1. დაფუძნდა საქართველო-რუსეთის ურთიერთობის შემსწავლელი ცენტრი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 19 აპრილი. - N10. - გვ.5[MFN: 25361]
UDC:  378(479.22:470) + 008(479.22:470)
ანოტაცია:  თსუ-ში გამართული "საქართველო-რუსეთის ურთიერთობის შემსწავლელი ცენტრის" პრეზენტაციის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ვერბიცკაია ლუდმილა (სანკტ-პეტერბურგის უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი); სოლომინი იური (ფილოსოფოსი, პროფესორი); კაკაბაძე ბადრი (სანკტ-პეტერბურგელ ქართველთა სათვისტომოს "ივერიას" თავმჯდომარე); ფარცვანია ვახუშტი (სანკტ-პეტერბურგის უნივერსიტეტის პროფესორი); ჩხიკვიშვილი ვლადიმერ (რუსეთის სრულუფლებიანი და საგანგებო ელჩი საქართველოში).
ორგანიზაცია:  "საქართველო-რუსეთის ურთიერთობის შემსწავლელი ცენტრი".
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; კულტურა; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. გოგიჩაიშვილის სასამართლოზე ხაინდრავა 500 ლარით დააჯარიმეს // რეზონანსი. - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.2[MFN: 25362]
პერსონალია:  გოგიჩაიშვილი ლევან (მსჯავრდებული); ჯანგირაშვილი მალხაზ (ადვოკატი).
მოხსენიებული პირები:  ხაინდრავა გოგი (რეჟისორი).
ამერის მეექვსე მიზანი იმერულია // სარბიელი. - , 2006. - 16 სექტემბერი. - N214. - გვ.4[MFN: 25363]
UDC:  796.332 + 796.093.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ჩემპიონატი.
1. ბედოშვილი, გიორგი
კავკასია ერთ თასში ჩაეტია : ინტერვიუ / გიორგი ბედოშვილი ; ესაუბრა ავთანდილ ჭყვიშელი // სარბიელი. - , 2006. - 16 სექტემბერი. - N214. - გვ.16[MFN: 25364]
ანოტაცია:  საუბარი საქართველოს მძლეოსანთა მთავარ მწვრთნელთან.
თემატიკა:  სპორტი; მძლეოსნობა.
"ინტერპრესნიუსმა" ეროვნულ არქივს საკუთარი ფოტოარქივი გადასცა. გამოფენაზე ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები სჭარბობდნენ // რეზონანსი. - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.3[MFN: 25365]
ანოტაცია:  ფოტოგამოფენა, სადაც ასახულია ბოლო წლების მანძილზე საზოგადოებრივ-პოლიტიკური და კულტურული მოვლენები.
მოხსენიებული პირები:  ცანავა ბაია (სააგენტო "ინერპრესნიუსის" ხელმძღვანელი); იაშვილი თეონა (ეროვნული არქივის გენდირექტორი); ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); წერეთელი გიგი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი).
1. "შენ, საქართველოს ისტორიის ხარ სჯულმდებელი..." // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 19 აპრილი. - N10. - გვ.5[MFN: 25366]
UDC:  001(479.22) + 94(479.22)(092)
ანოტაცია:  თსუ-ში გამართული ივანე ჯავახიშვილის დაბადების 130 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო კონფერენციის შესახებ
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ივანე (ქართველი მეცნიერი, ისტორიკოსი).
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი); მშვილდაძე მარიკა (პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამ (აკადემიკოსი); მეტრეველი როინ (აკადემიკოსი); შანიძე მზექალა (პროფესორი); კიკვიძე ლევან (თსუ-ის II კურსის სტუდენტი, ახალგაზრდული კავშირის "კულტურული ინტეგრაციის ცენტრის" თავმჯდომარე); ასტამაძე გიორგი (თსუ-ის II კურსის სტუდენტი, სტუდენტური კავშირის "კულტურული ინტეგრაციის ცენტრის" წევრი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები; ისტორიკოსები.
1. ახალკაცი, ნოდარ
საპროგრამო განცხადება. საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის საკლუბო ლიცენზირების მონაწილეებს, საქართველოს ეროვნული ჩემპიონატის უმაღლესი და პირველი ლიგების საფეხბურთო კლუბებს // სარბიელი. - , 2006. - 19 სექტემბერი. - N216. - გვ.3[MFN: 25367]
მედიაზე ზეწოლის მორიგი ფაქტი. ხელისუფლების წარმომადგენელი "რეზონანსის" ჟურნალისტის დატერორებას ცდილობს // რეზონანსი. - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.3[MFN: 25368]
UDC:  352 + 070(479.22)
ანოტაცია:  ახალგორის გამგებლის ზურა ფიცხელაურის დაპირისპმრების მიზეზები გაზეთ "რეზონანსის" ჟურნალისტთან - მარი ოთარაშვილთან.
მოხსენიებული პირები:  მეარაყიშვილი თამარ (ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორი).
თემატიკა:  გამგებლები; ჟურნალისტები.
1. ჭიღლაძე, რევაზ
29 მარტს მზის სრული დაბნელება სენაკიდან ვიხილეთ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 19 აპრილი. - N10. - გვ.7[MFN: 25369]
UDC:  523(479.22)
ანოტაცია:  მზის სრული დაბნელების აღწერა სენაკში თსუ-ის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტების მიერ მოწყობილი ექსპედიციისას
თემატიკა:  მზის დაბნელება.
1. მაისურაძე, ანზორ
ვინ უსმენს სააკაშვილის სატელეფონო საუბრებს? უშიშროების ყოფილი მინისტრი, გენერალი ამბობს, რომ ეს რუსეთის სპეცსამსახურების ნახელავი უნდა იყოს : ინტერვიუ / ანზორ მაისურაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.4[MFN: 25370]
UDC:  32 + 324(477)
ანოტაცია:  ყოფილი უშიშროების მინისტრი საუბრობს უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატის მიხაილ ბროდსკის მიერ გამოქვეყნებულ უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატის იულია ტიმოშენკოს და საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის სატელეფონო საუბრის აუდიოჩანაწერზე.
მოხსენიებული პირები:  ქუთათელაძე ვახტანგ (უშიშროების ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები უკრაინაში.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2532 | 2533 | 2534 | 2535 | 2536 | 2537 | 2538 | 2539 | 2540 | 2541 | 2542 |  შემდეგი »  ბოლო »»