საწამლავად ქცეული სასმელი // ვერსია. - , 2008. - 16-17 იანვარი. - N5(60). - გვ.9[MFN: 26452]
UDC:  33 + 339.176 + 339.372.5 + 615.03(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოში ალკოჰოლური მოწამვლის შემთხვევები
თემატიკა:  ეკონომიკა; მაღაზიები; სუპერმარკეტები; მოწამლულთა მკურნალობა.
საკვანძო სიტყვები:  ალკოჰოლური სასმელები.
1. ლაბაძე, გია
დასვენება და მსოფლიოს თასი. გია ლაბაძის სანაკრებო სურვილი : ინტერვიუ / გია ლაბაძე ; ესაუბრა ბაჩო სვანიძე // სარბიელი. - , 2007. - 15 იანვარი. - N6. - გვ.6[MFN: 26453]
ანოტაცია:  საუბარი მორაგბესთან.
1. დემეტრაძე, გიორგი
როგორ უმღერა უკრაინის პრეზიდენტის მეუღლემ გიორგი დემეტრაძეს. ქართველი ფეხბურთელი პოლიტიკურ ორიენტაციაზე ღიად ალაპარაკდა : ინტერვიუ / გიორგი დემეტრაძე ; ესაუბრა ლადო დევიძე // ვერსია. - , 2008. - 16-17 იანვარი. - N5(60). - გვ.11[MFN: 26454]
UDC:  796 + 796.332(479.22)
მედიატორის დახმარებით მორჩენილი პრობლემები. კონფლიქტოლოგიის ცენტრი მედიატორებს მოამზადებს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N5. - გვ.9[MFN: 26455]
ანოტაცია:  თსუ-ში გახსნილი კონფლიქტოლოგიის ცენტრის მუშაობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მაღრაძე გუგული (ფსიქოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); დესტრე ტამრა (დენვერის უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; კონფლიქტოლოგია.
1. ჟვანია, გოგლა
ზურა საბურთალოს ბინაში არ გარდაცვლილა დათანაც გაზით. ცხედრები ბინაში მიიტანეს, მაგრამ საიდან, ეს ჯერ გაურკვეველია... : ინტერვიუ / გ. ჟვანია ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 4-11 თებერვალი. - N04(570). - გვ.3[MFN: 26456]
ანოტაცია:  ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების არაობიექტურ გამოძიებასა და ხელისუფლების პოზიციაზე.
პერსონალია:  ძაძამია მიშა (ზურაბ ჟვანიას დაცვის უფროსი); შაშიაშვილი თემურ (პარტია "თეთრების" ლიდერი).
მოხსენიებული პირები:  დიღმელაშვილი ნანა (ექიმ-თერაპევტი); ლაღიძე გიორგი (იურისტი); ყრუაშვილი გია (ეკონომისტი).
რამდენად რეალურია "ჭიათურმანგანუმის" გაკოტრების პერსპექტივა. ვის ხელშია წარმოების მთავარი წილები // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 3-9 თებერვალი. - N4. - გვ.11[MFN: 26457]
UDC:  334.7 + 332.025.28(479.22)
ანოტაცია:  დარღვევებზე ქართული მანგანუმის პრივატიზაციაში - "თეთრების" ბრალდებები
პერსონალია:  შაშიაშვილი თემურ (მოძრაობა "თეთრების" ლიდერი).
ორგანიზაცია:  "პრივატ ბანკი" - უკრაინული კომპანია; "ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხანა"; "ვარციხეჰესი"; "ჭიათურმანგანუმი".
თემატიკა:  ბიზნესი; პრივატიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  გაკოტრება; მანგანუმის პრივატიზაციის ისტორია; ანტიდემპინგური სანქციები უკრაინულ ფეროშენადნობებზე.
1. შევჩენკო, მაქსიმ
ცოტას ვიცნობ ჟურნალისიტებს, რომლებთანაც პრეზიდენტებს ჰქონდეთ ისეთი დიალოგი, როგორიც მედვედევს მალხაზთან ჰქონდა : ინტერვიუ / მ. შევჩენკო ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 4-11 თებერვალი. - N04(570). - გვ.4[MFN: 26458]
UDC:  327(479:479.22:470)
ანოტაცია:  რუსეთის საზოგადოებრივ პალატაში ჩრდილოეთ კავკასიის საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის მუშაობის და კრიზისის დაძლევის შესახებ საუბრობს ჟურნალისტი, რუსულ-ქართული კომისიის თანათავმჯდომარე.
თემატიკა:  კავკასია-საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა.
მერიის თანამშრომლები მეეზოვეებს ფეხდაფეხ დასდევენ // რეზონანსი. - , 2010. - 30 იანვარი. - N22. - გვ.8[MFN: 26459]
UDC:  331.109.3 + 352.075.26(479.22-25)
ანოტაცია:  მეეზოვეების შრომითი უფლებების დარღვევის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ღონიაშვილი მალხაზ (მომსახურების სფეროს პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  შრომითი უფლებები; მერია.
"ამ ყველაფერთან თავიდანვე იყო დაკავშირებული და არის დღესაც სააკაშვილის მეგობარი - დავით ბეჟუაშვილი!.. : ინტერვიუ / თ.შაშიაშვილი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 თებერვალი. - N5. - გვ.8-9[MFN: 26460]
UDC:  330 + 32(479.22)
ანოტაცია:  ზესტაფონის "ფეროსა" და "ჭიათურმანგანუმის" შესახებ
თემატიკა:  ეკონომიკა; პოლიტიკა.
1. დე ბიაზი, კლაუდიო
რაც დღეს თამაშია, ხვალ შეიძლება რეალურ საქმიანობად იქცეს : ინტერვიუ / კლაუდიო დე ბიაზო ; მოამზადა შ.ბეროშვილმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N5. - გვ.10[MFN: 26461]
UDC:  378(479.22:450)
ანოტაცია:  ინტერვიუ იტალიელ მენეჯერ-კონსულტანტთან ეკონომიკის, კულტურისა და განათლების დარგში მისი საქმიანობის შესახებ საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  თოლორდავა ჟანა (პროფესორი).
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; საქართველო-იტალიის ურთიერთობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2642 | 2643 | 2644 | 2645 | 2646 | 2647 | 2648 | 2649 | 2650 | 2651 | 2652 |  შემდეგი »  ბოლო »»