ფოტოები:  ზურაბ ვადაჭკორია
1. Дебют Дианы // Свободная Грузия. - , 2008. - 28 мая. - N6. - Приложение Москва-Тбилиси N6, С.6[MFN: 2420]
UDC:  792.7(079)(479.22)
ანოტაცია:  Представительница Грузии - певица Диана Гурцкая заняла 11-е место в финале конкурса "Евровидение-2008"
თემატიკა:  ესტრადა; კონკურსები.
არეულობები, აჯანყება, სამოქალაქო დაპირისპირება... პოლიტიკური კრიზისი. ექსპერტების ვარაუდით, პოლიტიკური დაძაბულობა უკიდურესად გამწვავდება : ინტერვიუ / არჩილ გეგეშიძე; შალვა ფიჩხაძე; გია ხუხაშვილი ; ესაუბრა მანანა აბაშიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 29 მაისი- 5 ივნისი. - N022(489). - გვ.4[MFN: 2421]
UDC:  323(479.22(
ანოტაცია:  პოლიტიკური ექსპერტების მოსაზრება თუ რა შეიძლება იყოს საერთო შეხების წერტილი ხელისუფლებასა და ოპოზიციურ სპექტრს შორის.
საკვანძო სიტყვები:  ხელახალი საპარლამენტო არჩევნები; ალტერნატიული პარლამენტი; დიალოგი; სამოქალაქო დაპირისპირება.
1. ბალიჭის ახლადგახსნილ საბადოზე პირველი აფეთქება განხორციელდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 20 მაისი. - N5. - გვ.2[MFN: 2422]
UDC:  551(479.22)
ანოტაცია:  ბოლნისის რაიონის სოფ.ბალიჭთან ამოქმედდა სპილენძის საბადო
თემატიკა:  გეოლოგია.
1. Кицмаришвили, Эроси
Эроси Кицмаришвили: Мы готовы идти на любой компромисс, но не в ущерб территориальной целостности : Интервью / Эроси Кицмаришвили ; Записала Светлана Исашвили // Свободная Грузия. - , 2008. - 28 мая. - N6. - Приложение Москва-Тбилиси N6, С.7[MFN: 2423]
ანოტაცია:  Пресс-конференция Чрезвычайного и Полномочного Посла Грузии в РФ, посвященная русско-грузинским отношениям
1. EBRD-ის პროგნოზით, 2008 წელს უკრაინის, ყაზახეთის, ტაჯიკეთის და რუმინეთის ეკნომიკური ზრდის ტემპები შენელდება : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 20 მაისი. - N5. - გვ.2[MFN: 2424]