არჩევანის თავისუფლება : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ნ. ახალაია // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.10[MFN: 26998]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის ფაქტებზე
მოხსენიებული პირები:  კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისთვის" თავმჯდომარე).
1. ჰაკერებმა CO2-ი გადაყლაპეს. ახალმა ტალღამ ნახევარი ევროპა მოიცვა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 10-16 თებერვალი. - N5. - გვ.18[MFN: 26999]
ანოტაცია:  ჰაკერებმა ატმოსფეროში CO2-ის გაშვების ტრანსაქციის სერთიფიკატის პროგრამა გატეხეს
თემატიკა:  კომპიუტერული პროგრამები.
საკვანძო სიტყვები:  ჰაკერები; ლიცენზიები.
1. ვაზაგაშვილი, იური
იური ვაზაგაშვილი: "ერთადერთი ამბიცია მაქვს - დაისაჯონ ჩემი შვილის მკვლელები". რატომ მიმართა კორტებთან ჩაცხრილული ზურაბ ვაზაგაშვილის მამამ დიდი რვიანის ქვეყნების მეთაურებს? : ინტერვიუ / იური ვაზაგაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2010. - 13 თებერვალი. - N36. - გვ.2[MFN: 27000]
UDC:  343.23 + 343.61 + 162.13
თემატიკა:  დანაშაული; მკვლელობა; მიმართვა.
საქართველოს მოსახლეობა - ქართული ფარმაკომპანიების საექსპერიმენტო ობიექტი // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.11-12[MFN: 27001]
ანოტაცია:  მედიკამენტების ხარისხის, გამოყენების და ფასების შესახებ
თემატიკა:  მედიკამენტები.
1. ტლისოვა, ფატიმა
"აქ სიკვდილის ესკადრონები მეფობენ" : ინტერვიუ / ფ. ტლისოვასთან ; ესაუბრა ლ. ღირსიაშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.12[MFN: 27002]
UDC:  342.7 + 070.422(479.22)
ანოტაცია:  პროექტის შესახებ, რომელიც კავკასიაში მცხოვრები და მომუშავე ჟურნალისტების მკვლელობას ეხება
მოხსენიებული პირები:  ტლისოვა ფატიმა (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები; ჟურნალისტები.
1. Самойлов, Евгений
Молчание ягнят. Мировое сообщество не готово определиться с позицией по Абхазии и Южной Осетии // Независимая газета. - M, 2008. - 16 сентября. - N198. - C.13,15. - Приложение: НГ Политика. - N14. - C.13,15[MFN: 27003]
UDC:  94(470:479.22)"2008"