"ოპოზიციას ხელისუფლების დამხობა აქამდეც შეეძლო!" აკაკი ასათიანი ხელისუფლებასა და ოპოზიციას ურჩევს : ინტერვიუ / აკაკი ასათიანი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 2-3 ივნისი. - N63(118). - გვ.6[MFN: 2517]
ანოტაცია:  საუბარი "ტრადიციონალისტთა კავშირის" თავმჯდომარე აკაკი ასათიანთან
პერსონალია:  თარგამაძე გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატების" ლიდერი); გაჩეჩილაძე ლევან (გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერი ).
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები.
"სააკაშვილს შესწევს უნარი, კრიტიკულ მომენტში პრინციპული გადაწყვეტილება მიიღოს!" : ინტერვიუ / ლადო პაპავა ; ესაუბრა ლალი ზირაქიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 2-3 ივნისი. - N63(118). - გვ.7[MFN: 2518]
ანოტაცია:  საუბარი ეკონომიკის ყოფილ მინისტრ,ყოფილ დეპუტატ, პროფესორ ლადო პაპავასთან საქართველოში მიმდინარე პროცესებზე
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; სახალხო აჯანყება; ხელისუფლება; სამუშაო ადგილები; იაფი კრედიტი; ფინანსური კრიზისი; არჩევნები.
დიდი ნადირობა ოპოზიციონერებზე. როგორ გადაურჩა ცემას ეკა ბესელიას მამა და რატომ არ უნდა გაუღოთ კარი უბნის ინსპექტორს // ვერსია. - თბ., 2008. - 2-3 ივნისი. - N63(118). - გვ.8[MFN: 2519]
ანოტაცია:  ოპოზიციონერების ცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჯღარკავა დაჩი (გაერთიანებული ოპოზიციის აქტივისტი); აბულაძე რამინ ("რესპუბლიკური პარტიის" ახალგაზრდული ორგანიზაციის წარმომადგენელი); იობაშვილი ამირან ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსათვის" წევრი); საზანიშვილი დავით (ოპოზიციონერი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; კრიმინალი.
1. Маркедонов, Сергей
Сергей Маркедонов - Грузинская сторона пытается поставить телегу перед лошадью : Интервью / Сергей Маркедонов ; Записал Коба Бенделиани // Свободная Грузия. - , 2008. - 31 мая. - N44-45. - С.8[MFN: 2520]
UDC:  323(479.22:479.224) + 341.222
ანოტაცია:  Беседа с российским экспертом об инициативе грузинской стороны по поводу проведения в Абхазии полицейской операции под эгидой ОБСЕ с участием грузинских и абхазских правоохранительных органов
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; საზღვრების დაცვა.
"მაესტროს" პოლიტიკური გადაცემების ეთერში გაშვება აუკრძალეს // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 17 მარტი. - N72. - გვ.3[MFN: 2521]
პერსონალია:  ღლონტი მამუკა (ტელეკომპანია "მაესტროს" ხელმძღვანელი).
1. Намталашвили, Габриел
Так начиналась алия. Архивные документы бережно сохранил Роланд Синаташвили // Свободная Грузия. - , 2008. - 31 мая. - N44-45. - С.9[MFN: 2522]
UDC:  314.151.5(=411.16)(479.22)
ანოტაცია:  Репатриация евреев Грузии в Израиль с 1970-1991 гг.
თემატიკა:  ქართველი ებრაელების რეპატრიაცია.