თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პარტიები .
იქ, სადაც მშვიდობაა, სიცოცხლე უნდა ჩქეფდეს // ახალი განათლება . - , 2009. - 24 დეკემბერი. - N40. - გვ.4[MFN: 24658 ]
UDC: 323.173 + 37.091.313(479.22)
ანოტაცია: აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს ინიციატივით განხორციელებული პროექტის "მე და მშვიდობა - არა ძალადობას" შესახებ
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები ; სასკოლო პროექტები .
ჯავახაძე, ლ.
იმ საშიშროების შესახებ, რასაც ჰქვია - იყო დაზღვეული სადაზღვევო კომპანია "IC Group"-ის მიერ // კვირის ქრონიკა . - , 2009. - 28 დეკემბერი-3 იანვარი. - N51. - გვ.5[MFN: 24659 ]
UDC: 347.732.6(479.22)
ანოტაცია: ღია წერილი საქართველოს ბიზნესმენთა ასოციაციის პრეზიდენტს ბატონ გ.ჭირაქაძეს სადაზღვევო კომპანია "IC Group"-ის მიერ ჩადენილ კანონდარღვევებზე თანხის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: სადაზღვევო კომპანია "IC Group" .
ალასანიას ალიანსმა "ფორუმს" რამდენიმე თვეში "გაუსწრო" // ვერსია . - , 2009-2010. - 30 დეკემბერი-10 იანვარი. - N141(349). - გვ.4[MFN: 24660 ]
Куклы кавказской национальности ; Подготовила Диана Шерешашвили // Свободная Грузия . - , 2009. - 30 декабря. - N105-106. - Приложение: Народная газета. - N5. - С.9[MFN: 24661 ]
UDC: 069.9 + 688.721(479.22)
ანოტაცია: Выставка кукол в Государственном центре фольклора
მოხსენიებული პირები: Ушикишвили Георгий (руководитель Государственного центра фольклора).
თემატიკა: გამოფენები ; თოჯინები .
ხუფენია, ნინო
გთავაზობთ გალის რაიონის სოფელ ოტობაიას N1 სკოლის მერვეკლასელების - ნინო ხუფენიასა და ვერიკო თაკალანძის საკონკურსო ნაშრომებს // ახალი განათლება . - , 2009. - 24 დეკემბერი. - N40. - გვ.5[MFN: 24662 ]
UDC: 323.173 + 7.092(479.22)
• თაკალანძე, ვერიკო ;
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები ; საკონკურსო ნაშრომი .
ბათუმის საქალაქო სასამართლო
სასამართლოს განცხადება რატი მილორავას და სხვა განსასჯელების საქმეზე // რეზონანსი . - , 2009. - 25 დეკემბერი. - N349. - გვ.7[MFN: 24663 ]
UDC: 343.23 + 341.98(479.22)
ანოტაცია: ქობულეთში კაფე-ბარ "ელზაში" ხულიგნობის ბრალდებით განსასჯელების სერგო ბესელიას, როინ ცაგარელის, რატი მილორავას და ვალერი კირვალიძის საქმის სასამართლო განხილვასთან დაკავშირებით.
თემატიკა: დანაშაული ; სასამართლო პროცესი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2462 | 2463 | 2464 | 2465 | 2466 | 2467 | 2468 | 2469 | 2470 | 2471 | 2472 | შემდეგი » ბოლო »»