მიხეილ ასათიანი: "რუსეთში ქართველ ბიზნესმენებს ბიზნესს უყიდიან" : ინტერვიუ / მიხეილ ასათიანი ; ესაუბრა "მედიანიუსი" // ვერსია. - , 2010. - 25-26 იანვარი. - N7(356). - გვ.3[MFN: 25668]
UDC:  334.22
პერსონალია:  ებრალიძე ალექსანდრე (ბიზნესმენი).
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი; ბელორუსია; თბილისი.
1. Мэрия опровергает по английски // Свободная Грузия = 2010. - , 2010. - 21 января. - N3-4. - С.7[MFN: 25669]
ანოტაცია:  Опровержение Тбилисской мэрии по поводу интервью Гиги Угулава данному русскому изданию Newsweek об отказе в стремлении в НАТО взамен на освобождение территорий Грузии от российских оккупационных войск. Комментарий политолога Важа Беридзе на заявления мэра Тбилиси.
1. ახრიევი, თემურ
ინგუში ექსპერტი: რუსეთს თრუსოს ხეობა და საქართველოს სამხედრო გზა აინტერესებს : ინტერვიუ / თემურ ახრიევი ; ესაუბრა "მედიანიუსი" // რეზონანსი. - , 2010. - 21 იანვარი. - N13. - გვ.10[MFN: 25670]
ანოტაცია:  ინგუში ექსპერტი საუბრობს რუსეთის მიერ საქართველოში გარკვეული პროვოკაციების მოწყობის მცდელობის შესაძლებლობაზე.
პერსონალია:  ედელევი არკადი (რუსეთის შს მინისტრის მოადგილე, პრესსპიკერი საქართველოს საკითხებში).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; თრუსოს ხეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ბოევიკები; ტერორისტები.
1. Ростиашвили, Тамрико
"Сохрани жизнь - пристегни ремень". Парламент рассмотрит законопроект о дорожной безопасности // Свободная Грузия. - , 2010. - 21 января. - N3-4. - С.8[MFN: 25671]
UDC:  342.537.3(479.22)
ანოტაცია:  Законопроект о дорожной безопасности.
მოხსენიებული პირები:  Руловс Сандра Элизабет (первая леди Грузии).
თემატიკა:  კანონპროექტები.
1. მურღულია, შოთა
"დასაქმების ბიუჯეტი" ინგლისურსა და კომპიუტერში გადამზადებას ნიშნავს. დასაქმდებიან თუ არა, უკვე გადამზადებულები - საკითხავი, აი, ეს არის! : ინტერვიუ / შოთა მურღულია ; ესაუბრა მაია მიშელაძე // ვერსია. - , 2010. - 25-26 იანვარი. - N7(356). - გვ.4[MFN: 25672]
UDC:  33 + 331.5 + 336.14(479.22)
თემატიკა:  ეკონომიკა; დასაქმება; ბიუჯეტი.
1. Юбилей, как праздник... Две презентации на одном вечере / Подготовил Гиви Инасаридзе // Свободная Грузия. - , 2010. - 21 января. - N3-4. - С.8[MFN: 25673]
UDC:  654.19(479.22)
ანოტაცია:  В связи с четырехлетним юбилеем спортивного радио "Джа-Ко".
პერსონალია:  Басилия Каха (советник президента НОК Грузии); Хухашвили Джамлет (спортивный комментатор).
თემატიკა:  რადიომაუწყებლობა.
"არ მინდა, სააკაშვილი მოსკოვმა მოაშოროს. სალომე ზურაბიშვილს "ესღა აკლია", "რუსეთის თამაში" ოპოზიციამაც ითამაშოს : ინტერვიუ / ს. ზურაბიშვილი ; ესაუბრა გ. ფუტკარაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 26 იანვარი. - N18. - გვ.1,2[MFN: 25674]
UDC:  329.052 + 327(470:479.22)
ანოტაცია:  ზოგიერთი ოპოზიციური პარტიის ლიდერის რუსეთთან თანამშრომლობის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი).
თემატიკა:  ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
1. ჩინჩალაძე, ელისო
იპოთეკური გარიგება. მოლაპარაკებები ბანკირებსა და ფინანსთა სამინისტროს შორის უშედეგოდ დამთავრდა // ვერსია. - , 2010. - 25-26 იანვარი. - N7(356). - გვ.4[MFN: 25675]
UDC:  33 + 336.71(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ბაინდურაშვილი კახა (ფინანსთა მინისტრი); სირაძე ირაკლი (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); გვასალია ზურაბ (საბანკო ასოციაციის პრეზიდენტი); გურჩიანი ირაკლი ("ტოიოტა ცენტრი კავკასიას" გენერალური დირექტორი ).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ბანკები.
1. შხვაცაბაია, გიორგი
რუსთაველის გამზირზე ლადო ასათიანის ძეგლი დაიდგმება : საუბარი / გ.შხვაცაბაია ; ესაუბრა თ.ჭუმბურიძე // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 5 ოქტომბერი. - N1. - გვ.11[MFN: 25676]
ანოტაცია:  საუბარი მოქანდაკე გ.შხვაცაბაიასთან თბილისში ლადო ასათიანის ძეგლის გახსნის საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ასათიანი ლადო (ქართველი პოეტი).
თარგამაძე-მერაბიშვილის "ქურდებთან" კავშირის გამოძიებას მოითხოვენ // რეზონანსი. - , 2010. - 26 იანვარი. - N18. - გვ.1,2[MFN: 25677]
UDC:  328 + 343.91+343.71(479.22)
პერსონალია:  ხმელიძე გია ("კანონიერი ქურდი"); შუშანაშვილი ლაშა ("კანონიერი ქურდი"); თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
მოხსენიებული პირები:  კოდუა ერეკლე (სოდ-ის უფროსი).
თემატიკა:  საქართველოს ხელისუფლება; კანონიერი ქურდები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2563 | 2564 | 2565 | 2566 | 2567 | 2568 | 2569 | 2570 | 2571 | 2572 | 2573 |  შემდეგი »  ბოლო »»