კორპუსების შესასვლელებში რკინის კარები დამონტაჟდება / შორენა კოკორაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 13 ივლისი. - N192. - გვ.6[MFN: 236945]
ანოტაცია:  ვაკე-საბურთალოს გამგებლის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  იოსელიანი დავით (ვაკე-საბურთალოს გამგებელი).
1. თსუ-მ სტიქიის შედეგებთან საბრძოლველად სპეციალური ანგარიში გახსნა // კვირის პალიტრა. - თბილისი, 2015. - 29 ივნისი - 5 ივლისი. - N26 (1091). - გვ.3. - ჩანართი: უნივერსიტეტი N7 (50), 2015[MFN: 236946]
UDC:  378(479.22) + 551.515.9
თემატიკა:  უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში; სტიქიური უბედურებები.
1. ძოწენიძე, ამირან
პარლამენტი საზოგადოებას თვითმმართველობის არჩევის უფლებას არ აძლევს / ა. ძოწენიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 16 სექტემბერი. - N254. - გვ.2[MFN: 236947]
UDC:  352.075 + 340.130.53](479.22)
ჟვანია, ზურაბ (პარლამენტის თავმჯდომარე, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  "ადგილობრივი თვითმმართველობისა და მმართველობის შესახებ" კანონპროექტის განხილვაზე
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობა; კანონები.
რა ხდება იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანაში პარტიზანული მოძრაობა დაიწყო / ლ.ჯავახიშვილი // ალია. - თბილისი, 2015. - 15 ივლისი. - N106. - გვ.5[MFN: 236948]
UDC:  341.22 + 323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია:  რუსეთის მხრიდან გორის რაიონის სოფელ წითელუბნისა და ახალგორის რაიონის სოფელ ორჭოსანთან ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერის აღმართვის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  გორი; ახალგორი.
თემატიკა:  საზღვრები; ოკუპირებული ტერიტორიები.
სად გაქრა მიწისძვრით დაზარალებულების 900 ათასი ლარი / ეთერ ბალაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 13 ივლისი. - N192. - გვ.6[MFN: 236949]
ანოტაცია:  2002 წლის მიწისძვრით დაზარალებულთა დასახმარებელი თანხის შესახებ
თემატიკა:  სოციალური დახმარება; ფინანსები.
სეპარატისტები მძევლების გათავისუფლებისთვის ფულს ითხოვენ : ქართველმა და აფხაზმა ვაჭრებმა თხილის ბიზნესი ვერ გაიყვეს / მ. ლებანიძე // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 16 სექტემბერი. - N254. - გვ.1-2[MFN: 236950]
UDC:  323.173 + 343.43](479.22:479.224)
ანოტაცია:  აფხაზი მილიციელების სოფელ შამგონაში შეჭრისა და მძევლების აყვანის მიზეზებზე
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; ზუგდიდი; სოფელი შამგონა.
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; ადამიანების გატაცება.
საკვანძო სიტყვები:  თხილის ბიზნესი; გამოსასყიდი.
"მაგთი" მსურველებს მცხეთაში საზაფხულო დასვენებას სთავაზობს / შორენა კოკორაშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 13 ივლისი. - N192. - გვ.6[MFN: 236951]
ბესელია, ზურაბ ("მაგთის" ახალი პროექტების ხელმძღვანელი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  ფიჭური კავშირგაბმულობის კომპანიის მიერ მომხმარებლისთვის ახალი პირობების შეთავაზების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  გართობა; დასვენება.
1. ქადაგიძე, ნინო (ზურაბ ჟვანიას მეუღლე)
"გეტყვით, რატომ ტყუიან ძაძამია და ხარშილაძე" -ნინო ქადაგიძის ჩვენება სასამართლო დარბაზიდან / ნ.ქადაგიძე // ალია. - თბილისი, 2015. - 15 ივლისი. - N106. - გვ.6[MFN: 236952]
UDC:  328.13 + 343.102](479.22)
ანოტაცია:  ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების საქმესთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ხარშილაძე კობა (ზურაბ ჟვანიას დაცვის ყოფილი უფროსი); ძაძამია მიხეილ (ზურაბ ჟვანიას დაცვის ყოფილი წევრი).
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები; გამოძიება.
საკვანძო სიტყვები:  გარდაცვალების მიზეზი.
მოქალაქეთა კავშირი უკომპრომისო ვარიანტს იღებს / ე. სარია // რეზონანსი. - თბილისი, 1997. - 16 სექტემბერი. - N254. - გვ.2[MFN: 236953]
UDC:  328.126(479.22)
ანოტაცია:  ფრაქცია "მოქალაქეთა კავშირის" სხდომაზე
ორგანიზაცია:  მოქალაქეთა კავშირი.
თემატიკა:  საპარლამენტო ფრაქციები.
საკვანძო სიტყვები:  ადგილობრივი არჩევნები; საგადასახადო კოდექსი.
არასრულწლოვანთა მიმართ მოსამართლეებს მკაცრი განაჩენი გამოაქვთ / მერი ნამორაძე // ახალი თაობა. - თბილისი, 2006. - 13 ივლისი. - N192. - გვ.7[MFN: 236954]
UDC:  343-053.6(479.22)
გიორგაძე, გიორგი (სახალხო დამცველის აპარატის გამოძიებისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);  მოდებაძე, დავით (ადვოკატი, კომენტარის ავტორი);
ანოტაცია:  2006 წელს განზრახ მკვლელობის ბრალდებით არასრულწლოვანი მოზარდის, გიორგი ზერეკიძის დაკავებასთან დაკავშირებით ბავშვთა უფლებების საქალაქო ცენტრის მიერ საგანგებო პრესკონფერენციის ჩატარების შესახებ
თემატიკა:  არასრულწლოვანთა დანაშაული.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 23691 | 23692 | 23693 | 23694 | 23695 | 23696 | 23697 | 23698 | 23699 | 23700 | 23701 |  შემდეგი »  ბოლო »»