თემატიკა: სასამართლო პროცესები .
ამერის მეექვსე მიზანი იმერულია // სარბიელი . - , 2006. - 16 სექტემბერი. - N214. - გვ.4[MFN: 25363 ]
UDC: 796.332 + 796.093.1(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ჩემპიონატი.
ბედოშვილი, გიორგი
კავკასია ერთ თასში ჩაეტია : ინტერვიუ / გიორგი ბედოშვილი ; ესაუბრა ავთანდილ ჭყვიშელი // სარბიელი . - , 2006. - 16 სექტემბერი. - N214. - გვ.16[MFN: 25364 ]
UDC: 796.88(479.22)
ანოტაცია: საუბარი საქართველოს მძლეოსანთა მთავარ მწვრთნელთან.
თემატიკა: სპორტი ; მძლეოსნობა .
"ინტერპრესნიუსმა" ეროვნულ არქივს საკუთარი ფოტოარქივი გადასცა. გამოფენაზე ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები სჭარბობდნენ // რეზონანსი . - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.3[MFN: 25365 ]
UDC: 77(479.22)
ანოტაცია: ფოტოგამოფენა, სადაც ასახულია ბოლო წლების მანძილზე საზოგადოებრივ-პოლიტიკური და კულტურული მოვლენები.
მოხსენიებული პირები: ცანავა ბაია (სააგენტო "ინერპრესნიუსის" ხელმძღვანელი); იაშვილი თეონა (ეროვნული არქივის გენდირექტორი); ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); ბესელია ეკა (მოძრაობა "ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); წერეთელი გიგი (საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი).
თემატიკა: ფოტოგამოფენები .
"შენ, საქართველოს ისტორიის ხარ სჯულმდებელი..." // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2006. - 19 აპრილი. - N10. - გვ.5[MFN: 25366 ]
UDC: 001(479.22) + 94(479.22)(092)
ანოტაცია: თსუ-ში გამართული ივანე ჯავახიშვილის დაბადების 130 წლისთავისადმი მიძღვნილი საიუბილეო კონფერენციის შესახებ
პერსონალია: ჯავახიშვილი ივანე (ქართველი მეცნიერი, ისტორიკოსი).
მოხსენიებული პირები: ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი, პროფესორი); მშვილდაძე მარიკა (პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამ (აკადემიკოსი); მეტრეველი როინ (აკადემიკოსი); შანიძე მზექალა (პროფესორი); კიკვიძე ლევან (თსუ-ის II კურსის სტუდენტი, ახალგაზრდული კავშირის "კულტურული ინტეგრაციის ცენტრის" თავმჯდომარე); ასტამაძე გიორგი (თსუ-ის II კურსის სტუდენტი, სტუდენტური კავშირის "კულტურული ინტეგრაციის ცენტრის" წევრი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები ; ისტორიკოსები .
ახალკაცი, ნოდარ
საპროგრამო განცხადება. საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის საკლუბო ლიცენზირების მონაწილეებს, საქართველოს ეროვნული ჩემპიონატის უმაღლესი და პირველი ლიგების საფეხბურთო კლუბებს // სარბიელი . - , 2006. - 19 სექტემბერი. - N216. - გვ.3[MFN: 25367 ]
მედიაზე ზეწოლის მორიგი ფაქტი. ხელისუფლების წარმომადგენელი "რეზონანსის" ჟურნალისტის დატერორებას ცდილობს // რეზონანსი . - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.3[MFN: 25368 ]
UDC: 352 + 070(479.22)
ანოტაცია: ახალგორის გამგებლის ზურა ფიცხელაურის დაპირისპმრების მიზეზები გაზეთ "რეზონანსის" ჟურნალისტთან - მარი ოთარაშვილთან.
მოხსენიებული პირები: მეარაყიშვილი თამარ (ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორი).
თემატიკა: გამგებლები ; ჟურნალისტები .
ჭიღლაძე, რევაზ
29 მარტს მზის სრული დაბნელება სენაკიდან ვიხილეთ // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2006. - 19 აპრილი. - N10. - გვ.7[MFN: 25369 ]
UDC: 523(479.22)
ანოტაცია: მზის სრული დაბნელების აღწერა სენაკში თსუ-ის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტების მიერ მოწყობილი ექსპედიციისას
თემატიკა: მზის დაბნელება .
მაისურაძე, ანზორ
ვინ უსმენს სააკაშვილის სატელეფონო საუბრებს? უშიშროების ყოფილი მინისტრი, გენერალი ამბობს, რომ ეს რუსეთის სპეცსამსახურების ნახელავი უნდა იყოს : ინტერვიუ / ანზორ მაისურაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი . - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.4[MFN: 25370 ]
UDC: 32 + 324(477)
ანოტაცია: ყოფილი უშიშროების მინისტრი საუბრობს უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატის მიხაილ ბროდსკის მიერ გამოქვეყნებულ უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატის იულია ტიმოშენკოს და საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის სატელეფონო საუბრის აუდიოჩანაწერზე.
მოხსენიებული პირები: ქუთათელაძე ვახტანგ (უშიშროების ყოფილი მინისტრი).
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები უკრაინაში .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2532 | 2533 | 2534 | 2535 | 2536 | 2537 | 2538 | 2539 | 2540 | 2541 | 2542 | შემდეგი » ბოლო »»