არჩევანის თავისუფლება : ინტერვიუ / ნ. კაკაბაძე ; ესაუბრა ნ. ახალაია // რეზონანსი . - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.10[MFN: 26998 ]
ანოტაცია: ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის ფაქტებზე
მოხსენიებული პირები: კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისთვის" თავმჯდომარე).
ჰაკერებმა CO2-ი გადაყლაპეს. ახალმა ტალღამ ნახევარი ევროპა მოიცვა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 10-16 თებერვალი. - N5. - გვ.18[MFN: 26999 ]
ანოტაცია: ჰაკერებმა ატმოსფეროში CO2-ის გაშვების ტრანსაქციის სერთიფიკატის პროგრამა გატეხეს
თემატიკა: კომპიუტერული პროგრამები .
საკვანძო სიტყვები: ჰაკერები ; ლიცენზიები .
ვაზაგაშვილი, იური
იური ვაზაგაშვილი: "ერთადერთი ამბიცია მაქვს - დაისაჯონ ჩემი შვილის მკვლელები". რატომ მიმართა კორტებთან ჩაცხრილული ზურაბ ვაზაგაშვილის მამამ დიდი რვიანის ქვეყნების მეთაურებს? : ინტერვიუ / იური ვაზაგაშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი . - , 2010. - 13 თებერვალი. - N36. - გვ.2[MFN: 27000 ]
UDC: 343.23 + 343.61 + 162.13
თემატიკა: დანაშაული ; მკვლელობა ; მიმართვა .
საქართველოს მოსახლეობა - ქართული ფარმაკომპანიების საექსპერიმენტო ობიექტი // რეზონანსი . - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.11-12[MFN: 27001 ]
ანოტაცია: მედიკამენტების ხარისხის, გამოყენების და ფასების შესახებ
თემატიკა: მედიკამენტები .
ტლისოვა, ფატიმა
"აქ სიკვდილის ესკადრონები მეფობენ" : ინტერვიუ / ფ. ტლისოვასთან ; ესაუბრა ლ. ღირსიაშვილი // რეზონანსი . - , 2010. - 15 თებერვალი. - N38. - გვ.12[MFN: 27002 ]
UDC: 342.7 + 070.422(479.22)
ანოტაცია: პროექტის შესახებ, რომელიც კავკასიაში მცხოვრები და მომუშავე ჟურნალისტების მკვლელობას ეხება
მოხსენიებული პირები: ტლისოვა ფატიმა (ჟურნალისტი).
თემატიკა: ადამიანის უფლებები ; ჟურნალისტები .
Самойлов, Евгений
Молчание ягнят. Мировое сообщество не готово определиться с позицией по Абхазии и Южной Осетии // Независимая газета . - M, 2008. - 16 сентября. - N198. - C.13,15. - Приложение: НГ Политика. - N14. - C.13,15[MFN: 27003 ]
UDC: 94(470:479.22)"2008"