ძველი სახლის სიკვდილი; სხვა ანდაზის ძლისპირი; სიყვარულის სირთულეები; გასეირნება სევდის ბაღიდან; ხუთი დრო; საულის სიმღერა; ძლისპირი სიცოცხლესა და სიკვდილზე : ლექსები // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2009. - 24 ივლისი-6 აგვისტო. - N6. - გვ.12[MFN: 24117]
1. კოდალაშვილი, ლელა
მოულოდნელობები გიორგი კეკელიძის პოეზიის აბგაში და მისი ლექსების ფსიქო-ემოციური ხედვა // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2009. - 24 ივლისი-6 აგვისტო. - N6. - გვ.12[MFN: 24118]
UDC:  821.353.1-1(092)
ანოტაცია:  პოეტ გიორგი კეკელიძის შემოქმედებაზე.
თემატიკა:  ქართული პოეზია; მწერლები.
1. ჩემია, თეონა
თვალებს მიღმა (რატი ამაღლობელის ერთი ლექსის ინტერპრეტაცია) // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2009. - 24 ივლისი-6 აგვისტო. - N6. - გვ.13[MFN: 24119]
ანოტაცია:  პოეტ რ. ამაღლობელის ლექსი "წრე".
1. ვარვარიძე, თამაზ
"პატარა ქვეყანაში ამდენი კარგი მწერალი რომ გვყავს, უკვე სიმდიდრეა" : ინტერვიუ / თ. ვარვარიძე, ს. კინწურაშვილი ; ესაუბრა თამარ ჟურული // ლიტერატურული გაზეთი. - , 2009. - 24 ივლისი-6 აგვისტო. - N6. - გვ.14-15[MFN: 24120]
UDC:  74 + 7.071.1(479.22)
კინწურაშვილი, სოფიო
ანოტაცია:  მხატვარ-გრაფიკოსები თავიანთი შემოქმედებისა და მუშაობის შესახებ.
თემატიკა:  მხატვრობა; მხატვრები.
"ათცამეტ ასურელ მამათა კვალდაკვალ" // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 23 დეკემბერი. - N14. - გვ.13[MFN: 24121]
UDC:  27-36(479.22) + 910-057.875(479.22)
ანოტაცია:  ცამეტი ასურელი მამის ნაკვალევზე თსუ-ის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის სტუდენტების მოგზაურობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ილია II (სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); თვალთვაძე დარეჯან (თსუ-ის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანის მოვალეობის შემსრულებელი); პაპუაშვილი გიორგი (პროექტის ხელმძღვანელი); ჯიქური ნელი (პროექტის ხელმძღვანელი); მჭედლიძე დავით (ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტი); ჯოლოგუა თამაზ (პროფესორი).
თემატიკა:  ქართველი წმინდანები; სტუდენტური მოგზაურობები.
1. ობოლაძე, ნატო
თბილისის გამწვანების პროექტში უნივერსიტეტიც ჩაერთო // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2009. - 23 დეკემბერი. - N14. - გვ.13[MFN: 24122]
UDC:  712(479.22-25)
ანოტაცია:  თსუ-ის მაღლივი კორპუსის მიმდებარე ტერიტორიაზე ე.წ. "გამწვანების აქციის" დაწყების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ილია II (სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი).
თემატიკა:  დედაქალაქის გამწვანება.
1. ტუღუში, გიორგი
"ჩემთვის საწყენიც კია, როცა მხოლოდ რამდენიმე თემას აქცევენ ყურადღებას". სახალხო დამცველი დღეს პარლამენტში პირველი მოხსენებით წარდგება : ინტერვიუ / გიორგი ტუღუში ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - , 2009. - 18 დეკემბერი. - N342. - გვ.5[MFN: 24123]
UDC:  342.7 + 343.121.4(479.22)
ანოტაცია:  სახალხო დამცველი საუბრობს 2009 წლის პირველი ნახევრის ანგარიშის შესახებ, რომლის განხილვაც პარლამენტში მოხდება.
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (ყოფილი სახალხო დამცველი).
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები; სახალხო დამცველი.
200 ყოფილი სამხედრო კუთვნილ ხელფასებს ითხოვს // რეზონანსი. - , 2009. - 18 დეკემბერი. - N342. - გვ.6[MFN: 24124]
UDC:  355/359 + 331.2(479.22)
ანოტაცია:  თელავის სამხედრო ნაწილის, ავიაციის პოლკის, ავიაციის სკოლისა და სახმელეთო პოლკის თანამშრომების მიერ სახელფასო დავალიანების მოთხოვნასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  მახარაძე სალომე (თავდაცვის სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსი); სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტი უსაფრთხოების საკითხებში); კაციტაძე კახა (სამხედრო ექსპერტი); მელითაური გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო.
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; ხელფასები.
"მთავარია, რამდენად სანდო ორგანიზაციად ვიქცევით". ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიის საბჭოს თავმჯდომარედ "ბათუმელების" მთავარი რედაქტორი აირჩიეს // რეზონანსი. - , 2009. - 18 დეკემბერი. - N342. - გვ.6[MFN: 24125]
UDC:  070 + 17(479.220
ანოტაცია:  საქართველოს ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიის საბჭოს თავჯდომარის თანამდებობაზე ეთერ თურაძის არჩევისა და საბჭოს შემდგომი მუშაობის გეგმებზე.
მოხსენიებული პირები:  თურაძე ეთერ (გაზეთ "ბათუმელების" მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; ეთიკა.
ხათუნა როინიშვილის სულითა და გულით შექმნილი მინანქარი // რეზონანსი. - , 2009. - 18 დეკემბერი. - N342. - გვ.7[MFN: 24126]
UDC:  738.4 + 7.071.1(479.22)
ანოტაცია:  ტიხრული მინანქრის ტრადიციული ხელოვნება საქართველოში და მხატვარ ხათუნა როინიშვილის შემოქმედება.
მოხსენიებული პირები:  როინიშალი ხათუნა (მხატვარი).
თემატიკა:  მინანქარი; ქართველი მხატვრები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2408 | 2409 | 2410 | 2411 | 2412 | 2413 | 2414 | 2415 | 2416 | 2417 | 2418 |  შემდეგი »  ბოლო »»