UDC:  43.292 + 070.422](479.22)
ფოტოები:  შალვა რამიშვილი
ანოტაცია:  ხელოვანების მიმართვა ნინო ბურჯანაძისადმი
პერსონალია:  რამიშვილი შალვა (ჟურნალიტი, პატიმარი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  შეწყალება; ჟურნალისტები.
1. ხაინდრავა, გიორგი
რას გეგმავს ოპოზიცია : ინტერვიუ / გიორგი ხაინდრავა ; ესაუბრა ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი. - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.3[MFN: 274]
პეტრიაშვილი ჟურნალისტებს პროფკავშირების შექმნას სთავაზობს / ირაკლი პეტრიაშვილი ; ჩაიწერა გიორგი ფუტკარაძემ // რეზონანსი. - , 2008. - 18 იანვარი. - N14. - გვ.3[MFN: 275]
UDC:  331.105.44 + 070.422](479.22)
ანოტაცია:  პროფესიული კავშირების შექმნის აუცილებლობა ჟურნალისტების უფლებების დასაცავად.
თემატიკა:  პროფკავშირები; ჟურნალისტები.
ბავშვთა ბიბლიოთეკა ქალთა საკონსულტაციო ცენტრმა შეიწირა. მერიაში ამბობენ, რომ ეს უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ბიბლიოთეკა // რეზონანსი. - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.5[MFN: 276]
UDC:  027.625(479.22)
ანოტაცია:  წერეთლის პროსპექტზე არსებული ბავშვთა ბიბლიოთეკის პრობლემები.
პერსონალია:  კვირიკაშვილი გია (ბიბლიოთეკის დირექტორის ყოფილი მოადგილე); ქამუშაძე ეთერ (წამყვანი ბიბლიოთეკარი); ჩლაიძე მეგი (ბიბლიოთეკარი); ჯაფარიძე ნანა (ბიბლიოთეკარი); კობახიძე ნატო (წამყვანი ბიბლიოთეკარი); კალმახელიძე ციალა (ბიბლიოთეკების ქსელის დირექტორი); ქაცარავა მამუკა (მერიის სოც. მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  საბავშვო ბიბლიოთეკები.
ვის დააყრევინებს თავებს სააკაშვილი საპარლამენტო არჩევნების წინ // რეზონანსი. - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.6[MFN: 277]
თემატიკა:  პოლიტიკური პროცესები.
ხათუნა ლაგაზიძე: პატარკაციშვილის გარდაცვალება გავლენას იქონიებს საზოგადოების განწყობაზე : ინტერვიუ / ხათუნა ლაგაზიძე ; შალვა ფიჩხაძე ; ვიტალი ბალა ; მოამზადა ფრიდონ დოჩიამ // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 21-28 თებერვალი. - N008(475). - გვ.4[MFN: 278]
ანოტაცია:  ბადრი პატარკაციშვილის როლი პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში
პერსონალია:  ლაგაზიძე ხათუნა (პოლიტოლოგი); ფიჩხაძე შალვა (პოლიტოლოგი); ბალა ვიტალი (უკრაინის სიტუაციის მოდელირებათა სააგენტოს დირექტორი).
თემატიკა:  ბიზნესი; ბიზნესმენები.
მოკლეს თუ ბუნებრივი სიკვდილით გარდაიცვალა ბადრი პატარკაციშვილი?! // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 21-28 თებერვალი. - N008(475). - გვ.4[MFN: 279]
ანოტაცია:  ბადრი პატარკაციშვილის პიროვნების შესახებ
შიმონ პერესს სურდა პატარკაციშვილი ისრაელში დაეკრძალათ : ინტერვიუ / გოგა ხაინდრავა ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 21-28 თებერვალი. - N008(475). - გვ.4[MFN: 280]
ანოტაცია:  ბადრი პატარკაციშვილის გარდაცვალების საეჭვო მიზეზებზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 |  შემდეგი »  ბოლო »»