მასწავლებლების უმრავლესობა სერტიფიცირებაზე უარს ამბობს : ინტერვიუ / ნ. პოტრჟებსკაია ; ესაუბრნენ მ. ოთარაშვილი და ქ. იორამიშვილი // რეზონანსი. - , 2010. - 27 მარტი. - N78. - გვ.11[MFN: 29214]
ანოტაცია: პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდებთან დაკავშირებით საუბრობს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი
Саакашвили предупредил. Президент Грузии напомнил западу о более высоких ценностях, нежели российский газ // Независимая газета. - M, 2007. - 20-21 апреля. - N82-83. - C.6[MFN: 29215]
ანოტაცია: В Тбилиси открылся семинар Парламентской ассамблеи НАТО на тему "Грузия на пути евроатлантичекой интеграции"
მოხსენიებული პირები:Лелло Хосе (президент ПА НАТО); Семнеби Питер (спецпредставитель Евросоюза в странах Южного Кавказа); Бурджанадзе Нино (председатель парламента Грузии); Коваленко Вячеслав (посол РФ в Грузии); Келин Андрей (директор 4-го департамента МИД РФ по вопросам СНГ).
ათი ლექცია საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში. ყოვლისმომცველი კურსი, რომელიც ქართული საეკლესიო ხელოვნების პოპულარიზაციას ემსახურება // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 4-10 მარტი. - N54. - გვ.6[MFN: 29218]
მოხსენიებული პირები:ჩუბინაშვილი გიორგი (საქართველოს ეროვნული მუზეუმის თანამშრომელი); უროტაძე ეთერ (თბილისის სასულიერო აკადემიის ქარგვის სახელოსნოს ხელმძღვანელი); მამა მაკარი [თოდუა] (ყოვლადწმიდა სამების ლავრის ხატმწერი).
Грузинская оппозиция выходит на улицу. В Тбилиси готовятся самые масштабные после революции роз акции протеста // Независимая газета. - M, 2007. - 24 апреля. - N85. - C.6[MFN: 29220]
ეს სიხარულის ცრემლები იყო... დღემდე ვცდილობ გარკვევას, თუ რატომ ავირჩე მუსიკის გზა, რატომ ვაკეთებ, რასაც ვაკეთებ და რატომ უნდა გავაკეთო ეს მომავალშიც... : ინტერვიუ / ჰირომი უეჰარა / ესაუბრა მზეხა მახარაძე // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2010. - 4-10 მარტი. - N54. - გვ.8-9[MFN: 29222]
Саакашвили восстанавливает Южную Осетию в советских границах. Временной администрации региона обещано представительство в центральных органах власти Грузии // Независимая газета. - M, 2007. - 24 апреля. - N85. - C.6[MFN: 29223]