დღეს სკოლებმა არ იციან, რა ასწავლონ მოსწავლეებს მეთორმეტე კლასში. ჩვენ ისეთ ემებზე ვსაუბრობთ, რომელზე პასუხებიც ჩემი მხრიდან არაკორექტულია, ის ჩემს ძველ კოლეგებს ეხება : ინტერვიუ / .მ. მიმინოშვილი ; ესაუბრა ნინო ცხოიძე // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 18-25 თებერვალი. - N06(572). - გვ.6[MFN: 27350]
"სახალხო ბანკმა" აქციების ემისიის, ბანკის კაპიტალის 25,8 მილიონი ლარით ზრდის და ბანკის ახალი აქციონერების შესახებ განაცხადა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 17-23 თებერვალი. - N6. - გვ.10[MFN: 27352]
სააკაშვილმა ბიზნესს ლუქი ვერ აარიდა. როცა პრეზიდენტი მეწარმეებს აიმედებდა, ფინანსთა მინისტრი მათი დატერორების მეთოდებს ამკაცრებდა // რეზონანსი. - , 2010. - 18 თებერვალი. - N41. - გვ.1,7[MFN: 27356]
მანანა არჩვაძე-გამსახურდია: ვხვდებოდი, რომ ესენი არ გაგვახარებდნენ იმის გამო, რომ ზვიად გამსახურდია საქართველოში ჩამოვასვენეთ // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2010. - 18-25 თებერვალი. - N06(572). - გვ.7[MFN: 27358]
მოხსენიებული პირები:გამყრელიძე დავით ("ალიანსი საქართველოსვის" თანათავმჯდომარე); უსუფაშვილი დავით ("ალიანსი საქართველოსვის" თანათავმჯდომარე); აბაშიძე ზურაბ ("ალიანსი საქართველოსთვის" წევრი); მამრაძე პეტრე ("სამართლიანი საქართველოსთვის" წევრი); კუსიანი რომან ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" წევრი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული" პარტიის წევრი); კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" ლიდერი); დავითაია პაატა (საპარლამენო უმცირესობის წარმომადგენელი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი).