ჩვენ მისჯილი გვაქვს გმირობა?! : ინტერვიუ / გ.მურღულია ; ჩაიწერა ნ.კაკულიამ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 5 ოქტომბერი. - N1. - გვ.1,6-7[MFN: 25513]
ანოტაცია: უკრაინაში საპრეზიდენტო არჩევნებზე მივლინებულ დამკვირვებლებთან დაკავშირებით მომხდარი სკანდალის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); გოროზია ზაზა (სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში პრეზიდენტის სახელმწიფო რწმუნებული); ლიკლიკაძე კობა (რადიო "თავისუფლების" სამხედრო მიმომხილველი); ჯიშკარიანი ჯაბა (მოძრაობა "7 ნოემბრის" წევრი); ხაინდრავა გოგა (მოძრაობა "დაიცავა საქართველოს" წევრი); კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" წევრი).
თუკი საქართველო ზემოქმედებას გაუძლებს, მოსკოვი იძულებული იქნება, უკან დაიხიოს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 5 ოქტომბერი. - N1. - გვ.1,8[MFN: 25517]
არ გავქრეთ მსოფლიოს ამ უკანასკნელ გაღიმებაში... : საუბარი / ზ.ფირალიშვილი ; ესაუბრა ნ.კაკულია // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 5 ოქტომბერი. - N1. - გვ.1,11[MFN: 25520]
ანოტაცია: ანტიკური სამყაროს ცნობილი ადამიანების ცნობილი მასწავლებლების შესახებ
მოხსენიებული პირები:ჰომეროსი (ძვ. ბერძენი პოეტი); პლატონი (ძვ. ბერძენი ფილოსოფოსი); არისტოტელე (ძვ. ბერძენი ფილოსოფოსი და მეცნიერი); ალექსანდრე მაკედონელი (ძვ. სამყაროს მხედართმთავარი და სახელმწიფო მოღვაწე); ციცერონი (ძვ. რომაელი პოლიტიკური მოღვაწე, ორატორი, მწერალი); სენეკა (რომაელი ფილოსოფოსი და დრამატურგი, პოლიტიკური მოღვაწე); ნერონი (რომის იმპერატორი).