 სექტემბერი. - N254. - გვ.2[MFN: 236947]
სეპარატისტები მძევლების გათავისუფლებისთვის ფულს ითხოვენ : ქართველმა და აფხაზმა ვაჭრებმა თხილის ბიზნესი ვერ გაიყვეს / მ. ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 16 სექტემბერი. - N254. - გვ.1-2[MFN: 236950]
ანოტაცია: ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ხარშილაძე კობა (ზურაბ ჟვანიას დაცვის ყოფილი უფროსი); ძაძამია მიხეილ (ზურაბ ჟვანიას დაცვის ყოფილი წევრი).
არასრულწლოვანთა მიმართ მოსამართლეებს მკაცრი განაჩენი გამოაქვთ / მერი ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 13 ივლისი. - N192. - გვ.7[MFN: 236954]
• გიორგაძე, გიორგი (სახალხო დამცველის აპარატის გამოძიებისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი); მოდებაძე, დავით (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია: 2006 წელს განზრახ მკვლელობის ბრალდებით არასრულწლოვანი მოზარდის, გიორგი ზერეკიძის დაკავებასთან დაკავშირებით ბავშვთა უფლებების საქალაქო ცენტრის მიერ საგანგებო პრესკონფერენციის ჩატარების შესახებ