1. "Христианство и ислам о терроризме" / Информация "Грузия-Онлайн" // Свободная Грузия. - , 2010. - 28 января. - N5-6. - С.3[MFN: 25917]
UDC:  26 + 334.341
ანოტაცია:  Миротворческий потенциал религии и ее роль в борьбе с терроризмом - главная тема международной конференции "Христианство и ислам о терроризме".
პერსონალია:  Илиа Второй (Патриарх всея Грузии); Цецхладзе Зураб (муфтий Аджарии); Алиев Али (представитель управления мусульман Кавказа); Мозафари (руководитель иранского центра отношений с религиями и цивилизациями).
გეოგ.დასახელება:  Тбилиси.
თემატიკა:  რელიგია; ტერორიზმი.
გალელი მოსწავლეებისათვის "მოსწავლის ბილეთები" მოიგონეს // რეზონანსი. - , 2010. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.4[MFN: 25918]
UDC:  37 + 323(479.22:479.225)
ანოტაცია:  გალელი მოსწავლეებისათვის საზღვარზე უსაფრთხოდ გადასვლის მიზნით "მოსწავლის ბილეთების" დაწესების მიზეზები.
თემატიკა:  განათლება; ოკუპირებული ტერიტორიები.
"სიცოცხლე მინდა!" როდის წავიდა დიდი სექსიდან და რა უთხრა სიკვდილის წინ საავადმყოფოში ჟურნალისტებს საშა აბდულოვმა // ვერსია. - , 2008. - 11-13 იანვარი. - N3(58). - გვ.10[MFN: 25919]
UDC:  792.071 + 791.44.071.2(470)
ფოტოები:  ალექსანდრე აბდულოვი - კინოსა და თეატრის მსახიობი
თემატიკა:  თეატრის მსახიობი; კინომსახიობი.
1. Дзидзигури: У Грузии с Россией острые отношения и необходимо их успокоить // Свободная Грузия. - , 2010. - 28 января. - N5-6. - С.3[MFN: 25920]
ანოტაცია:  Упорядочению добрососедских отношений с Россией была посвящена конференция.
მოხსენიებული პირები:  Дзидзигури Звиад (лидер "Консервативной партии").
ორგანიზაცია:  Движение за справедливую Грузию.
1. სეფისკვერაძე, ლევან
ვინ იყვნენ სინამდვილეში კინტოები, ყარაჩოღელები და აშუღები. "ქართველი კინტო ვაჭარიც იყო, აფერისტიც, ხელზე მოსამსახურეც და ხშირ შემთხვევაში - ჰომოსექსუალიც" // ვერსია. - , 2008. - 11-13 იანვარი. - N3(58). - გვ.11[MFN: 25921]
UDC:  94(479.22-25)
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ირანი; რუსეთი.
თემატიკა:  თბილისის ისტორია.
რატომ არ გაუშვა პირველმა არხმა მერაბიშვილი - თარგამაძის საუბრის ჩანაწერი // რეზონანსი. - , 2010. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.5[MFN: 25922]
ანოტაცია:  სატელეფონო აუდიოჩანაწერის საზოგადოებრივი მაუწყებლით გაშვების საკითხთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი); თარგამაძე გივი (საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  შავერდაშვილი შორენა (საზოგადოებრივი მაუწყებლის ბორდის წევრი); სუბარი სოზარ ("ალიანსი საქართველოსთვის" თანათავმჯდომარე); ჭანტურია გია (საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორი).
ვთხოვთ თბილისელებს, 28 იანვარს "შარდენზე" გართობისგან თავი შეიკავენ : ინტერვიუ / ჯაბა ჯიშკარიანი ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 28 იანვარი-4 თებერვალი. - N03(569). - გვ.2[MFN: 25923]
UDC:  343.61(479.22)
ანოტაცია:  მოძრაობა "7 ნოემბრის" ერთ-ერთი ლიდერის საუბარი სანდრო გირგვლიანის მკვლელობიდან 4 წლისთავის გამო.
თემატიკა:  მკვლელობები.
1. გოგიჩაიშვილი, დათო
ოპოზიცია უგულავას "შუა ქალაქში" გამოჩენას აპროტესტებს : ინტერვიუ / დათო გოგიჩაიშვილი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. - , 2010. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.5[MFN: 25924]
UDC:  654.197 + 7.097(479.22)
ანოტაცია:  სერიალის პროდიუსერი საუბრობს საახალწლო სერიაში თბილისის მერის სტუმრობის შესახებ.
თემატიკა:  ტელევიზია; ტელესერიალები.
შარშანდელი დანაკლისის ასანაზღაურებლად მთავრობა აგრესიულ პრივატიზებას გეგმავს. 2010 წელს ეკონომიკის სამინისტრო 350 მილიონი ლარის მიღებას გეგმავს // რეზონანსი. - , 2010. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.6[MFN: 25925]
UDC:  338 + 338.242.4.025.88(479.22)
ანოტაცია:  2009 წელს ეკონომიკის სამინისტროს მიერ განხორციელებული საპრივატიზაციო გეგმის სრული კრახის მიზეზებისა და ახალი საპრივატიზაციო გეგმის შესახებ.
პერსონალია:  პეტრიაშვილი პაპუნა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
მოხსენიებული პირები:  ტყემალაძე ზურაბ (ანტიკრიზისული საბჭოს წევრი); გობეჯიშვილი გრიგოლ (საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე); გილაური ნიკა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო.
თემატიკა:  ეკონომიკა; პრივატიზაცია.
ინფორმაცია მათთვის, ვისაც საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელება უნდა. თსუ-ის საგარეო ურთიერთობათა დეპარტამენტი სტუდენტთა გაცვლით პროგრამებზე მუშაობს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 23 ოქტომბერი. - N2. - გვ.6[MFN: 25926]
მოხსენიებული პირები:  გერგედავა თეა (თსუ-ის საგარეო ურთიერთობათა დეპარტამენტის დირექტორი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2588 | 2589 | 2590 | 2591 | 2592 | 2593 | 2594 | 2595 | 2596 | 2597 | 2598 |  შემდეგი »  ბოლო »»