ვახტანგ კომახიძეს რეგიონების ჟურნალისტებიც მხარს უჭერენ // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.9[MFN: 26995]
UDC:  070.422 + 323.233(479.22)
ანოტაცია:  რეგიონებში გამართული ვახო კომახიძის მხარდასაჭერი აქციის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ბათუმი; ოზურგეთი; ლანჩხუთი; ქუთაისი; ფოთი; თელავი; სამცხე-ჯავახეთი.
თემატიკა:  ჟურნალისტები; საპროტესტო აქციები.
რიგში ჩადექით!!! რეპორტაჟი მერიიდან // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.9,16[MFN: 26996]
UDC:  352.075.26(479.22)
ანოტაცია:  მერიის საინფორმაციო სამსახურის კრიტიკა
მოხსენიებული პირები:  დვალი თამუნა (ქალაქ თბილისის მერიის პრესსამსახურის უფროსი); უგულავა გიგი (ქალაქ თბილისის მერი).
ორგანიზაცია:  ქალაქ თბილისის მერია.
თემატიკა:  მერიის სამსახურები.
1. აშშ-ში უმუშევრობა მძვინვარებს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 10-16 თებერვალი. - N5. - გვ.18[MFN: 26997]
UDC:  331.56 + 338.124.4(73)
თემატიკა:  უმუშევრობა; ეკონომიკური კრიზისი.
არჩევანის თავისუფლება : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ნ. ახალაია // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.10[MFN: 26998]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის ფაქტებზე
მოხსენიებული პირები:  კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისთვის" თავმჯდომარე).
1. ჰაკერებმა CO2-ი გადაყლაპეს. ახალმა ტალღამ ნახევარი ევროპა მოიცვა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 10-16 თებერვალი. - N5. - გვ.18[MFN: 26999]
ანოტაცია:  ჰაკერებმა ატმოსფეროში CO2-ის გაშვების ტრანსაქციის სერთიფიკატის პროგრამა გატეხეს
თემატიკა:  კომპიუტერული პროგრამები.
საკვანძო სიტყვები:  ჰაკერები; ლიცენზიები.
იური ვაზაგაშვილი: "ერთადერთი ამბიცია მაქვს - დაისაჯონ ჩემი შვილის მკვლელები". რატომ მიმართა კორტებთან ჩაცხრილული ზურაბ ვაზაგაშვილის მამამ დიდი რვიანის ქვეყნების მეთაურებს? : ინტერვიუ / იური ვაზაგაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2010. - 13 თებერვალი. - N36. - გვ.2[MFN: 27000]
UDC:  343.23 + 343.61 + 162.13
თემატიკა:  დანაშაული; მკვლელობა; მიმართვა.
საქართველოს მოსახლეობა - ქართული ფარმაკომპანიების საექსპერიმენტო ობიექტი // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.11-12[MFN: 27001]