"სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობა" // ახალი განათლება. - , 2010. - 25-31 მარტი. - N10. - გვ.7[MFN: 29245]
ანოტაცია:  "სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობის" პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებული კონკურსის "მოსწავლეთა სათემო ინიციატივები" თაობაზე
კვლევა, რომელსაც მხოლოდ ხელისუფლება და საპარლამენტო ოპოზიცია ენდობა // რეზონანსი. - , 2010. - 31 მარტი. - N82. - გვ.2[MFN: 29246]
UDC:  324(479.22) + 329(479.22)
ანოტაცია:  ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით ამერიკის საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის დაკვეთით ჩატარებული კვლევის შედეგები
მოხსენიებული პირები:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); თარგამაძე გიორგი ("ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის" ლიდერი); ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); კუკავა კახა ("კონსერვატიული პარტიის" ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე (პარტია "საქართველოს გზის" ლიდერი); მელიქიშვილი ზურაბ ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები; პოლიტიკური პარტიები.
"აი, ახლა ეძლევათ გაზეთებს უნიკალური საშუალება!" : ინტერვიუ / თ.შაშიაშვილი ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2010. - 29 მარტი - 4 აპრილი. - N13. - გვ.7[MFN: 29247]
ანოტაცია:  საუბარი სახელმწიფო მოხელეებზე
მოხსენიებული პირები:  გოგორიშვილი ხათუნა (პარლამენტარი); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტარი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).