სუროგატი დედობის მსურველი ჯანდაცვის საერთაშორისო სააგენტოს წინააღმდეგ : ინტერვიუ / მ.კუკუნაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.16-17[MFN: 28311]
ანოტაცია:  თეთრი წყაროს რაიონში მცხოვრები, სუროგატი დედობის მსურველი მაკა კედელაშვილის ისტორია
პერსონალია:  კუკუნაშვილი მარიამ (ჯანდაცვის საერთაშორისო სააგენტოს ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები:  მამედოვი ნოვრუზ; ახვლედიევა გულუშ; თოდუა მზია (ადვოკატი).
თემატიკა:  მედიცინა; დანაშაული; ტრეფიკინგი.
1. ჭელიძე, ზაზა
"საქსტატი" მოსახლეობის აღწერას 2013 წლისთვის დაასრულებს : ინტერვიუ / ზაზა ჭელიძე ; ესაუბრა მაია მიშელაძე // ვერსია. - , 2010. - 10-11 მარტი. - N26(375). - გვ.6[MFN: 28312]
UDC:  311(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნულ სამსახურ "საქსტატთან" დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჭელიძე ზაზა ("საქსტატის" საბჭოს თავმჯდომარე).
1. ხარშილაძე, ნინო
10 წლის ვახტანგ მჟავიას სიკვდილის მიზეზები. გლდანის ბავშვთა ადაპტაციის ცენტრს მორიგე ექთანი არ ჰყავს და ბენეფიციარებს სამედიცინო გამოკვლევის გარეშე იღებენ // ვერსია. - , 2010. - 10-11 მარტი. - N26(375). - გვ.7[MFN: 28313]
UDC:  61 + 614.21(479.22)
თემატიკა:  მედიცინა; სამედიცინო დაწესებულებები.
1. ღურჭუმელიძე, მანანა
მასწავლებლები ზეწოლაზე ალაპარაკდნენ : ინტერვიუ / მ.ღურჭუმელიძე ; ესაუბრა ნ.თორდია // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.17[MFN: 28314]
UDC:  37(092) + 323.233(479.22)
ანოტაცია:  მზადება მასწავლებელთა საპროტესტო აქციებისთვის
პერსონალია:  შავშიშვილი ტატო ("განათლების პროფესიული სინდიკატის" პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები:  შაშკინი დიმიტრი (განათლების მინისტრი).
თემატიკა:  განათლება; პედაგოგები; საპროტესტო აქციები.
1. ჯაჭვლიანი, სოსო
"თავის მაგივრად საჯდომი არ უნდა გებას და ისე უნდა იაზროვნო, როგორც შენი ქვეყნისთვის იქნება კარგი". რატომ მოტეხეს "გრეჩიხებმა" და რატომ აღარ ეძახიან "დაიცავი საქართველოში" სოსო ჯაჭვლიანს : ინტერვიუ / სოსო ჯაჭვლიანი ; ესაუბრა თამარ ლომსაძე // ვერსია. - , 2010. - 10-11 მარტი. - N26(375). - გვ.8[MFN: 28315]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პრცესებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჯაჭვლიანი სოსო (მსახიობი და რეჟისორი).
1. მაყიშვილი, ვალერი
უამრავ დარღვევას გეტყვით, რაც რკინიგზაში ხდება : ინტერვიუ / ვ.მაყიშვილი ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.18[MFN: 28316]
UDC:  656.2 + 336.58(479.22)
ანოტაცია:  დარღვევები "საქართველოს რკინიგზაში"
ორგანიზაცია:  "საქართველოს რკინიგზა".
თემატიკა:  რკინიგზა; ფინანსური ხარჯები.
"მოსკოვიდან ინფორმაცია მივიღეთ, თუკი ის მოვა ხელისუფლების სათავეში, აღიარებს აფხაზეთისა და ოსეთის დამოუკიდებლობას!.." : ინტერვიუ / ე.ჯაველიძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.19[MFN: 28317]
UDC:  32 + 821(059)
ანოტაცია:  გამოხმაურება გაზეთ "პრაიმ-ტაიმში" პაატა გაგნიძის მიერ გამოქვეყნებულ წერილზე ელიზბარ ჯაველიძისა და რეზო ამაშუკელის შესახებ
პერსონალია:  ამაშუკელი რეზო (პოეტი); გაგნიძე პაატა (ჟურნალისტი).
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნოღაიდელი ზურაბ ("სამართლიანობის პარტიის" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; მწერლობა.
1. ბალავაძე, ბენო
ილია ვეკუას რა რჩევა გაითვალისწინა გალაკტიონმა // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2007. - 23 აპრილი. - N12. - გვ.6[MFN: 28318]
UDC:  51(479.22)(092)
ანოტაცია:  გეოფიზიკოსის, აკადემიკოს ბ.ბალავაძის მოგონებები ილია ვეკუაზე
პერსონალია:  ვეკუა ილია (ქართველი მეცნიერი, მათემატიკოსი, აკადემიკოსი).
მოხსენიებული პირები:  ტაბიძე გალაკტიონი (ქართველი პოეტი); მუსხელიშვილი ნიკო (ქართველი მეცნიერი, მათემატიკოსი, აკადემიკოსი).
თემატიკა:  ქართველი მათემატიკოსები.
1. ალასანიას რეიტინგი 7 პროცენტით დაეცა. თბილისის მერობის კანდიდატები: სიურპლასი გრძელდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2010. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.3[MFN: 28319]
UDC:  32 + 303(479.22)(0.078)
ანოტაცია:  თბილისის მერობის კანდიდატების რეიტინგები - IPL-ისა და გაზეთ "ბანკებისა და ფინანსების" სოციოლოგიური ჯგუფის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები. აქვეა დეკემბრის გამოკითხვის შედეგები
თემატიკა:  პოლიტიკა; სოციოლოგიური კვლევები.
საკვანძო სიტყვები:  რეიტინგები.