დაღუპულ პრემიერს ემუქრებოდნენ და აფრთხილებდნენ - გოგა ჟვანია : ინტერვიუ / გ. ჟვანია ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - , 2010. - 10 თებერვალი. - N33. - გვ.5,12[MFN: 26754]
UDC:  34(479.22) + 328.131(479.22)
ანოტაცია:  ყოფილი პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების დეტალები
მოხსენიებული პირები:  შაშიაშვილი თემურ (გაერთიანება "თეთრების" ლიდერი).
თემატიკა:  სამართალი; პრემიერ-მინისტრები.
1. ჯავახიშვილი, ნოდარ
ნოდარ ჯავახიშვილი "ვერსიას" ლარის კურსის ვარდნის სცენარს უშიფრავს. ვინ და როგორ იხეირა ეროვნული ვალუტის კურსის რყევით და რას გააკეთებს ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი "ფორუმში" // ვერსია. - , 2010. - 10-11 თებერვალი. - N14(363). - გვ.5[MFN: 26755]
1. აბრამია, კლარა
"დათო ბოლქვაძე არც ლოთის მოუკლავს და არც ზარანდიას...მისი მკვლელი დღესაც ცოცხალია..." : ინტერვიუ / კ.აბრამია ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 თებერვალი. - N5. - გვ.15[MFN: 26756]
UDC:  32 + 343.61(479.22)
ანოტაცია:  ჟურნალისტი კლარა აბრამია - ზურაბ ნოღაიდელის მოსკოვური ვიზიტების და 17 წლის წინ ხობში დატრიალებული ტრაგედიის ჟურნალისტ დათო ბოლქვაძის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ისიანი-ბოლქვაძე ლია (დათო ბოლქვაძის დედა).
მოხსენიებული პირები:  ქობალია ლოთი (ყოფილი გვარდიელი); ნოღაიდელი ზურაბ (პოლიტიკოსი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; მკვლელობა.
1. შუბლაძე, ბუკა
"საქართველოს ბანკი" მომხმარებელს იპოთეკურ და ავტოსესხებს ახლა უკვე ლარში სთავაზობს // რეზონანსი. - , 2010. - 10 თებერვალი. - N33. - გვ.5[MFN: 26757]
მოხსენიებული პირები:  გილაური ირაკლი ("საქართველოს ბანკის" გენერალური დირექტორი).
არაბულ-ქართული ტელე-გაუგებრობა "იმედში". "საქპატენტის" დახმარებით, "ვერსიამ" არაბი ბიზნესმენი ტყუილში გამოიჭირა // ვერსია. - , 2010. - 10-11 თებერვალი. - N14(363). - გვ.6[MFN: 26758]
UDC:  33 + 654.197(479.22)
ანოტაცია:  არაბული კომპანიები საქართველოში
პერსონალია:  მასედი ჰატერ (ბიზნესმენი).
ორგანიზაცია:  "რაკ ჯორჯია ჰოლდინგი".
თემატიკა:  ეკონომიკა; ტელეკომპანიები.
განათლების სისტემას დაფინანსება გაეზარდა. საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ექსპერიმენტები გრძელდება // რეზონანსი. - , 2010. - 10 თებერვალი. - N33. - გვ.6[MFN: 26759]
UDC:  336.14(479.22) + 37(479.22)
თემატიკა:  სახელმწიფო ბიუჯეტი; განათლება.
კლიმიაშვილი: უკრაინაში რევოლუციების დრო დამთავრდა : ინტერვიუ / რამაზ კლიმიაშვილი ; ესაუბრა ია აბულაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 9 თებერვალი. - N32. - გვ.16[MFN: 26760]
UDC:  324(477)
ანოტაცია:  საუბარი პოლიტოლოგთან უკრაინაში საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ.
დეტონატორიან ქართველზე საგარეო უწყება ინფორმაციას არ ფლობს // რეზონანსი. - , 2010. - 9 თებერვალი. - N32. - გვ.16[MFN: 26761]
ანოტაცია:  უკრაინაში საპრეზიდენტო არჩევნების დროს საქართველოს მოქალაქეების დაკავების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  კვარაცხელია ბაკურ (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახურის უფროსის მოადგილე).
1. წივწივაძე, თამაზ
"ეს ვანო მერაბიშვილი ხომ ქვეყნის ხერხემალია, "ვასილიჩი", კიდევ, ამ ქვეყნის კუდუსუნის ძვალია!.." : ინტერვიუ / თ.წივწივაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 თებერვალი. - N5. - გვ.16[MFN: 26762]
ანოტაცია:  მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე
პერსონალია:  თარგამაძე გივი (პოლიტიკოსი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი).
მოხსენიებული პირები:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); იანუკოვიჩი ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატი); ებრალიძე ალექსანდრე (ბიზნესმენი).
პოლიციას დაფინანსება უმცირდება. ექსპერტები კი მიიჩნევენ, რომ შსს-ს პრიორიტეტები არასწორად აქვს დასახული // რეზონანსი. - , 2010. - 10 თებერვალი. - N33. - გვ.6[MFN: 26763]
მოხსენიებული პირები:  თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2672 | 2673 | 2674 | 2675 | 2676 | 2677 | 2678 | 2679 | 2680 | 2681 | 2682 |  შემდეგი »  ბოლო »»