მიხეილ ასათიანი: "რუსეთში ქართველ ბიზნესმენებს ბიზნესს უყიდიან" : ინტერვიუ / მიხეილ ასათიანი ; ესაუბრა "მედიანიუსი" // ვერსია . - , 2010. - 25-26 იანვარი. - N7(356). - გვ.3[MFN: 25668 ]
UDC: 334.22
პერსონალია: ებრალიძე ალექსანდრე (ბიზნესმენი).
გეოგ.დასახელება: პეტერბურგი ; ბელორუსია ; თბილისი .
Мэрия опровергает по английски // Свободная Грузия = 2010. - , 2010. - 21 января. - N3-4. - С.7[MFN: 25669 ]
UDC: 32 + 327(470:479.22)
ანოტაცია: Опровержение Тбилисской мэрии по поводу интервью Гиги Угулава данному русскому изданию Newsweek об отказе в стремлении в НАТО взамен на освобождение территорий Грузии от российских оккупационных войск. Комментарий политолога Важа Беридзе на заявления мэра Тбилиси.
თემატიკა: პოლიტიკა ; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები .
ახრიევი, თემურ
ინგუში ექსპერტი: რუსეთს თრუსოს ხეობა და საქართველოს სამხედრო გზა აინტერესებს : ინტერვიუ / თემურ ახრიევი ; ესაუბრა "მედიანიუსი" // რეზონანსი . - , 2010. - 21 იანვარი. - N13. - გვ.10[MFN: 25670 ]
ანოტაცია: ინგუში ექსპერტი საუბრობს რუსეთის მიერ საქართველოში გარკვეული პროვოკაციების მოწყობის მცდელობის შესაძლებლობაზე.
პერსონალია: ედელევი არკადი (რუსეთის შს მინისტრის მოადგილე, პრესსპიკერი საქართველოს საკითხებში).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რუსეთი ; თრუსოს ხეობა .
საკვანძო სიტყვები: ბოევიკები ; ტერორისტები .
Ростиашвили, Тамрико
"Сохрани жизнь - пристегни ремень". Парламент рассмотрит законопроект о дорожной безопасности // Свободная Грузия . - , 2010. - 21 января. - N3-4. - С.8[MFN: 25671 ]
UDC: 342.537.3(479.22)
ანოტაცია: Законопроект о дорожной безопасности.
მოხსენიებული პირები: Руловс Сандра Элизабет (первая леди Грузии).
თემატიკა: კანონპროექტები .
მურღულია, შოთა
"დასაქმების ბიუჯეტი" ინგლისურსა და კომპიუტერში გადამზადებას ნიშნავს. დასაქმდებიან თუ არა, უკვე გადამზადებულები - საკითხავი, აი, ეს არის! : ინტერვიუ / შოთა მურღულია ; ესაუბრა მაია მიშელაძე // ვერსია . - , 2010. - 25-26 იანვარი. - N7(356). - გვ.4[MFN: 25672 ]
UDC: 33 + 331.5 + 336.14(479.22)
თემატიკა: ეკონომიკა ; დასაქმება ; ბიუჯეტი .
Юбилей, как праздник... Две презентации на одном вечере / Подготовил Гиви Инасаридзе // Свободная Грузия . - , 2010. - 21 января. - N3-4. - С.8[MFN: 25673 ]
UDC: 654.19(479.22)
ანოტაცია: В связи с четырехлетним юбилеем спортивного радио "Джа-Ко".
პერსონალია: Басилия Каха (советник президента НОК Грузии); Хухашвили Джамлет (спортивный комментатор).
თემატიკა: რადიომაუწყებლობა .
"არ მინდა, სააკაშვილი მოსკოვმა მოაშოროს. სალომე ზურაბიშვილს "ესღა აკლია", "რუსეთის თამაში" ოპოზიციამაც ითამაშოს : ინტერვიუ / ს. ზურაბიშვილი ; ესაუბრა გ. ფუტკარაძე // რეზონანსი . - , 2010. - 26 იანვარი. - N18. - გვ.1,2[MFN: 25674 ]
UDC: 329.052 + 327(470:479.22)
ანოტაცია: ზოგიერთი ოპოზიციური პარტიის ლიდერის რუსეთთან თანამშრომლობის თაობაზე
მოხსენიებული პირები: ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი).
თემატიკა: ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები ; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები .
ჩინჩალაძე, ელისო
იპოთეკური გარიგება. მოლაპარაკებები ბანკირებსა და ფინანსთა სამინისტროს შორის უშედეგოდ დამთავრდა // ვერსია . - , 2010. - 25-26 იანვარი. - N7(356). - გვ.4[MFN: 25675 ]
UDC: 33 + 336.71(479.22)
მოხსენიებული პირები: ბაინდურაშვილი კახა (ფინანსთა მინისტრი); სირაძე ირაკლი (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); გვასალია ზურაბ (საბანკო ასოციაციის პრეზიდენტი); გურჩიანი ირაკლი ("ტოიოტა ცენტრი კავკასიას" გენერალური დირექტორი ).
თემატიკა: ეკონომიკა ; ბანკები .
შხვაცაბაია, გიორგი
რუსთაველის გამზირზე ლადო ასათიანის ძეგლი დაიდგმება : საუბარი / გ.შხვაცაბაია ; ესაუბრა თ.ჭუმბურიძე // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2006. - 5 ოქტომბერი. - N1. - გვ.11[MFN: 25676 ]
ანოტაცია: საუბარი მოქანდაკე გ.შხვაცაბაიასთან თბილისში ლადო ასათიანის ძეგლის გახსნის საკითხთან დაკავშირებით
პერსონალია: ასათიანი ლადო (ქართველი პოეტი).
თარგამაძე-მერაბიშვილის "ქურდებთან" კავშირის გამოძიებას მოითხოვენ // რეზონანსი . - , 2010. - 26 იანვარი. - N18. - გვ.1,2[MFN: 25677 ]
UDC: 328 + 343.91+343.71(479.22)
პერსონალია: ხმელიძე გია ("კანონიერი ქურდი"); შუშანაშვილი ლაშა ("კანონიერი ქურდი"); თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
მოხსენიებული პირები: კოდუა ერეკლე (სოდ-ის უფროსი).
თემატიკა: საქართველოს ხელისუფლება ; კანონიერი ქურდები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2563 | 2564 | 2565 | 2566 | 2567 | 2568 | 2569 | 2570 | 2571 | 2572 | 2573 | შემდეგი » ბოლო »»