"არ მაინტერესებს არავის აზრი - არც პოლიტიკოსების, არც ხელოვანების". რატომ არ თქვა უარი ნუგზარ კვაშალმა მოსკოვში ჩასვლაზე : ინტერვიუ / ნუგზარ კვაშალი ; ესაუბრა ეკა ლემონჯავა // რეზონანსი. - , 2010. - 7 თებერვალი. - N30. - გვ.1,5,9[MFN: 26584]
პერსონალია:  ბასილაია ალექსანდრე (კომპოზიტორი); თოდაძე მანანა (მომღერალი); ამონაშვილი თამუნა (მომღერალი); ღურცკაია დიანა (მომღერალი); პავლიაშვილი სოსო (მომღერალი).
მოხსენიებული პირები:  კვაშალი ნუგზარ (მომღერალი).
1. დავით [ქვლივიძე], დეკანოზი
ბოლო დროს ტელეეთერით გაშუქებულმა მეტად უზნეო და გარყვნილმა გადაცემებმა პირდაპირი ბრძოლა გამოუცხადა ქრისტიანულ ტრადიციებს, ზნეობასა და სიწმინდეს : ინტერვიუ / დეკანოზი დავითი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 4-11 თებერვალი. - N04(570). - გვ.9[MFN: 26585]
UDC:  070 + 17(479.22)
ანოტაცია:  მედიასაშუალებებით გარყვნილების პროპაგანდის შესახებ.
თემატიკა:  მედია; ეთიკა.
მემარჯვენეებმა ალიანსზე "თავდამსხმელებს" ცეცხლი გაუხსნეს! : ინტერვიუ / ფიქრია ჩიხრაძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - , 2010. - 8-9 თებერვალი. - N13(362). - გვ.5[MFN: 26586]
1. ქორიძე, ზვიად
ზვიად ქორიძე: "ჩვენ პოლიტიკოსებს ვაძლევთ საშუალებას, ტესტები გვიტარონ". ჟურნალისტის თვალით დანახული სინამდვილე ქვეყანაში, სადაც მედია პროპაგანდისტებად და კონტრპროპაგანდისტებად დაჯგუფდა : ინტერვიუ / ზ. ქორიძე ; ესაუბრა ნ. ახალაია // რეზონანსი. - , 2010. - 8 თებერვალი. - N31. - გვ.3,12[MFN: 26587]
UDC:  32 + 329.052 + 070(479.22)
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების, ოპოზიციისა და მედიაში არსებული პრობლემების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ქორიძე ზვიად (ჟურნალისტი); ნოღაიდელი ზურაბ (პარტია "სამართლიანი საქართველოსთვის" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები; მედია.
1. ბაინდურაშვილი, კახა
ექსკლუზიური ინტერვიუ ფინანსთა მინისტრთან. ბაზრობებზე მედიატორები დაინიშნებიან : ინტერვიუ / კახა ბაინდურაშვილი ; ესაუბრა მაია მიშელაძე // ვერსია. - , 2010. - 8-9 თებერვალი. - N13(362). - გვ.6[MFN: 26588]
UDC:  339 + 339.175.2(479.22)
ანოტაცია:  ბაზრობებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ვაჭრობა; ბაზრობები.