ხელისუფლებას მილიონამდე ხმა გარანტირებული აქვს : ინტერვიუ / ნანა კაკაბაძე ; ესაუბრა გვანცა კოპლატაძე // რეზონანსი . - , 2010. - 15 მარტი. - N66. - გვ.14[MFN: 28742 ]
ანოტაცია: არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" ლიდერი საუბრობს საარჩევნო სიების გაყალბების შესახებ.
გოგა ხაინდრავა: "ეტყობა, ვანოს პრეზიდენტობა სურს" : ინტერვიუ / გ. ხაინდრავა ; ესაუბრა სალომე ცეცხლაძე // რეზონანსი . - , 2010. - 18 მარტი. - N69. - გვ.16[MFN: 28743 ]
UDC: 654.197(479.22) + 351.862.44(479.22)
ანოტაცია: მოძრაობა "დაიცავი საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერი საუბრობს ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში გასულ "იმიტირებულ ქრონიკასა" და რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ გავრცელებულ ფარულ ჩანაწერებზე
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი); არველაძე გიორგი (ტელეკომპანია "იმედის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: ტელევიზია ; ტელეგადაცემები ; ქვეყნის უსაფრთხოების დაცვა .
ხოჯავა, მ.
ბატონო პრეზიდენტო, "SOS"! "HELP"! გვიშველეეეთ! // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 8-14 მარტი. - N10. - გვ.22[MFN: 28744 ]
UDC: 332.012.32 + 343.72(479.22)
ანოტაცია: ღია წერილი პრეზიდენტ სააკაშვილს თაღლითური ჯგუფის გამოსავლენად საქმის დაჩქარების თხოვნით
პერსონალია: ქარქაშაძე ლიანა (თაღლითური ჯგუფის წევრი); პეტროსიანი ჯულიეტა (თაღლითური ჯგუფის წევრი); რამიშვილი ანა (ნოტარიუსი).
ორგანიზაცია: თბილისის შს სამინისტროს ვაკე-საბურთალოს სამმართველო .
თემატიკა: კერძო საკუთრება ; თაღლითობა .
ლდოკონენი, მაკა
რა მოხდა სამყაროს წარმოქმნისას დიდი აფეთქების პირველ წამებში? ATLAS-ის დიდი ექსპერიმენტი // თბილისის უნივერსიტეტი . - , 2007. - 28 მაისი. - N14. - გვ.7[MFN: 28745 ]
UDC: 001 + 004
ანოტაცია: გერმანელი პროფესორის, CERN-ის გენერალური დირექტორის მრჩევლის ჰანს ჰოფმანის მიერ თსუ-ში წაკითხულ ლექციასთან დაკავშირებით, რომელიც ეხებოდა GRID-ის სისტემისა და თანამედროვე მსოფლიოზე კომპიუტერიზაციის ზეგავლენას
მოხსენიებული პირები: ხუბუა ჯემალ (პროფესორი); ჯობავა თამარ (პროფესორი).
თემატიკა: მეცნიერება ; საინფორმაციო ტექნოლოგიები .
Газопровод без тбилисского согласия. Цхинвали обеспокоился энергетической безопасностью // Независимая газета . - M, 2007. - 20 февраля. - N36. - C.7[MFN: 28746 ]
UDC: 622.891.4 + 323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია: Цхинвали строит газопровод в обход Грузии
მოხსენიებული პირები: Бурджанадзе Нино (председатель парламента Грузии); Антадзе Мераб (госминистр Грузии по урегулированию конфликтов); Гаглоева Ирина (председатель комитета информации и печати Южной Осетии); Куприянов Сергей (пресс-секретарь "Газпрома").
თემატიკა: გაზსადენები ; კონფლიქტური რეგიონები .
უეთეროდ დარჩენილები. უპარტიო დეპუტატები საზოგადოებრივ მაუწყებელს უპირისპირდებიან // რეზონანსი . - , 2010. - 18 მარტი. - N69. - გვ.16[MFN: 28747 ]
UDC: 654.197(479.22) + 342.534(479.22)
ანოტაცია: პარლამენტის დამოუკიდებელი დეპუტატები - გია ცაგარეიშვილი და კარლო კოპალიანი "მეორე არხის" ეთერში მათი ბრიფინგების გაშუქების მოთხოვნით
მოხსენიებული პირები: გახელაძე ლევან (საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: ტელევიზია ; დეპუტატები .
რა პროგნოზებს აკეთებენ მეცნიერები "ნასა"-ს მიერ გავრცელებულ შოკისმომგვრელ ინფორმაციებზე? // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 8-14 მარტი. - N10. - გვ.47[MFN: 28748 ]
UDC: 550.34
ანოტაცია: მიწისძვრების შედეგად დედამიწის ღერძის გადახრასთან დაკავშირებით /თანდართულია გეოფიზიკოს თამაზ ჭილაძის კომენტარი/
პერსონალია: ჭილაძე თამაზ (გეოფიზიკოსი).
თემატიკა: კატაკლიზმები ; მიწისძვრები .
Кавказский вояж немецкого министра. Германия предлагает равновекторное сотрудничество // Независимая газета . - M, 2007. - 21 февраля. - N37. - C.6[MFN: 28749 ]
UDC: 327 + 327.7
• Симонян, Юрий ;
ანოტაცია: Министр иностранных дел Германии пообещал способствовать справедливому решению проблем Грузии
მოხსენიებული პირები: Штайнмайер Франк-Вальтер (министр иностранных дел Германии); Закареишвили Паата (руководитель Центра развития и сотрудничества).
თემატიკა: პოლიტიკა ; გაერო .
ცინცაძე, იასე
"ჟურნალისტის დღიურის" ჟურნალისტმა პროტესტის ნიშნად "იმედი" დატოვა : ინტერვიუ / იასე ცინცაძე ; ესაუბრა გიორგი ფუტკარაძე // რეზონანსი . - , 2010. - 15 მარტი. - N66. - გვ.16[MFN: 28750 ]
UDC: 654.197 + 070.422(479.22)
ანოტაცია: ჟურნალისტის პროტესტი ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში გასული "მოდელირებული ქრონიკის" გამო.
თემატიკა: ტელეგადაცემები ; ჟურნალისტები .
არველაძე, გიორგი
გიორგი არველაძე: "არანაირი გადაცემა ხელისუფლებასთან ან ვინმესთან ტელევიზიის გარეთ არ თანხმდება" : ინტერვიუ / გიორგი არველაძე ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი . - , 2010. - 15 მარტი. - N66. - გვ.16[MFN: 28751 ]
ანოტაცია: ტელეკომპანია "იმედის" გენერალური დირექტორი საუბრობს გადაცემა "მომავლის ქრონიკის" გაკეთების დროს დაშვებულ შეცდომებსა და მისი პასუხისმგებლობის შესახებ.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2871 | 2872 | 2873 | 2874 | 2875 | 2876 | 2877 | 2878 | 2879 | 2880 | 2881 | შემდეგი » ბოლო »»