თავდაცვისა და უსაფრთხოების სასწავლო კურსის კონცეფციაზე მუშაობა დაიწყო // ახალი განათლება. - , 2010. - 28 იანვარი-3 თებერვალი. - N2. - გვ.6[MFN: 25871]
UDC:  37.091.33:355.233.11(479.22)
ანოტაცია:  სკოლებში სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების სწავლებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); კვიტაშვილი ალექსანდრე (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ახალაია ბაჩო (თავდაცვის მინისტრი); ზღულაძე ეკა (შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე); იოსელიანი დავით (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი).
თემატიკა:  სწავლების მეთოდიკა; სამოქალაქო თავდაცვა.
1. Родин, Иван
"Это был нелёгкий выбор". Дмитрий Медведев подписал указы о признании независимости Абхазии и Южной Осетии // Независимая газета. - M, 2008. - 27 августа. - N181. - C.1,3[MFN: 25872]
Куликов, Сергей
ანოტაცია:  Дмитрий Медведев подписал указы о признании независимости Абхазии и Южной Осетии; призвал и другие страны последовать российскому примеру
მოხსენიებული პირები:  Бордачёв Тимофей (директор Центра европейских исследований); Ясин Евгений (научный руководитель ВШЭ); Микаелян Агван (генеральный директор компании "ФинЭкспертиза").
წიგნი ქართული მხატვრული ნაპოლეონიანას შესახებ // ახალი განათლება. - , 2010. - 28 იანვარი-3 თებერვალი. - N2. - გვ.7. - რეცენზია წიგნზე: მერაბ კალანდაძე. "ნაპოლეონი ქართულ სიტყვაკაზმულ ლიტერატურაში"[MFN: 25873]
UDC:  821.353.1 + 655.552
თემატიკა:  ქართული ლიტერატურა; რეცენზია.
1. ქართული ხელნაწერი - Online ენციკლოპედია : ინფორმაცია // ახალი განათლება. - , 2010. - 28 იანვარი-3 თებერვალი. - N2. - გვ.7[MFN: 25874]
UDC:  09(479.22)
ანოტაცია:  ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის პროექტმა "ქართული ხელნაწერი (Online ენციკლოპედია)" რუსთაველი ფონდის მიერ გამოცხადებულ კონკურსში გაიმარჯვა