ანოტაცია: სახელმწიფოებრივ ყოფიერებაზე
თემატიკა: სოციალური პრობლემები .
დასაქმების პრობლემის მოგვარება პირდაპირაა დაკავშირებული მცირე ბიზნესის განვითარებასთან // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N2. - გვ.8[MFN: 2603 ]
UDC: 334.7 + 331.5(479.22)
ანოტაცია: მცირე ბიზნესის მნიშვნელობა დასაქმებისა და ეკონომიკის განვითარებისათვის
თემატიკა: ბიზნესი ; დასაქმება .
საკვანძო სიტყვები: შეღავათიანი გადასახადები .
როგორ გადაიქცა "თაღლითად" პატარკაციშვილების ოჯახის წევრი? საიდუმლო მოლაპარაკება ქალაქგარეთ // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 24-31 მარტი. - N12. - გვ.46[MFN: 2604 ]
UDC: 334 + 347.2(479.22)
ანოტაცია: ჯოზეფ ქეის ურთიერთობა პატარკაციშვილების ოჯახთან. ქონებრივი მემკვიდრეები
პერსონალია: ქეი ჯოზეფ (ბიზნესმენი).
მოხსენიებული პირები: პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
თემატიკა: ბიზნესი ; საკუთრების უფლება .
ვინ დაიცავს საქართველოში მცირე მეწარმეთა ინტერესებს : ინტერვიუ / ი.პეტრიაშვილი // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 2 აპრ.. - N2. - გვ.9[MFN: 2605 ]
UDC: 334.7 + 331.105.44(479.22)
ანოტაცია: მცირე მეწარმეთა დახმარების,ინდმეწარმეთა და თვითდასაქმებულთა პროფკავშირების მუშაობაზე გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარის საუბარი
ორგანიზაცია: პროფკავშირები .
თემატიკა: ბიზნესი ; პროფესიული კავშირები .
საკვანძო სიტყვები: მცირე მეწარმეობა .
"სააკაშვილი მესამე რაუნდსაც იგებს" : ინტერვიუ / ი.ოქრუაშვილი ; ესაუბრა ინგა გრიგოლია // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 24-31 მარტი. - N12. - გვ.47[MFN: 2606 ]
ანოტაცია: გადაცემა "პრაიმტაიმისთვის" 29 მარტს მიცემული ინტერვიუს შემოკლებული ვარიანტი
მოხსენიებული პირები: ოქრუაშვილი ირაკლი (პოლიტიკოსი).
გუბაზ სანიკიძე მოსალოდნელი არეულობის შესახებ სკანდალურ ინფორმაციებს ფლობს : ინტერვიუ / გუბაზ სანიკიძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია . - თბ., 2008. - 4-5 ივნისი. - N64. - გვ.4[MFN: 2607 ]