საწამლავად ქცეული სასმელი // ვერსია . - , 2008. - 16-17 იანვარი. - N5(60). - გვ.9[MFN: 26452 ]
UDC: 33 + 339.176 + 339.372.5 + 615.03(479.22)
ანოტაცია: საქართველოში ალკოჰოლური მოწამვლის შემთხვევები
თემატიკა: ეკონომიკა ; მაღაზიები ; სუპერმარკეტები ; მოწამლულთა მკურნალობა .
საკვანძო სიტყვები: ალკოჰოლური სასმელები .
ლაბაძე, გია
დასვენება და მსოფლიოს თასი. გია ლაბაძის სანაკრებო სურვილი : ინტერვიუ / გია ლაბაძე ; ესაუბრა ბაჩო სვანიძე // სარბიელი . - , 2007. - 15 იანვარი. - N6. - გვ.6[MFN: 26453 ]
ანოტაცია: საუბარი მორაგბესთან.
დემეტრაძე, გიორგი
როგორ უმღერა უკრაინის პრეზიდენტის მეუღლემ გიორგი დემეტრაძეს. ქართველი ფეხბურთელი პოლიტიკურ ორიენტაციაზე ღიად ალაპარაკდა : ინტერვიუ / გიორგი დემეტრაძე ; ესაუბრა ლადო დევიძე // ვერსია . - , 2008. - 16-17 იანვარი. - N5(60). - გვ.11[MFN: 26454 ]
UDC: 796 + 796.332(479.22)
მედიატორის დახმარებით მორჩენილი პრობლემები. კონფლიქტოლოგიის ცენტრი მედიატორებს მოამზადებს // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N5. - გვ.9[MFN: 26455 ]
ანოტაცია: თსუ-ში გახსნილი კონფლიქტოლოგიის ცენტრის მუშაობის შესახებ
მოხსენიებული პირები: მაღრაძე გუგული (ფსიქოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); დესტრე ტამრა (დენვერის უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ; კონფლიქტოლოგია .
ჟვანია, გოგლა
ზურა საბურთალოს ბინაში არ გარდაცვლილა დათანაც გაზით. ცხედრები ბინაში მიიტანეს, მაგრამ საიდან, ეს ჯერ გაურკვეველია... : ინტერვიუ / გ. ჟვანია ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2010. - 4-11 თებერვალი. - N04(570). - გვ.3[MFN: 26456 ]
ანოტაცია: ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების არაობიექტურ გამოძიებასა და ხელისუფლების პოზიციაზე.
პერსონალია: ძაძამია მიშა (ზურაბ ჟვანიას დაცვის უფროსი); შაშიაშვილი თემურ (პარტია "თეთრების" ლიდერი).
მოხსენიებული პირები: დიღმელაშვილი ნანა (ექიმ-თერაპევტი); ლაღიძე გიორგი (იურისტი); ყრუაშვილი გია (ეკონომისტი).
კაიკაციშვილი, არჩილ
რამდენად რეალურია "ჭიათურმანგანუმის" გაკოტრების პერსპექტივა. ვის ხელშია წარმოების მთავარი წილები // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 3-9 თებერვალი. - N4. - გვ.11[MFN: 26457 ]
UDC: 334.7 + 332.025.28(479.22)
ანოტაცია: დარღვევებზე ქართული მანგანუმის პრივატიზაციაში - "თეთრების" ბრალდებები
პერსონალია: შაშიაშვილი თემურ (მოძრაობა "თეთრების" ლიდერი).
ორგანიზაცია: "პრივატ ბანკი" - უკრაინული კომპანია ; "ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანა" ; "ვარციხეჰესი" ; "ჭიათურმანგანუმი" .
თემატიკა: ბიზნესი ; პრივატიზაცია .
საკვანძო სიტყვები: გაკოტრება ; მანგანუმის პრივატიზაციის ისტორია ; ანტიდემპინგური სანქციები უკრაინულ ფეროშენადნობებზე .
შევჩენკო, მაქსიმ
ცოტას ვიცნობ ჟურნალისიტებს, რომლებთანაც პრეზიდენტებს ჰქონდეთ ისეთი დიალოგი, როგორიც მედვედევს მალხაზთან ჰქონდა : ინტერვიუ / მ. შევჩენკო ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2010. - 4-11 თებერვალი. - N04(570). - გვ.4[MFN: 26458 ]
UDC: 327(479:479.22:470)
ანოტაცია: რუსეთის საზოგადოებრივ პალატაში ჩრდილოეთ კავკასიის საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის მუშაობის და კრიზისის დაძლევის შესახებ საუბრობს ჟურნალისტი, რუსულ-ქართული კომისიის თანათავმჯდომარე.
თემატიკა: კავკასია-საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა .
მერიის თანამშრომლები მეეზოვეებს ფეხდაფეხ დასდევენ // რეზონანსი . - , 2010. - 30 იანვარი. - N22. - გვ.8[MFN: 26459 ]
UDC: 331.109.3 + 352.075.26(479.22-25)
ანოტაცია: მეეზოვეების შრომითი უფლებების დარღვევის შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ღონიაშვილი მალხაზ (მომსახურების სფეროს პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა: შრომითი უფლებები ; მერია .
"ამ ყველაფერთან თავიდანვე იყო დაკავშირებული და არის დღესაც სააკაშვილის მეგობარი - დავით ბეჟუაშვილი!.. : ინტერვიუ / თ.შაშიაშვილი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 1-7 თებერვალი. - N5. - გვ.8-9[MFN: 26460 ]
UDC: 330 + 32(479.22)
ანოტაცია: ზესტაფონის "ფეროსა" და "ჭიათურმანგანუმის" შესახებ
თემატიკა: ეკონომიკა ; პოლიტიკა .
დე ბიაზი, კლაუდიო
რაც დღეს თამაშია, ხვალ შეიძლება რეალურ საქმიანობად იქცეს : ინტერვიუ / კლაუდიო დე ბიაზო ; მოამზადა შ.ბეროშვილმა // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N5. - გვ.10[MFN: 26461 ]
UDC: 378(479.22:450)
ანოტაცია: ინტერვიუ იტალიელ მენეჯერ-კონსულტანტთან ეკონომიკის, კულტურისა და განათლების დარგში მისი საქმიანობის შესახებ საქართველოში
მოხსენიებული პირები: თოლორდავა ჟანა (პროფესორი).
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ; საქართველო-იტალიის ურთიერთობები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2642 | 2643 | 2644 | 2645 | 2646 | 2647 | 2648 | 2649 | 2650 | 2651 | 2652 | შემდეგი » ბოლო »»