"მიცუბიში" ქართულ ბაზარზე სამოქმედო სეგმენტს აფართოებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 მარტი. - N76. - გვ.5[MFN: 2857]
ანოტაცია:  თბილისში, პუშკინის 19-ში, "მიცუბიშის" ახალი მაღაზიის გახსნის თაობაზე
პერსონალია:  მალიკი ჰარუნ ("მიცუბიშის ოფიციალური წარმომადგენლობის" დირექტორი); შიგეტა დაისკუ ("მიცუბიშის" გაყიდვებისა და მარკეტინგის დეპარტამენტის გაყიდვების მენეჯერი).
თემატიკა:  სავაჭრო ობიექტები.
1. Метревели, Александр
"Я готов вернуться на Родину, если позовут" / Александр Метревели ; Записал Мурад Алашвили // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 11 июня.-N8.-С.15[MFN: 2858]
ანოტაცია:  Беседа с теннисистом
1. აზიური ბანკები ფსონს დოლარის გამყარებაზე დებენ.აზიის ქვეყნები ამერიკული აქტივების შესყიდვას განაგრძობენ / მოამზადა ც.კაიკაციშვილმა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 13 მაისი. - N4. - გვ.9[MFN: 2859]
UDC:  336.1 + 336.743.22(5)
ანოტაცია:  აზიის ქვეყნების დამოკიდებულება აშშ-ის ეკონომიკაზე და დოლარის რეზერვის მოცულობა ამ ქვეყნებში
თემატიკა:  ფინანსები; დოლარი.
1. ზირქიშვილი, ლალი
ფადი ასლი-ქათმის ქურდი თუ ქართული ბიზნესელიტის ვარსკვლავი? // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-12 ივნისი. - N67(122). - გვ.6[MFN: 2860]
ანოტაცია:  ფირმა "სადიასთან" დაკავშირებული სკანდალი
პერსონალია:  ასლი ფადი (ბიზნესმენი); ნაჰასი ფადი (ბიზნესმენი).
1. Исашвили, Светлана
"Баланчино" находит таланты // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 11 июня.-N8.-С.16[MFN: 2861]
UDC:  784.67(470)
ანოტაცია:  Концерт ансамбля "Баланчино" - юных воспитанников Майи Баланчивадзе в Москве
თემატიკა:  ბავშვთა სიმღერები.
ნატოს 10 წევრი საქართველოსთვის "მაპ"-ს არაოფიციალური წერილით ითხოვს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 მარტი. - N76. - გვ.6[MFN: 2862]
ანოტაცია:  ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის 10 სახელმწიფოს (ბულგარეთი, ესტონეთი, ლატვია, ლიტვა, პოლონეთი, რუმინეთი, სლოვაკეთი, სლოვენია, ჩეხეთი, კანადა) მიერ მიწერილი არაოფიციალური წერილი ნატოს გენერალური მდივნის, იაპ დე ჰოოპ სხეფერისადმი, საქართველოსა და უკრაინისათვის "მაპ"-ის მინიჭების თხოვნით
პერსონალია:  ფიჩხაძე შალვა (არასამთავრობო ორგანიზაციის "საქართველო ნატოში" ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ბუქარესტის სამიტი.
1. ბირკაძე, ლაშა
ვინ გადაუხდის ბადრი პატარკაციშვილის შტაბის წევრებს 7 მილიონს. ექსკლუზიური ინტერვიუ გარდაცვლილი ბიზნესმენის ოჯახის ადვოკატთან / ლაშა ბირკაძე ; ესაუბრა ლალი როზომაშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-12 ივნისი. - N67(122). - გვ.7[MFN: 2863]
ანოტაცია:  დავა ბიზნესმენ ბადრი პატარკაციშვილის ქონებასთან დაკავშირებით
გეოგ.დასახელება:  ამერიკა; საქართველო; ნიუ-იორკი; თბილისი.
თემატიკა:  სამართალი; ეკონომიკა.
1. ციფურაშვილი, თამარ
"შევარდნაძისოდენა ბოროტება არავის უქნია ამ ქვეყნისთვის, მაგრამ ასეთი საშინელი მძვინვარება არ ყოფილა, მაგრამ..." რატომ მისცა ხმა "ნაციონალებს" პროფესორმა, რომელსაც უნივერსიტეტი დაატოვებინეს : ინტერვიუ / თამარ ცოფურაშვილი ; ესაუბრა რეზო შატაკიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-12 ივნისი. - N67(122). - გვ.8[MFN: 2864]
ფოტოები:  თამარ ცოფურაშვილი
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (ექს-პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; ხელისუფლება; აქციები.
1. დაკრედიტების კრიზისმა აზიამდეც მიაღწია. აზიის ქვეყნების ბანკების უმრავლესობის კვარტალურმა ანგარიშმა ინვესტორები გააწბილა / მოამზადა ც.კაიკაციშვილმა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 13 მაისი. - N4. - გვ.9[MFN: 2865]
UDC:  330(5)
ანოტაცია:  ინვესტიციების შემცირებაზე აზიის ქვეყნებში. მსოფლიო ეკონომიკის პრობლემების გავლენა აზიის ქვეყნების ეკონომიკაზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 282 | 283 | 284 | 285 | 286 | 287 | 288 | 289 | 290 | 291 | 292 |  შემდეგი »  ბოლო »»