UDC: 43.292 + 070.422](479.22)
ანოტაცია: ხელოვანების მიმართვა ნინო ბურჯანაძისადმი
პერსონალია: რამიშვილი შალვა (ჟურნალიტი, პატიმარი); ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: შეწყალება ; ჟურნალისტები .
ხაინდრავა, გიორგი
რას გეგმავს ოპოზიცია : ინტერვიუ / გიორგი ხაინდრავა ; ესაუბრა ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.3[MFN: 274 ]
UDC: 323 + 323.233](479.22)
პეტრიაშვილი ჟურნალისტებს პროფკავშირების შექმნას სთავაზობს / ირაკლი პეტრიაშვილი ; ჩაიწერა გიორგი ფუტკარაძემ // რეზონანსი . - , 2008. - 18 იანვარი. - N14. - გვ.3[MFN: 275 ]
UDC: 331.105.44 + 070.422](479.22)
ანოტაცია: პროფესიული კავშირების შექმნის აუცილებლობა ჟურნალისტების უფლებების დასაცავად.
თემატიკა: პროფკავშირები ; ჟურნალისტები .
ბავშვთა ბიბლიოთეკა ქალთა საკონსულტაციო ცენტრმა შეიწირა. მერიაში ამბობენ, რომ ეს უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ბიბლიოთეკა // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.5[MFN: 276 ]
UDC: 027.625(479.22)
ანოტაცია: წერეთლის პროსპექტზე არსებული ბავშვთა ბიბლიოთეკის პრობლემები.
პერსონალია: კვირიკაშვილი გია (ბიბლიოთეკის დირექტორის ყოფილი მოადგილე); ქამუშაძე ეთერ (წამყვანი ბიბლიოთეკარი); ჩლაიძე მეგი (ბიბლიოთეკარი); ჯაფარიძე ნანა (ბიბლიოთეკარი); კობახიძე ნატო (წამყვანი ბიბლიოთეკარი); კალმახელიძე ციალა (ბიბლიოთეკების ქსელის დირექტორი); ქაცარავა მამუკა (მერიის სოც. მომსახურებისა და კულტურის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: საბავშვო ბიბლიოთეკები .
ვის დააყრევინებს თავებს სააკაშვილი საპარლამენტო არჩევნების წინ // რეზონანსი . - , 2008. - 19 იანვარი. - N14. - გვ.6[MFN: 277 ]
ხათუნა ლაგაზიძე: პატარკაციშვილის გარდაცვალება გავლენას იქონიებს საზოგადოების განწყობაზე : ინტერვიუ / ხათუნა ლაგაზიძე ; შალვა ფიჩხაძე ; ვიტალი ბალა ; მოამზადა ფრიდონ დოჩიამ // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 21-28 თებერვალი. - N008(475). - გვ.4[MFN: 278 ]
ანოტაცია: ბადრი პატარკაციშვილის როლი პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში
პერსონალია: ლაგაზიძე ხათუნა (პოლიტოლოგი); ფიჩხაძე შალვა (პოლიტოლოგი); ბალა ვიტალი (უკრაინის სიტუაციის მოდელირებათა სააგენტოს დირექტორი).
თემატიკა: ბიზნესი ; ბიზნესმენები .
გველუკაშვილი, მალხაზ
მოკლეს თუ ბუნებრივი სიკვდილით გარდაიცვალა ბადრი პატარკაციშვილი?! // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 21-28 თებერვალი. - N008(475). - გვ.4[MFN: 279 ]
ანოტაცია: ბადრი პატარკაციშვილის პიროვნების შესახებ
შიმონ პერესს სურდა პატარკაციშვილი ისრაელში დაეკრძალათ : ინტერვიუ / გოგა ხაინდრავა ; ესაუბრა ჟანა ასანიძე // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 21-28 თებერვალი. - N008(475). - გვ.4[MFN: 280 ]
ანოტაცია: ბადრი პატარკაციშვილის გარდაცვალების საეჭვო მიზეზებზე
გვერდები: «« პირველი « წინა | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | შემდეგი » ბოლო »»