ვინც 10 საგნიდან ერთს ვერ ჩააბარებს, ატესტატს ვერ მიიღებს! : ინტერვიუ / მაია მიმინოშვილი ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 18 იანვარი. - N10. - გვ.4,6-7[MFN: 25466]
UDC:  378.141 + 373(479.22)
ანოტაცია:  გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი საუბრობს სიახლეებზე, რომელიც 2010 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე იქნება გამოყენებული და საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებულ განცხადებაზე 2011 წლიდან ატესტატების აღების საკითხთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  ერთიანი ეროვნული გამოცდები; ზოგადი სასკოლო განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  საგამოცდო პროგრამა; უნარების ტესტი; ატესტატი; მასწავლებელთა სერთიფიცირება.
სანაკოევის აფერას აყოლილმა ოსებმა ღამურას ბედი გაიზიარეს // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 21-28 იანვარი. - N02(568). - გვ.5[MFN: 25467]
ანოტაცია:  ცხინვალის რაიონის ქართული სოფლებიდან გამოქცეული ოსების მდგომარეობის შესახებ.
გეოგ.დასახელება:  სოფელი ხეითი; მარნეული.
1. თარხნიშვილი, ლევან
ტიმოშჩენკოც და იანუკოვიჩიც მხარს ქართულ ოპოზიციას დაუჭერს? ლევან თარხნიშვილი "ვერსიას" უკრაინიდან არჩევნების დეტალებს უმხელს : ინტერვიუ / ლევან თარხნიშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - , 2010. - 20-21 იანვარი. - N5(354). - გვ.5-6[MFN: 25468]
UDC:  32 + 324(477)
ანოტაცია:  უკრაინის საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ბარნოვი ანდრო (პოლიტოლოგი); ცინცაძე სოსო (პოლიტოლოგი); კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი).
გეოგ.დასახელება:  უკრაინა; საქართველო; რუსეთი.
1. ივ.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი (გ.ხუბუა)
ბრძანება N108: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ბაკალავრიატის, ერთსაფეხურიანი სწავლებისა და მაგისტრატურის სტუდენტთათვის სტიპენდიების გაცემის წესის შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 29 ივნისი. - N16. - გვ.2[MFN: 25469]
ორგანიზაცია:  თსუ.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; ბრძანებები.
1. კერელაშვილი, ლელა
რატომ გადაიქცა საქართველო კავკასიის რეგიონში მაჩანჩალად? საქართველოს ხელისუფლების სტრატეგიული შეცდომები // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 21-28 იანვარი. - N02(568). - გვ.6[MFN: 25470]
ბრძანება N112: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთო განყოფილების (კანცელარია) დროებითი დებულების, სტრუქტურისა და საშტატო განრიგის დამტკიცების შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 29 ივნისი. - N16. - გვ.2[MFN: 25471]
1. ნიკოლეიშვილი, გელა
ვის გაასამართლებენ "მაესტროს" ეთერში? ოქრუაშვილი, ბურჯანაძე და გოგა ხაინდრავა ჩვენების მისაცემად მზად არიან : ინტერვიუ / გელა ნიკოლეიშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2010. - 18 იანვარი. - N10. - გვ.4[MFN: 25472]
UDC:  34 + 654.197(479.22)
ანოტაცია:  ადვოკატი საუბრობს ტელეკომპანია "მაესტროს" პროექტზე "ხალხი ასამართლებს ხელისუფლებას".
ორგანიზაცია:  ტელეკომპანია "მაესტრო".
თემატიკა:  სამართალი; ტელეგადაცემები.
ბრძანება N99: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სოციალურ საკითხთა განხილვის კომისიის შექმნის შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 29 ივნისი. - N16. - გვ.3[MFN: 25473]
1. ჭელიძე, ზაზა
1 თებერვლიდან ახალი სტატისტიკის დეპარტამენტი გვექნება : ინტერვიუ / ზ.ჭელიძე ; ესაუბრა შ.ბუჩუკური // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 13-19 იანვარი. - N42[!]N1. - გვ.11[MFN: 25474]
UDC:  311.3(479.22)
ანოტაცია:  სტატისტიკის დეპარტამენტის რეორგანიზაციის შესახებ - ზ.ჭელიძის საუბარი
მოხსენიებული პირები:  ჭელიძე ზაზა (სტატისტიკის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  სტატისტიკის დეპარტამენტი.
თემატიკა:  სტატისტიკა.
1. ჯაველიძე, ელიზბარ
ელიზბარ ჯაველიძის გმირები - იგორ გიორგაძე, ასლან აბაშიძე, ალექსანდრე ებრალიძე. "მოხდეს სისხლისღვრა და პირველი ჩემი სისხლი დაიღვაროს" : ინტერვიუ / ელიზბარ ჯაველიძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2010. - 20-21 იანვარი. - N5(354). - გვ.7[MFN: 25475]
UDC:  32 + 329(479.22)
ფოტოები:  ელიზბარ ჯაველიძე - მწერალი
ორგანიზაცია:  "საქართველოს უხუცესთა დარბაზი"; "სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობა".
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2543 | 2544 | 2545 | 2546 | 2547 | 2548 | 2549 | 2550 | 2551 | 2552 | 2553 |  შემდეგი »  ბოლო »»