კაცი, რომელსაც ლიტერატურა ძლიერ უყვარს // ახალი განათლება. - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.4[MFN: 29230]
ანოტაცია:  გურამ დოჩანაშვილის მოთხრობის ანალიზი
მოხსენიებული პირები:  წიფურია ბელა (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი).
ადგილობრივ ორგანოებში შტატები გააორმაგეს, დაფინანსება 34 პროცენტით გაზარდეს // რეზონანსი. - , 2010. - 31 მარტი. - N82. - გვ.1,4[MFN: 29231]
UDC:  336.14(479.22) + 324(479.22)
ანოტაცია:  სახელმწიფო ბიუჯეტში ადგილობრივი თვითმმართველობისთვის გამოყოფილი თანხების ზრდასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  მელიქიშვილი ზურაბ (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სახელმწიფო ბიუჯეტი; ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები.
"თქვენ ხართ პირველი, ვისაც ამას ვეუბნები..." რა შემოთავაზებები მიიღო ცაგარეიშვილმა ყოფილი კოლეგებისგან და რატომ დაინტერესდა მისი "საპარლამენტო სტატუსით" ირაკლი ალასანია : ინტერვიუ / გია ცაგარეიშვილი ; ესაუბრა მაია თერაძე // ვერსია. - , 2010. - 31 მარტი-6 აპრილი. - N35(384). - გვ.2[MFN: 29232]
მოხსენიებული პირები:  ცაგარეიშვილი გია (დეპუტატი).
ირაკლი ალასანიას წინააღმდეგ კომპრომატების ახალი ომი იწყება. არის თუ არა ნიკა ივანიშვილი ალასანიას პარიის დამფუძნებელი და რა სტატუსით ესწრებოდა "ავისუფალი დემოკრატების" დამფუძნებელთა კრებას? // ვერსია. - , 2010. - 31 მარტი-6 აპრილი. - N35(384). - გვ.3[MFN: 29233]
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარიები.
სად გაქრა 3 პატიმარი? ქართულმა მხარემ 6 ოსი ტყვე გაათავისუფლა, ცხინვალში კი მხოლოდ 3 დაითვალეს // რეზონანსი. - , 2010. - 31 მარტი. - N82. - გვ.1,3[MFN: 29234]
UDC:  323.173(479.22:479.225) + 342.7(479.22)
ანოტაცია:  ქართული მხარის მიერ ოსი ტყვეების გათავისუფლების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ჯუღელი ვლადიმერ (ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; ადამიანის უფლებები.
1. "ჯუნიორ ეჩივმენტ-საქართველო" იწყებს ახალ, 2010 წლის სატრენინგო სეზონს // ახალი განათლება. - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.5[MFN: 29235]
UDC:  373.5 + 37.091.313(479.22)
ანოტაცია:  სკოლის სტრატეგიული გეგმის შედგენა და თანამშრომელთა გადამზადება
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; ტრენინგები.
1. სსიპ საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის განცხადება // ახალი განათლება. - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.5[MFN: 29236]
UDC:  37.091.313(479.22)
ანოტაცია:  "სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები საჯარო სკოლებისათვის 2010" პროექტის თაობაზე
ორგანიზაცია:  სსიპ "საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი".
თემატიკა:  სასკოლო პროექტები.
1. თოდუა, შავლეგ
როგორ ახდენს აღმასრულებელი ვალის იძულებით ამოღებას? რა უნდა იცოდნენ ბანკების მოვალეებმა? : ინტერვიუ / შ.თოდუა ; ესაუბრა დ.მეფარიშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 მარტი-4 აპრილი. - N13. - გვ.5[MFN: 29237]
UDC:  336.71 + 336.77(479.22)
ანოტაცია:  ბანკების მიერ დავალიანებების ამოღების შესახებ
თემატიკა:  საბანკო საქმე; კრედიტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2919 | 2920 | 2921 | 2922 | 2923 | 2924 | 2925 | 2926 | 2927 | 2928 | 2929 |  შემდეგი »  ბოლო »»