"მე, როგორც სპეციალისტი, ვინმეს დავჭირდები" // ახალი განათლება. - , 2010. - 21-27 იანვარი. - N1. - გვ.7[MFN: 25422]
ანოტაცია:  სსიპ თბილისის პროფესიული სწავლების ცენტრის საქმიანობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  უგულავა დავით (თბილისის პროფესიული ცენტრის დირექტორი); გულუაშვილი ნელი (დირექტორის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  საჯარო სამართლის იურიდიული პირი თბილისის პროოფესიული სწავლების ცეტრი "მარგი".
1. ფუტკარაძე, ირინა
"ცესკოს ახალი თავმჯდომარე არალეგიტიმურია" : ინტერვიუ / ირინა ფუტკარაძე ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 16 იანვარი. - N8. - გვ.16[MFN: 25423]
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიციის "სამოქალაქო განვითარებისათვის" აღმასრულებელი მდივანი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს ეჭვქვეშ აყენებს.
1. Самарина, Александра
Медведев обнадёжил гостей с Кавказа. Багапш и Кокойты получили гарантии от России // Независимая газета. - M, 2008. - 15-16 августа. - N171-172. - C.1,3[MFN: 25424]
ანოტაცია:  Президент России заявил, что поддержит любое решение Южной Осетии и Абхазии в отношении статуса этих республик и будет служить их грантией в мире
მოხსენიებული პირები:  Лавров Сергей (министр иностранных дел РФ); Багапш Сергей (президент Абхазии); Кокойты Эдуард (президент Южной Осетии); Малашенко Алексей (член научного совета Московского центра Карнеги).