ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გაეროს კონკურსის გამარჯვებულები დასახელდნენ // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 17-23 დეკემბერი. - N44. - გვ.15[MFN: 24654]
UDC:  316 + 77(479.22)(084)
ანოტაცია:  გენდერული ბალანსისა და ოჯახური ძალადობის თემაზე გაეროს ეგიდით მოწყობილი ფოტოგამოფენის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  გუგუშვილი გიორგი (მხატვარი).
თემატიკა:  სოციოლოგია; ფოტოგამოფენა.
1. ფაჩულია, მერაბ
"ალასანიას არ ვურჩევდი არჩევნებში მონაწილეობას" - ფაჩულია : ინტერვიუ / მ. ფაჩულია ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - , 2009. - 29 დეკემბერი. - N353. - გვ.1,2[MFN: 24655]
ანოტაცია:  სოციალური კვლევის ცენტრ "გორბის" ხელმძღვანელის პროგნოზები თბილისის მერის არჩევნებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი).
1. თვალაბეიშვილი, ნანა
"ჩემს შვილს მიწიდან ამოვთხრი, საახალწლოდ პროკურატურის წინ დავასვენებ და სიმართლეს მაინც დავადგენ!" // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 28 დეკემბერი -3 იანვარი. - N51. - გვ.4[MFN: 24656]
UDC:  656.086.13(479.22)
ანოტაცია:  უკანონოდ დაპატიმრებული გრიგოლ ვარდოსანიძის საქმის დეტალები. /თანდართულია გარდაცვლილი გიორგი დარბაიძის მამის მერაბ დარბაიძის ინტერვიუ/
პერსონალია:  ვარდოსანიძე გრიგოლ (პატიმარი); მარგველაშვილი ალექსანდრე (ეჭვმიტანილი).
ორგანიზაცია:  იმერეთის სამხარეო პოლიცია.
თემატიკა:  დანაშაული; ავტოკატასტროფა.
1. ფურცელაძე, მაია
სანამ ლიდერს აირჩევთ, წარმოიდგინეთ, მერაბ კოსტავა რუსთაველზე, ოპოზიციის ლიდერების გვერდით // ვერსია. - , 2009-2010. - 30 დეკემბერი-10 იანვარი. - N141(349). - გვ.4[MFN: 24657]
იქ, სადაც მშვიდობაა, სიცოცხლე უნდა ჩქეფდეს // ახალი განათლება. - , 2009. - 24 დეკემბერი. - N40. - გვ.4[MFN: 24658]
UDC:  323.173 + 37.091.313(479.22)
ანოტაცია:  აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს ინიციატივით განხორციელებული პროექტის "მე და მშვიდობა - არა ძალადობას" შესახებ
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; სასკოლო პროექტები.
1. ჯავახაძე, ლ.
იმ საშიშროების შესახებ, რასაც ჰქვია - იყო დაზღვეული სადაზღვევო კომპანია "IC Group"-ის მიერ // კვირის ქრონიკა. - , 2009. - 28 დეკემბერი-3 იანვარი. - N51. - გვ.5[MFN: 24659]
UDC:  347.732.6(479.22)
ანოტაცია:  ღია წერილი საქართველოს ბიზნესმენთა ასოციაციის პრეზიდენტს ბატონ გ.ჭირაქაძეს სადაზღვევო კომპანია "IC Group"-ის მიერ ჩადენილ კანონდარღვევებზე თანხის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  სადაზღვევო კომპანია "IC Group".
თემატიკა:  სადაზღვევო კომპანიები.
1. ალასანიას ალიანსმა "ფორუმს" რამდენიმე თვეში "გაუსწრო" // ვერსია. - , 2009-2010. - 30 დეკემბერი-10 იანვარი. - N141(349). - გვ.4[MFN: 24660]
1. Куклы кавказской национальности ; Подготовила Диана Шерешашвили // Свободная Грузия. - , 2009. - 30 декабря. - N105-106. - Приложение: Народная газета. - N5. - С.9[MFN: 24661]
UDC:  069.9 + 688.721(479.22)
ანოტაცია:  Выставка кукол в Государственном центре фольклора
მოხსენიებული პირები:  Ушикишвили Георгий (руководитель Государственного центра фольклора).
თემატიკა:  გამოფენები; თოჯინები.
1. ხუფენია, ნინო
გთავაზობთ გალის რაიონის სოფელ ოტობაიას N1 სკოლის მერვეკლასელების - ნინო ხუფენიასა და ვერიკო თაკალანძის საკონკურსო ნაშრომებს // ახალი განათლება. - , 2009. - 24 დეკემბერი. - N40. - გვ.5[MFN: 24662]
UDC:  323.173 + 7.092(479.22)
თაკალანძე, ვერიკო
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; საკონკურსო ნაშრომი.
1. ბათუმის საქალაქო სასამართლო
სასამართლოს განცხადება რატი მილორავას და სხვა განსასჯელების საქმეზე // რეზონანსი. - , 2009. - 25 დეკემბერი. - N349. - გვ.7[MFN: 24663]
UDC:  343.23 + 341.98(479.22)
ანოტაცია:  ქობულეთში კაფე-ბარ "ელზაში" ხულიგნობის ბრალდებით განსასჯელების სერგო ბესელიას, როინ ცაგარელის, რატი მილორავას და ვალერი კირვალიძის საქმის სასამართლო განხილვასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  დანაშაული; სასამართლო პროცესი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2462 | 2463 | 2464 | 2465 | 2466 | 2467 | 2468 | 2469 | 2470 | 2471 | 2472 |  შემდეგი »  ბოლო »»