განათლება არ არის ბიზნესი, განათლება ქვეყნის მომავალია : ინტერვიუ / დ. შაშკინი ; ესაუბრნენ მ. ყიფიანი და ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.1,2[MFN: 27562]
UDC:  373 + 378 + 37.091.27(479.22)
ანოტაცია:  განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; უმაღლესი განათლება; მასწავლებელთა სერტიფიცირება.
1. ცეცხლაძე, სალომე
ხაჭაპურიძის პარტიას პატარკაციშვილთან საერთო არაფერი ექნება // რეზონანსი. - , 2010. - 24 თებერვალი. - N47. - გვ.16[MFN: 27563]
ანოტაცია:  ახლადშექმნილი პოლიტიკური პარტიის "გამარჯვებისთვის" პრიორიტეტები და სამომავლო გეგმები
მოხსენიებული პირები:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); ხაჭაპურიძე შალვა (პარტია "გამარჯვებისთვის" ლიდერი).
1. გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსტიტეტი აცხადებს მიღებას საბაკალავრო და მედიკოსის პროგრამებზე // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.3[MFN: 27564]
UDC:  378.4 + 378.22(479.22)
ანოტაცია:  საბაკალავრო პროგრამების ჩამონათვალი
ორგანიზაცია:  გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; საბაკალავრო პროგრამები.
პრეზიდენტის დანიშნულები // ვერსია. - , 2008. - 28-29 იანვარი. - N10(65). - გვ.2[MFN: 27565]
1. აკრედიტებული უმაღლესი სასწავლო დაწესებულება - თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტი 2010-2011 სასწავლო წლისთვის აბიტურიენტებს სთავაზობს ახალ საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამებს და ტრადიციულად ზრუნავს საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ცოდნის გავრცელებასა და კვალიფიციური კადრების მომზადებისათვის // ახალი განათლება. - , 2010. - 25 თებერვალი-3 მარტი. - N6. - გვ.3[MFN: 27566]
ორგანიზაცია:  თბილისის ჰუმანიტარული უნივერსიტეტი.
1. ცეცხლაშვილი, კახა
ვალერი გელბახიანის საქმის უპასუხო კითხვა: მამა პატარკაციშვილის შტაბის, შვილი - იუსტიციის სამინისტროს გენინსპექციის უფროსი?! // ვერსია. - , 2008. - 28-29 იანვარი. - N10(65). - გვ.3[MFN: 27567]