ხელისუფლებას მილიონამდე ხმა გარანტირებული აქვს : ინტერვიუ / ნანა კაკაბაძე ; ესაუბრა გვანცა კოპლატაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 15 მარტი. - N66. - გვ.14[MFN: 28742]
ანოტაცია:  არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" ლიდერი საუბრობს საარჩევნო სიების გაყალბების შესახებ.
გოგა ხაინდრავა: "ეტყობა, ვანოს პრეზიდენტობა სურს" : ინტერვიუ / გ. ხაინდრავა ; ესაუბრა სალომე ცეცხლაძე // რეზონანსი. - , 2010. - 18 მარტი. - N69. - გვ.16[MFN: 28743]
UDC:  654.197(479.22) + 351.862.44(479.22)
ანოტაცია:  მოძრაობა "დაიცავი საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერი საუბრობს ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში გასულ "იმიტირებულ ქრონიკასა" და რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ გავრცელებულ ფარულ ჩანაწერებზე
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); არველაძე გიორგი (ტელეკომპანია "იმედის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  ტელევიზია; ტელეგადაცემები; ქვეყნის უსაფრთხოების დაცვა.
1. ხოჯავა, მ.
ბატონო პრეზიდენტო, "SOS"! "HELP"! გვიშველეეეთ! // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 8-14 მარტი. - N10. - გვ.22[MFN: 28744]
UDC:  332.012.32 + 343.72(479.22)
ანოტაცია:  ღია წერილი პრეზიდენტ სააკაშვილს თაღლითური ჯგუფის გამოსავლენად საქმის დაჩქარების თხოვნით
პერსონალია:  ქარქაშაძე ლიანა (თაღლითური ჯგუფის წევრი); პეტროსიანი ჯულიეტა (თაღლითური ჯგუფის წევრი); რამიშვილი ანა (ნოტარიუსი).
ორგანიზაცია:  თბილისის შს სამინისტროს ვაკე-საბურთალოს სამმართველო.
თემატიკა:  კერძო საკუთრება; თაღლითობა.
რა მოხდა სამყაროს წარმოქმნისას დიდი აფეთქების პირველ წამებში? ATLAS-ის დიდი ექსპერიმენტი // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2007. - 28 მაისი. - N14. - გვ.7[MFN: 28745]
UDC:  001 + 004
ანოტაცია:  გერმანელი პროფესორის, CERN-ის გენერალური დირექტორის მრჩევლის ჰანს ჰოფმანის მიერ თსუ-ში წაკითხულ ლექციასთან დაკავშირებით, რომელიც ეხებოდა GRID-ის სისტემისა და თანამედროვე მსოფლიოზე კომპიუტერიზაციის ზეგავლენას
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა ჯემალ (პროფესორი); ჯობავა თამარ (პროფესორი).
თემატიკა:  მეცნიერება; საინფორმაციო ტექნოლოგიები.
Газопровод без тбилисского согласия. Цхинвали обеспокоился энергетической безопасностью // Независимая газета. - M, 2007. - 20 февраля. - N36. - C.7[MFN: 28746]
UDC:  622.891.4 + 323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია:  Цхинвали строит газопровод в обход Грузии
მოხსენიებული პირები:  Бурджанадзе Нино (председатель парламента Грузии); Антадзе Мераб (госминистр Грузии по урегулированию конфликтов); Гаглоева Ирина (председатель комитета информации и печати Южной Осетии); Куприянов Сергей (пресс-секретарь "Газпрома").
თემატიკა:  გაზსადენები; კონფლიქტური რეგიონები.
უეთეროდ დარჩენილები. უპარტიო დეპუტატები საზოგადოებრივ მაუწყებელს უპირისპირდებიან // რეზონანსი. - , 2010. - 18 მარტი. - N69. - გვ.16[MFN: 28747]
UDC:  654.197(479.22) + 342.534(479.22)
ანოტაცია:  პარლამენტის დამოუკიდებელი დეპუტატები - გია ცაგარეიშვილი და კარლო კოპალიანი "მეორე არხის" ეთერში მათი ბრიფინგების გაშუქების მოთხოვნით
მოხსენიებული პირები:  გახელაძე ლევან (საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ტელევიზია; დეპუტატები.
რა პროგნოზებს აკეთებენ მეცნიერები "ნასა"-ს მიერ გავრცელებულ შოკისმომგვრელ ინფორმაციებზე? // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 8-14 მარტი. - N10. - გვ.47[MFN: 28748]
UDC:  550.34
ანოტაცია:  მიწისძვრების შედეგად დედამიწის ღერძის გადახრასთან დაკავშირებით /თანდართულია გეოფიზიკოს თამაზ ჭილაძის კომენტარი/
პერსონალია:  ჭილაძე თამაზ (გეოფიზიკოსი).
თემატიკა:  კატაკლიზმები; მიწისძვრები.
Кавказский вояж немецкого министра. Германия предлагает равновекторное сотрудничество // Независимая газета. - M, 2007. - 21 февраля. - N37. - C.6[MFN: 28749]