კაცი, რომელსაც ლიტერატურა ძლიერ უყვარს // ახალი განათლება . - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.4[MFN: 29230 ]
ანოტაცია: გურამ დოჩანაშვილის მოთხრობის ანალიზი
მოხსენიებული პირები: წიფურია ბელა (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა: ქართული ლიტერატურა .
ადგილობრივ ორგანოებში შტატები გააორმაგეს, დაფინანსება 34 პროცენტით გაზარდეს // რეზონანსი . - , 2010. - 31 მარტი. - N82. - გვ.1,4[MFN: 29231 ]
UDC: 336.14(479.22) + 324(479.22)
ანოტაცია: სახელმწიფო ბიუჯეტში ადგილობრივი თვითმმართველობისთვის გამოყოფილი თანხების ზრდასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები: მელიქიშვილი ზურაბ (პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: სახელმწიფო ბიუჯეტი ; ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები .
"თქვენ ხართ პირველი, ვისაც ამას ვეუბნები..." რა შემოთავაზებები მიიღო ცაგარეიშვილმა ყოფილი კოლეგებისგან და რატომ დაინტერესდა მისი "საპარლამენტო სტატუსით" ირაკლი ალასანია : ინტერვიუ / გია ცაგარეიშვილი ; ესაუბრა მაია თერაძე // ვერსია . - , 2010. - 31 მარტი-6 აპრილი. - N35(384). - გვ.2[MFN: 29232 ]
მოხსენიებული პირები: ცაგარეიშვილი გია (დეპუტატი).
ირაკლი ალასანიას წინააღმდეგ კომპრომატების ახალი ომი იწყება. არის თუ არა ნიკა ივანიშვილი ალასანიას პარიის დამფუძნებელი და რა სტატუსით ესწრებოდა "ავისუფალი დემოკრატების" დამფუძნებელთა კრებას? // ვერსია . - , 2010. - 31 მარტი-6 აპრილი. - N35(384). - გვ.3[MFN: 29233 ]
თემატიკა: პოლიტიკა ; პოლიტიკური პარიები .
სად გაქრა 3 პატიმარი? ქართულმა მხარემ 6 ოსი ტყვე გაათავისუფლა, ცხინვალში კი მხოლოდ 3 დაითვალეს // რეზონანსი . - , 2010. - 31 მარტი. - N82. - გვ.1,3[MFN: 29234 ]
UDC: 323.173(479.22:479.225) + 342.7(479.22)
ანოტაცია: ქართული მხარის მიერ ოსი ტყვეების გათავისუფლების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: ჯუღელი ვლადიმერ (ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები ; ადამიანის უფლებები .
"ჯუნიორ ეჩივმენტ-საქართველო" იწყებს ახალ, 2010 წლის სატრენინგო სეზონს // ახალი განათლება . - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.5[MFN: 29235 ]
UDC: 373.5 + 37.091.313(479.22)
ანოტაცია: სკოლის სტრატეგიული გეგმის შედგენა და თანამშრომელთა გადამზადება
თემატიკა: საჯარო სკოლები ; ტრენინგები .
სსიპ საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის განცხადება // ახალი განათლება . - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.5[MFN: 29236 ]
UDC: 37.091.313(479.22)
ანოტაცია: "სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები საჯარო სკოლებისათვის 2010" პროექტის თაობაზე
ორგანიზაცია: სსიპ "საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი" .
თოდუა, შავლეგ
როგორ ახდენს აღმასრულებელი ვალის იძულებით ამოღებას? რა უნდა იცოდნენ ბანკების მოვალეებმა? : ინტერვიუ / შ.თოდუა ; ესაუბრა დ.მეფარიშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 29 მარტი-4 აპრილი. - N13. - გვ.5[MFN: 29237 ]
UDC: 336.71 + 336.77(479.22)
ანოტაცია: ბანკების მიერ დავალიანებების ამოღების შესახებ
თემატიკა: საბანკო საქმე ; კრედიტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2919 | 2920 | 2921 | 2922 | 2923 | 2924 | 2925 | 2926 | 2927 | 2928 | 2929 | შემდეგი » ბოლო »»