თემატიკა: კანონიერი ქურდები .
"სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობა" // ახალი განათლება . - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.7[MFN: 29245 ]
UDC: 37.091.313(479.22)
ანოტაცია: "სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობის" პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებული კონკურსის "მოსწავლეთა სათემო ინიციატივები" თაობაზე
კვლევა, რომელსაც მხოლოდ ხელისუფლება და საპარლამენტო ოპოზიცია ენდობა // რეზონანსი . - , 2010. - 31 მარტი. - N82. - გვ.2[MFN: 29246 ]
• ფუტკარაძე, გიორგი ;
ანოტაცია: ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით ამერიკის საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის დაკვეთით ჩატარებული კვლევის შედეგები
მოხსენიებული პირები: უგულავა გიგი (თბილისის მერი); თარგამაძე გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის" ლიდერი); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი); მელიქიშვილი ზურაბ ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები ; პოლიტიკური პარტიები .
"აი, ახლა ეძლევათ გაზეთებს უნიკალური საშუალება!" : ინტერვიუ / თ.შაშიაშვილი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 29 მარტი - 4 აპრილი. - N13. - გვ.7[MFN: 29247 ]
ანოტაცია: საუბარი სახელმწიფო მოხელეებზე
მოხსენიებული პირები: გოგორიშვილი ხათუნა (პარლამენტარი); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტარი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).