სუროგატი დედობის მსურველი ჯანდაცვის საერთაშორისო სააგენტოს წინააღმდეგ : ინტერვიუ / მ.კუკუნაშვილი ; ესაუბრა გ.ზედელაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.16-17[MFN: 28311 ]
ანოტაცია: თეთრი წყაროს რაიონში მცხოვრები, სუროგატი დედობის მსურველი მაკა კედელაშვილის ისტორია
პერსონალია: კუკუნაშვილი მარიამ (ჯანდაცვის საერთაშორისო სააგენტოს ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები: მამედოვი ნოვრუზ ; ახვლედიევა გულუშ ; თოდუა მზია (ადვოკატი).
თემატიკა: მედიცინა ; დანაშაული ; ტრეფიკინგი .
ჭელიძე, ზაზა
"საქსტატი" მოსახლეობის აღწერას 2013 წლისთვის დაასრულებს : ინტერვიუ / ზაზა ჭელიძე ; ესაუბრა მაია მიშელაძე // ვერსია . - , 2010. - 10-11 მარტი. - N26(375). - გვ.6[MFN: 28312 ]
UDC: 311(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ეროვნულ სამსახურ "საქსტატთან" დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ჭელიძე ზაზა ("საქსტატის" საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: სტატისტიკა .
ხარშილაძე, ნინო
10 წლის ვახტანგ მჟავიას სიკვდილის მიზეზები. გლდანის ბავშვთა ადაპტაციის ცენტრს მორიგე ექთანი არ ჰყავს და ბენეფიციარებს სამედიცინო გამოკვლევის გარეშე იღებენ // ვერსია . - , 2010. - 10-11 მარტი. - N26(375). - გვ.7[MFN: 28313 ]
UDC: 61 + 614.21(479.22)
თემატიკა: მედიცინა ; სამედიცინო დაწესებულებები .
ღურჭუმელიძე, მანანა
მასწავლებლები ზეწოლაზე ალაპარაკდნენ : ინტერვიუ / მ.ღურჭუმელიძე ; ესაუბრა ნ.თორდია // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.17[MFN: 28314 ]
UDC: 37(092) + 323.233(479.22)
ანოტაცია: მზადება მასწავლებელთა საპროტესტო აქციებისთვის
პერსონალია: შავშიშვილი ტატო ("განათლების პროფესიული სინდიკატის" პრეზიდენტი).
მოხსენიებული პირები: შაშკინი დიმიტრი (განათლების მინისტრი).
თემატიკა: განათლება ; პედაგოგები ; საპროტესტო აქციები .
ჯაჭვლიანი, სოსო
"თავის მაგივრად საჯდომი არ უნდა გებას და ისე უნდა იაზროვნო, როგორც შენი ქვეყნისთვის იქნება კარგი". რატომ მოტეხეს "გრეჩიხებმა" და რატომ აღარ ეძახიან "დაიცავი საქართველოში" სოსო ჯაჭვლიანს : ინტერვიუ / სოსო ჯაჭვლიანი ; ესაუბრა თამარ ლომსაძე // ვერსია . - , 2010. - 10-11 მარტი. - N26(375). - გვ.8[MFN: 28315 ]
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პრცესებთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: ჯაჭვლიანი სოსო (მსახიობი და რეჟისორი).
მაყიშვილი, ვალერი
უამრავ დარღვევას გეტყვით, რაც რკინიგზაში ხდება : ინტერვიუ / ვ.მაყიშვილი ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.18[MFN: 28316 ]
UDC: 656.2 + 336.58(479.22)
ანოტაცია: დარღვევები "საქართველოს რკინიგზაში"
ორგანიზაცია: "საქართველოს რკინიგზა" .
თემატიკა: რკინიგზა ; ფინანსური ხარჯები .
ჯაველიძე, ელიზბარ
"მოსკოვიდან ინფორმაცია მივიღეთ, თუკი ის მოვა ხელისუფლების სათავეში, აღიარებს აფხაზეთისა და ოსეთის დამოუკიდებლობას!.." : ინტერვიუ / ე.ჯაველიძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 1-7 მარტი. - N9. - გვ.19[MFN: 28317 ]
UDC: 32 + 821(059)
ანოტაცია: გამოხმაურება გაზეთ "პრაიმ-ტაიმში" პაატა გაგნიძის მიერ გამოქვეყნებულ წერილზე ელიზბარ ჯაველიძისა და რეზო ამაშუკელის შესახებ
პერსონალია: ამაშუკელი რეზო (პოეტი); გაგნიძე პაატა (ჟურნალისტი).
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნოღაიდელი ზურაბ ("სამართლიანობის პარტიის" ლიდერი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; მწერლობა .
ბალავაძე, ბენო
ილია ვეკუას რა რჩევა გაითვალისწინა გალაკტიონმა // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2007. - 23 აპრილი. - N12. - გვ.6[MFN: 28318 ]
UDC: 51(479.22)(092)
ანოტაცია: გეოფიზიკოსის, აკადემიკოს ბ.ბალავაძის მოგონებები ილია ვეკუაზე
პერსონალია: ვეკუა ილია (ქართველი მეცნიერი, მათემატიკოსი, აკადემიკოსი).
მოხსენიებული პირები: ტაბიძე გალაკტიონი (ქართველი პოეტი); მუსხელიშვილი ნიკო (ქართველი მეცნიერი, მათემატიკოსი, აკადემიკოსი).
თემატიკა: ქართველი მათემატიკოსები .
ალასანიას რეიტინგი 7 პროცენტით დაეცა. თბილისის მერობის კანდიდატები: სიურპლასი გრძელდება // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.3[MFN: 28319 ]
UDC: 32 + 303(479.22)(0.078)
ანოტაცია: თბილისის მერობის კანდიდატების რეიტინგები - IPL-ისა და გაზეთ "ბანკებისა და ფინანსების" სოციოლოგიური ჯგუფის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები. აქვეა დეკემბრის გამოკითხვის შედეგები
თემატიკა: პოლიტიკა ; სოციოლოგიური კვლევები .
საკვანძო სიტყვები: რეიტინგები .