კაცია კრისტიანი // სარბიელი . - , 2007. - 28 თებერვალი. - N44. - გვ.16[MFN: 28691 ]
ანოტაცია: მძლეოსნობის შესახებ.
პერსონალია: კენტველი კრისტიან (მძლეოსანი).
თემატიკა: სპორტი ; მძლეოსნობა .
Европа вспомнила об августе 2008-го.Боевыми действиями в Южной Осетии занялся Международный уголовный суд // Независимая газета . - M, 2010. - 22-23 января. - N010-011. - C.1,2[MFN: 28692 ]
UDC: 327 + 94(470:479.22)"2008"
ანოტაცია: Следственная группа Международного уголовного суда прибудет в Грузию для расследования обстоятельств начала войны в Цхинвали в августе 2008 года
მოხსენიებული პირები: Джиоев Мурад (министр иностранных дел Южной Осетии); Саакашвили Михаил (президент Грузии); Рар Александр (политолог).
თემატიკა: საერთახორისო ურთიერთობები ; რუსეთ-საქართველოს ომი .
ცანავა, შოთა
ღორის გრიპის დასასრული : ინტერვიუ / შ. ცანავა ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი . - , 2010. - 18 მარტი. - N69. - გვ.4[MFN: 28693 ]
UDC: 61(479.22) + 616.9(479.22)
ანოტაცია: საუბარი დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილესთან საქართველოში შემოდგომა-ზამთრის სეზონზე დაფიქსირებულ H1N1 ვირუსის შემთხვევებზე
თემატიკა: ჯანდაცვა ; ინფექციური დაავადებები .
Лейбористы требуют отдать президента под Гаагский трибунал : Информация "GHN" // Свободная Грузия . - , 2010. - 18 марта. - N23-24. - С.2[MFN: 28694 ]
UDC: 654.19 + 342.77 + 329(479.22)
ანოტაცია: В связи с имитированным сюжетом "Хроника плохого будущего" телеканала "Имеди".
მოხსენიებული პირები: Нателашвили Шалва (лидер Лейбористской партии).
თემატიკა: ტელეკომპანიები ; ტელეგადაცემები ; ადამიანის უფლებები ; ოპოზიციური პარტიები და მოძრაობები .
Грузинскую оппозицию обвинили в измене // Независимая газета . - M, 2010. - 26 января. - N013. - C.1,6[MFN: 28695 ]
ანოტაცია: Делегация грузинских оппозиционных политиков направится в Москву для переговоров по решению межгосударственных проблем
მოხსენიებული პირები: Ногаидели Зураб (экс-премьер-министр Грузии); Дзидзигури Звиад (лидер Консервативной партии Грузии); Натадзе Нодар (лидер "Народного фронта"); Хабази Коба (член парламента Грузии); Бурджанадзе Нино (экс-спикер парламента Грузии); Мерабишвили Вано (министр внутренних дел Грузии).