ანოტაცია: გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი საუბრობს სიახლეებზე, რომელიც 2010 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე იქნება გამოყენებული და საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებულ განცხადებაზე 2011 წლიდან ატესტატების აღების საკითხთან დაკავშირებით.
ტიმოშჩენკოც და იანუკოვიჩიც მხარს ქართულ ოპოზიციას დაუჭერს? ლევან თარხნიშვილი "ვერსიას" უკრაინიდან არჩევნების დეტალებს უმხელს : ინტერვიუ / ლევან თარხნიშვილი ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - , 2010. - 20-21 იანვარი. - N5(354). - გვ.5-6[MFN: 25468]
ბრძანება N108: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ბაკალავრიატის, ერთსაფეხურიანი სწავლებისა და მაგისტრატურის სტუდენტთათვის სტიპენდიების გაცემის წესის შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 29 ივნისი. - N16. - გვ.2[MFN: 25469]
რატომ გადაიქცა საქართველო კავკასიის რეგიონში მაჩანჩალად? საქართველოს ხელისუფლების სტრატეგიული შეცდომები // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 21-28 იანვარი. - N02(568). - გვ.6[MFN: 25470]
ბრძანება N112: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთო განყოფილების (კანცელარია) დროებითი დებულების, სტრუქტურისა და საშტატო განრიგის დამტკიცების შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 29 ივნისი. - N16. - გვ.2[MFN: 25471]
ბრძანება N99: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სოციალურ საკითხთა განხილვის კომისიის შექმნის შესახებ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 29 ივნისი. - N16. - გვ.3[MFN: 25473]
ელიზბარ ჯაველიძის გმირები - იგორ გიორგაძე, ასლან აბაშიძე, ალექსანდრე ებრალიძე. "მოხდეს სისხლისღვრა და პირველი ჩემი სისხლი დაიღვაროს" : ინტერვიუ / ელიზბარ ჯაველიძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - , 2010. - 20-21 იანვარი. - N5(354). - გვ.7[MFN: 25475]