ბულბულები გალიაში. ქურდული სიმღერების ისტორია // ვერსია. - თბ., 2008. - 4-5 ივნისი. - N64. - გვ.10[MFN: 2613]
თემატიკა:  სიმღერა.
1. პავლიაშვილი, ვანო
სააკაშვილი და სამი გაბრაზებული. რა ურჩია ბებიამ პრეზიდენტს და რას აპირებენ პარლამენტსგარეთ დარჩენილი "ნაციონალები" // ვერსია. - თბ., 2008. - 6-8 ივნისი. - N65(120). - გვ.2[MFN: 2614]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გაჩეჩილაძე ლევან (გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერი); გამყრელიძე დავით (გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერი); წერეთელი მზია (პრეზიდენტის ბებია).
1. მენაბდე, ლევან
როგორ გახვია "ნაციონალი" ლევან მენაბდე სპარსულმა კატამ ნარკოსკანდალში. "ამ სკანდალის შემდეგ, "ვერსია" პირველი გაზეთია, რომელმაც გადაწყვიტა, ყველა კითხვაზე ობიექტური პასუხი მიიღოს!" : ინტერვიუ / ლევან მენაბდე ; ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 6-8 ივნისი. - N65(120). - გვ.3[MFN: 2615]
ფოტოები:  ლევან მენაბდე მეუღლესთან და შვილებთან ერთად
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე ლევან (გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  თავდასხმები; არჩევნები; პარლამენტი; ანალიზები.
მამუკა ლომაშვილი გაერთიანებულ ოპოზიციას ბრძოლის მეთოდებს უწუნებს : ინტერვიუ! / მამუკა ლომაშვილი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბ., 2008. - 6-8 ივნისი. - N65(120). - გვ.4[MFN: 2616]
ანოტაცია:  საუბარი ბლოკის-"ტრადიციონასისტები, ჩვენი საქართველო და ქალთა პარტიის" გლდანის მაჟორიტარობის ყოფილ კანდიდატ მამუკა ლომაშვილთან
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; დამნაშავეები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 257 | 258 | 259 | 260 | 261 | 262 | 263 | 264 | 265 | 266 | 267 |  შემდეგი »  ბოლო »»