თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; საპროტესტო აქციები.
რუსთაველის ფონდის საკონსულტაციო სემინარი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 30 აპრ.. - N6. - გვ.6[MFN: 2813]
UDC:  001.32 + 001(079)
ანოტაცია:  თსუ-ში სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის პროექტების მომზადებისა და კონკურსის პირობების გაცნობის მიზნით, ქართველოლოგიის, ჰუმანიტარული და სოციალური მეცნიერებების ფონდის(რუსთაველის საზოგადოება) მიერ გამართული საკონსულტაციო სემინარის შესახებ
თემატიკა:  სამეცნიერო ფონდები; სამეცნიერო კონკურსები.
1. "ქართული აკადემიის" განცხადება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 თებერვალი. - N41. - გვ.11[MFN: 2814]
ანოტაცია:  საქართველოს რკინიგზის პრივატიზაციასთან დაკავშირებით, სახელმწიფოებრივი და ეროვნული მნიშვნელობის ძირითადი საფრთხეების გამო
თემატიკა:  საქართველოს რკინიგზა.
1. ოთარაშვილი, მარი
არააკრედიტებული სასწავლებლის სტუდენტები ერთ წელს კარგავენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 თებერვალი. - N41. - გვ.16[MFN: 2815]
ანოტაცია:  საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში სტუდენტთა მობილობის პროგრამით გადასული სტუდენტების პრობლემები
ორგანიზაცია:  შპს "თბილისის დამოუკიდებელი უნივერსიტეტი აჭარა"; შპს "გაენათი".
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება.
1. ქობალია, მაკა
მწყემსი დააბეს და 340 ცხვარი გაიტაცეს. პოლიცია ფეხით მიმავალ გამტაცებლებს ყვარლიდან გურჯაანისკენ მიმავალ გზაზე დაეწია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 თებერვალი. - N41. - გვ.16[MFN: 2816]
ანოტაცია:  ყაჩაღური თავდასხმა ყვარლის რაიონის სოფელ სავანეთში მცხოვრებ სიმონ ყრუაშვილსა და მდინარე დურუჯის მარჯვენა სანაპიროზე არსებული ზაურ ცირიკაშვილისა და მურთაზ სეფაშვილის კუთვნილ ცხვრის ფერმაზე
პერსონალია:  ქიტიაშვილი გია (ბრალდებული); ძამუკაშვილი შოთა (თავდასხმის მონაწილე); ყრუაშვილი ელენე (მოწმე); ბურნაძე თამარ (მოწმე).
თემატიკა:  დანაშაული.
1. ხატიაშვილი, ხათუნა
თომას ბატას სახელობის უნივერსიტეტი თსუ-სთან პარტნიორული ურთიერთობის დამყარების სურვილს გამოთქვამს // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2008. - 30 აპრ.. - N6. - გვ.8[MFN: 2817]
UDC:  378.4(479.22:437 1/2)
ანოტაცია:  ჩეხეთის ქალაქ ზლინში მდებარე თომას ბატას სახელობის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის წარმომადგენელის მიროსლავა ცეგილოვას მიერ თსუ-ის სტუდენტებისთვის გაცვლითი პროგრამების პრეზენტაციის გამართვასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  თომას ბატას სახელობის უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  თსუ; საქართველო-ჩეხეთის ურთიერთობები.
1. Встреча без посредников // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 11 июня.-N8.-С.1[MFN: 2818]
UDC:  327(479.22:470)
ანოტაცია:  Встреча президента Грузии Михаила Саакашвили с президентом РФ Дмитрием Медведевым
გეოგ.დასახელება:  Санкт-Петербург.
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. Саакашвили, Михаил
Грузия открыта к решению всех вопросов : Интервью / Михаил Саакашвили ; Записала телекомпания "Рустави-2" // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 11 июня.-N8.-С.1[MFN: 2819]
UDC:  327(470:479.22)
ანოტაცია:  Интервью с президентом Грузии о встрече с президентом РФ Д. Медведевым
1. Первое заседание парламента Грузии // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 11 июня.-N8.-С.2[MFN: 2820]
UDC:  328.1(479.22)
პერსონალია:  Католикос-Патриарх Всея Грузии ИльяII; Саакашвили Михаил (президент Грузии); Бакрадзе Давид (председатель Парламента Грузии).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 277 | 278 | 279 | 280 | 281 | 282 | 283 | 284 | 285 | 286 | 287 |  შემდეგი »  ბოლო »»