თემატიკა: კრიმინალი ; ამნისტია .
ლიტერატურული კონკურსები // კალმასობა . - თბ., 2007. - ივლ.-აგვ.. - N3(102). - გვ.2[MFN: 272 ]
ანოტაცია: ლიტერატურული პრემია "საბასა " და PEN მარათონის გამარჯვებულები
პერსონალია: ბუღაძე ლაშა ; იმედაშვილი ლაშა ; იათაშვილი შოთა ; ბრეგვაძე ბაჩანა .
50 ხელოვანის ხელმოწერა შალვა რამიშვილის გათავისუფლებისათვის // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.2[MFN: 273 ]
UDC: 43.292 + 070.422](479.22)
ანოტაცია: ხელოვანების მიმართვა ნინო ბურჯანაძისადმი
პერსონალია: რამიშვილი შალვა (ჟურნალიტი, პატიმარი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: შეწყალება ; ჟურნალისტები .
ხაინდრავა, გიორგი
რას გეგმავს ოპოზიცია : ინტერვიუ / გიორგი ხაინდრავა ; ესაუბრა ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.3[MFN: 274 ]
UDC: 323 + 323.233](479.22)
პეტრიაშვილი ჟურნალისტებს პროფკავშირების შექმნას სთავაზობს / ირაკლი პეტრიაშვილი ; ჩაიწერა გიორგი ფუტკარაძემ // რეზონანსი . - , 2008. - 18 იანვარი. - N14. - გვ.3[MFN: 275 ]
UDC: 331.105.44 + 070.422](479.22)
ანოტაცია: პროფესიული კავშირების შექმნის აუცილებლობა ჟურნალისტების უფლებების დასაცავად.
თემატიკა: პროფკავშირები ; ჟურნალისტები .
ბავშვთა ბიბლიოთეკა ქალთა საკონსულტაციო ცენტრმა შეიწირა. მერიაში ამბობენ, რომ ეს უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ბიბლიოთეკა // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.5[MFN: 276 ]
UDC: 027.625(479.22)
ანოტაცია: წერეთლის პროსპექტზე არსებული ბავშვთა ბიბლიოთეკის პრობლემები.
პერსონალია: კვირიკაშვილი გია (ბიბლიოთეკის დირექტორის ყოფილი მოადგილე); ქამუშაძე ეთერ (წამყვანი ბიბლიოთეკარი); ჩლაიძე მეგი (ბიბლიოთეკარი); ჯაფარიძე ნანა (ბიბლიოთეკარი); კობახიძე ნატო (წამყვანი ბიბლიოთეკარი); კალმახელიძე ციალა (ბიბლიოთეკების ქსელის დირექტორი); ქაცარავა მამუკა (მერიის სოც. მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: საბავშვო ბიბლიოთეკები .
ვის დააყრევინებს თავებს სააკაშვილი საპარლამენტო არჩევნების წინ // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.6[MFN: 277 ]