"მიცუბიში" ქართულ ბაზარზე სამოქმედო სეგმენტს აფართოებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 მარტი. - N76. - გვ.5[MFN: 2857]
ანოტაცია: თბილისში, პუშკინის 19-ში, "მიცუბიშის" ახალი მაღაზიის გახსნის თაობაზე
პერსონალია:მალიკი ჰარუნ ("მიცუბიშის ოფიციალური წარმომადგენლობის" დირექტორი); შიგეტა დაისკუ ("მიცუბიშის" გაყიდვებისა და მარკეტინგის დეპარტამენტის გაყიდვების მენეჯერი).
"Я готов вернуться на Родину, если позовут" / Александр Метревели ; Записал Мурад Алашвили // Свободная Грузия. - , 2008. - Еженедельное приложение Москва-Тбилиси 11 июня.-N8.-С.15[MFN: 2858]
ნატოს 10 წევრი საქართველოსთვის "მაპ"-ს არაოფიციალური წერილით ითხოვს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 21 მარტი. - N76. - გვ.6[MFN: 2862]
ანოტაცია: ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის 10 სახელმწიფოს (ბულგარეთი, ესტონეთი, ლატვია, ლიტვა, პოლონეთი, რუმინეთი, სლოვაკეთი, სლოვენია, ჩეხეთი, კანადა) მიერ მიწერილი არაოფიციალური წერილი ნატოს გენერალური მდივნის, იაპ დე ჰოოპ სხეფერისადმი, საქართველოსა და უკრაინისათვის "მაპ"-ის მინიჭების თხოვნით
პერსონალია:ფიჩხაძე შალვა (არასამთავრობო ორგანიზაციის "საქართველო ნატოში" ხელმძღვანელი).
"შევარდნაძისოდენა ბოროტება არავის უქნია ამ ქვეყნისთვის, მაგრამ ასეთი საშინელი მძვინვარება არ ყოფილა, მაგრამ..." რატომ მისცა ხმა "ნაციონალებს" პროფესორმა, რომელსაც უნივერსიტეტი დაატოვებინეს : ინტერვიუ / თამარ ცოფურაშვილი ; ესაუბრა რეზო შატაკიშვილი // ვერსია. - თბ., 2008. - 11-12 ივნისი. - N67(122). - გვ.8[MFN: 2864]