განათლება არ არის ბიზნესი, განათლება ქვეყნის მომავალია : ინტერვიუ / დ. შაშკინი ; ესაუბრნენ მ. ყიფიანი და ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.1,2[MFN: 27562]
გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსტიტეტი აცხადებს მიღებას საბაკალავრო და მედიკოსის პროგრამებზე // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.3[MFN: 27564]
აკრედიტებული უმაღლესი სასწავლო დაწესებულება - თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტი 2010-2011 სასწავლო წლისთვის აბიტურიენტებს სთავაზობს ახალ საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამებს და ტრადიციულად ზრუნავს საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ცოდნის გავრცელებასა და კვალიფიციური კადრების მომზადებისათვის // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.3[MFN: 27566]
"ყოჩაღ, საქართველოვ!" ვინ არის ჟან არნო, რა კავშირი აქვს რუსეთთან და რატომ აწვდის გაერო-ს გენერალურ მდივანს საქართველოზე ტენდენციურ ინფორმაციას : ინტერვიუ / თემურ მჟავია ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - , 2008. - 28-29 იანვარი. - N10(65). - გვ.3[MFN: 27569]
ანოტაცია: საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების (სპმთპ) პრეზიდენტი საუბრობს ხელისუფლების მხრიდან მასწავლებელთა უფლებების შეზღუდვაზე.
სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიერ მიღწეულ წარმატებებზე, სამომავლო გეგმებსა და პერსპექტივებზე, გვესაუბრება სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი ჯონი აფაქიძე // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.45[MFN: 27571]