სახელშეკრულებო სამართალი საქართველოში // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 24-30 მარტი. - N10. - გვ.20[MFN: 29510 ]
ანოტაცია: Georgia-USA SCGF განმარტებები ვალდებულებითი სამართლის ტერმინებზე
ორგანიზაცია: Georgia-USA SCGF - საქართველო-აშშ სტრატეგიული თანამშრომლობისა და დემოკრატიული მმართველობის ფონდი .
თემატიკა: სამოქალაქო კოდექსი .
საკვანძო სიტყვები: სახელშეკრულებო სამართალი .
სამადაშვილი, ზაალ
"ადამიანები, როგორც ამბები, ძალიან ჰგვანან ერთმანეთს" : ინტერვიუ / ზაალ სამადაშვილი ; ესაუბრა ნანა კობაიძე // ლიტერატურული გაზეთი . - , 2010. - 5-18 მარტი. - N21. - გვ.12[MFN: 29511 ]
UDC: 821.252.1(092)
ანოტაცია: მწერალი საუბრობს თავის შემოქმედებასა და სამომავლო გეგმებზე.
თემატიკა: ლიტერატურა ; ქართველი მწერლები .
მასხარაშვილი, სვიმონ
"წიგნის კითხვა - აქამდე არნახული, არსად შეხვედრილი - მეორე "მე"-ს პოვნაა" : ინტერვიუ / ს. მასხარაშვილი ; ესაუბრა თამარ ჟურული // ლიტერატურული გაზეთი . - , 2010. - 5-18 მარტი. - N21. - გვ.13[MFN: 29512 ]
ანოტაცია: ისტორიკოსის საუბარი წიგნის კითხვისა და ლიტერატურის მნიშვნელობის შესახებ.
თემატიკა: ისტორიკოსები .
ერისიმედის მოსახლეობა აზერბაიჯანელი მესაზღვრის დასჯას ითხოვს და სისხლის აღებით იმუქრება. აზერბაიჯანის ხელისუფლება აცხადებს, რომ ქართველი მწყემსები შეიარარებულ აზერბაიჯანელ მესაზღვრეებს ცივი იარაღით ემუქრებოდნენ // რეზონანსი . - , 2010. - 15 აპრილი. - N95. - გვ.3-4[MFN: 29513 ]
UDC: 343.23 + 341.222(479.22:479.24)
ანოტაცია: საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარზე მომხდარ მკვლელობებთან დაკავშირებით.
პერსონალია: გაურგაშვილი ახმედ (მოკლული); მათიაშვილი ოლეგ (მოკლული); გაორგაშვილი იბრაგიმ (მოკლული).
მოხსენიებული პირები: თავართქილაძე მურად ; თავართქილაძე მინდია ; აბაშიძე ბეგლარ (ერისიმედის გამგებელი); ხიზანიშვილი შოთა (საქართველოს შს სამინისტროს ინფორმაციისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობების სამმართველოს წარმომადგენელი); ბიწაძე ბადრი (სასაზღვრო პოლიციის ყოფილი უფროსი).
თემატიკა: დანაშაული ; საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი .
ხერსონსკი, ბორის
სიგიჟის ჭა : [ლექსი] / თარგმნა შოთა იათაშვილმა // ლიტერატურული გაზეთი . - , 2010. - 5-18 მარტი. - N21. - გვ.14[MFN: 29514 ]
UDC: 821.161.1
თემატიკა: რუსული ლიტერატურა .
ტიმოფეევი, სერგეი
ჯო დასენი; ჩრდილოეთი : [ლექსები] / თარგმნა შოთა იათაშვილმა // ლიტერატურული გაზეთი . - , 2010. - 5-18 მარტი. - N21. - გვ.14[MFN: 29515 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2947 | 2948 | 2949 | 2950 | 2951 | 2952 | 2953 | 2954 | 2955 | 2956 | 2957 | შემდეგი » ბოლო »»